Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


19.10.2015 - 25.10.2015
Słodownia +2

Wejściówki do instalacji w cenie 5zł za każde dziecko dostępne przed wejściem.

Dalija Aćin Thelander BABY SPACE instalacja performatywna dla dzieci

SBNT dla Dzieci

Godziny otwarcia instalacji
Baby Space
19 października / 14.00-18:00
20 października / 14.00-18:00
21 października / 14.00-18:00
22 października / 14.00-18:00
23 października / 14.00-18:00
24 października / 10.00-14:00
25 października / 10.00-14:00

instalacja dla dzieci w wieku
od 3 miesiący do 2 lat
cena wejściówki: 5 zł
Ewentualne pytania prosimy kierować na adres e-mail

koncepcja, scenografia, choreografia
Dalija Aćin Thelander
asystent scenografa, wykonanie scenografii Agnieszka Gierach
poezja Malina Prześluga
muzyka Wojciech Morawski
wideo Kacper Lipiński
tancerze Marta Romaszkan, Kacper Lipiński, Monika Kiwak
produkcja Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
koordynacja Alicja Morawska-Rubczak, Sandra Lewandowska, Mikołaj Maciejewski
premiera 1 czerwca 2013, Stary Browar , Słodownia +2

autor zdjęć ©Jakub Wittchen

IMG 6307 JWittchen

Baby Space to unikatowa instalacja oferująca dzieciom i ich rodzicom wyjątkowe doświadczenia sensoryczne, artystyczne i międzyludzkie. To przestrzeń stymulująca wszystkie zmysły, w której każdy może poczuć się swobodnie i bezpiecznie. Jej powstanie, zakończone premierą 1.06.2013 roku, było efektem pracy warsztatowej Daliji Aćin Thelander – serbskiej choreografki mieszkającej w Szwecji, z czterema młodymi tancerzami – Martą Romaszkan, Moniką Kiwak, Kacprem Lipińskim i Dusko Stamenicem. Ten interdyscyplinarny projekt choreograficzny łączy w sobie taniec, multimedia, animację, muzykę, teatr i słowo. Założeniem autorskiej koncepcji Aćin, było zaproszenie do współpracy, obok tancerzy, również lokalnych artystów: muzyków, filmowców, wokalistów, scenografów, pisarzy, aby wspólnie stworzyć przyjazną i stymulującą kreatywność dzieci przestrzeń. Nad projektem pracowali zatem również utalentowani, młodzi artyści różnych dziedzin – Malina Prześluga – dramatopisarka, Agnieszka Gierach – scenografka oraz Wojciech Morawski – kompozytor; zdarzenia medialne pojawiające się w przestrzeni stworzył jeden z tancerzy – Kacper Lipiński. Stary Browar to drugie miejsce na świecie, w którym wykreowana została ta niezwykła przestrzeń.

 

Baby Space funkcjonuje w dwojaki sposób: jako interaktywna instalacja oraz jako spektakl taneczny wewnątrz instalacji. Przestrzeń instalacji jest wyraźnie wydzielona od otoczenia i składają się na nią 3 obszary doświadczeń:

obszar doznań dotykowych – wnętrze instalacji wykonane jest z miękkiego i sprężystego materiału, delikatnego i gładkiego w dotyku;
obszar doznań dźwiękowych – muzyka ma charakter abstrakcyjny, stanowi tło dla doświadczeń, ale jednocześnie może stawać się przewodnikiem po przestrzeni, podobnie jak pojawiające się wraz z dźwiękiem słowo – bogate w brzmienie i pełne tajemniczych znaczeń;
obszar doznań wizualnych – krótkie filmy i wizualizacje wkraczające jako plamy barwne w nieskazitelnie białą przestrzeń, ten obszar poszerzony zostaje również o ruch, gdy podczas spektakli w przestrzeń wkraczają tancerze.

2 BABY SPACE SBNTDD photo by Jakub Wittchen

Dalija Aćin Thelander ur. 1974 roku, jedna z najbardziej interesujących współczesnych choreografek pracujących na obszarze twórczości dla dzieci. Ukończyła szkołę baletową w Belgradzie, wiedzę, doświadczenie i umiejętności zdobywała podczas wielu warsztatów i rezydencji w całej Europie. Prezentowała swoje prace na prestiżowych międzynarodowych festiwalach, takich jak Impulstanz, Tanz im August, Urban Festival (Kiasma), a także na najważniejszych festiwalach w Serbii, takich jak BITEF, BELEF, Infant. Współpracowała z wieloma reżyserami i międzynarodowymi artystami. Stworzyła kilka przedstawień tanecznych dla dzieci, w tym dwa spektakle tańca dla niemowląt, spośród których „The book of roaming” został nagrodzony na serbskim Festiwalu TIBA. Ze swoimi przedstawieniami dla dzieci z ogromnym powodzeniem występowała m.in. w Japonii i Korei.

5 BABY SPACE SBNTDD photo by Jakub Wittchen

logo czasdzieci jpg   taniecPOLSKA logo z haslem   qlturka znak podpis RGB   Iks logo