Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


31.01.2019
23:59
deadline zgłoszeń
Claire Croizé i Etienne Guilloteau Audycja do spektaklu Croizé / Guilloteau

Deadline zgłoszeń:
31.01.2019

2 dniowa audycja:
2-3.03.2019 

Art Stations Foundation oraz  Instytut Adama Mickiewicza zapraszają na audycję do spektaklu w choreografii Claire Croizé i Etienne Guilloteau (BE)

IMG 0062

Belgijski duet choreograficzny -  Claire Croizé i Etienne Guilloteau – przygotują na wrzesień 2019 r.  spektakl inspirowany polską muzyką elektroniczną jaka od 1957 roku powstawała w kultowym Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia. Założone przez muzykologa, akustyka i kompozytora Józefa Patkowskiego  było jedynym takim centrum za Żelazną Kurtyną. W jego ramach  swoje pierwsze kompozytorskie eksperymenty podejmowali wybitni awangardowi artyści  (m.in. Elżbieta Sikora, Eugeniusz Rudnik, Krzysztof Knittel, Bogusław Schaeffer, Bohdan Mazurek czy Krzysztof Penderecki.) Studio rozwijało śmiałą i wizjonerską kompozycję muzyczną w sytuacji politycznej zdawałoby się wykluczającej podobne przedsięwzięcie. I to właśnie eksperymenty i gest poetycko-artystycznego oporu pionierów polskiej elektronicznej muzyki stanowią silną  inspirację dla  Claire i Etienne. Muzyka Studia przez lata karmiła wyobraźnię całych pokoleń m.in. poprzez jej wykorzystanie w filmach Science Fiction. Choreografowie  pragną połączyć w powstającej pracy polityczny / społeczny i futurystyczny aspekt muzyki. Oba te wymiary przynoszą nadzieję  i reprezentują utopię - tak istotne  w każdym procesie twórczym. Ostateczny wybór utworów zostanie dokonany z tancerzami, którzy będą współtworzyć materiał spektaklu razem z choreografami.

W ramach projektu powstanie duet współkreowany i wykonywany przez  polskich artystów. W związku z tym choreografowie poszukują tancerzy doświadczonych w  pracy z improwizacją. Jednym z podstawowych narzędzi w procesie twórczym  duetu jest praktyka ruchu autentycznego (authentic movement practice). Kluczowym dla ich podejścia jest także wykorzystywanie tekstów do inspirowania i kształtowania ruchu oraz budowania dramaturgii i struktury kompozycji choreograficznej. Ostateczny materiał taneczny może być zarówno improwizowany, jak i bardzo precyzyjnie ustalony.

Aby zgłosić chęć udziału w audycji, prosimy o nadesłanie na adres aplikacje@starybrowarnowytaniec.pl tanecznego CV oraz listu motywacyjnego z opisem  indywidualnych zainteresowań (po angielsku) oraz zawierającego linki do max 10min fragmentów wcześniejszych prac/własnego tańca.

Deadline zgłoszeń: 31.01.2019

Do udziału w 2 dniowej audycji (2-3.03.2019)  Claire i Etienne  zaproszą kilkunastu tancerzy wybranych w procesie preselekcji. (miejsce audycji zostanie podane w osobnej wiadomości). Zaproszenia do wzięcia udziału w audycji zostaną przekazane artystom najpóźniej do połowy lutego 2019.

Docelowa praca nad spektaklem odbywać się będzie głównie w Belgii według następującego planu:

1.etap: 3-14.06.2019 + 24.06-12.07.2019 +  9-20.09.2019  ( STUK Leuven/Belgium)

2.etap: 23-29.09.2019 Stary Browar/ Poznan

PREMIERA: 28.09.2019 Stary Browar/ Poznań

Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń tylko tych artystów, którzy są w stanie zagwarantować dyspozycyjność w w/w terminach!!! (ze względów organizacyjnych jedynie minimalne przesunięcia terminów mogą być poddane dyskusji ).

Dalsze tournée spektaklu w Belgii (oraz poza nią)  planowane jest na późną jesień 2019 oraz wiosnę 2020 roku (tbc)

W ramach projektu wybrani do współpracy artyści otrzymają oraz pokrycie kosztów zakwaterowania oraz diety na pobyt w Belgii.

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach  Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021. 

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.

 

Claire Croizé i Etienne Guilloteau (BE)

absolwenci PARTS; po kilku latach pracy jako artyści-rezydenci w wpZimmer w Antwerpii, założyli własną firmę Action Scénique (2008), a od 2016 roku kontynuują współpracę artystyczną pod nową nazwą ECCE. Ecce dosłownie znaczy" Oto "," Oglądaj ". Postrzeganie jako podstawowy akt spektaklu, który istnieje dzięki łasce widza. Choreograf wystawia ruchome ciało oku widza, ale jednocześnie przedstawia konkretną fizyczną osobę, która może być zarówno  obserwowana, jak i obserwować, odwzajemniać wzrok, wchodząc z publicznością w kontakt, dialog. ECCE oznacza także  "Etienne i Claire, Claire i Etienne": dwoje artystów, każdy z własnym głosem, ale pracujący według wspólnej filozofii i doświadczenia. Claire i Etienne działają jako spójna jednostka o przeciwnych, lecz nadal komplementarnych sposobach działania. Etienne cechuje podejście intelektualne, a dopiero potem podejście fizyczne – jego proces twórczy  zaczyna sie od tekstów lub filozofii i koncentruje się początkowo na strukturze i dramaturgii utworu. Etienne lubi kwestionować interakcję elementów, które składają się na teatralne przedstawienie i próbuje uchwycić chemię, która przekształca te elementy w możliwą narrację, znaczenie,  pamięć. Claire zaczyna pracę zazwyczaj od intuicyjnego rozumienia ciała. Jej twórczość polega na badaniu emocji, jednocześnie tworząc poprzez ruch intymny związek z publicznością. Claire angażuje się przede wszystkim w ruch, a koncentracja na fizyczności pozwala jej zacząć kompozycję od najmniejszych elementów składowych przedstawienia. W ostatnich latach Claire zaczęła eksperymentować z tworzeniem w ciszy, pozwalając jej tancerzom odkryć własną muzykalność i rozwinąć osobisty język ruchu. Ich wcześniejsze wspólne projekty to m.in. Mer- (2017), EVOL (2016), Synopsis of a Battle (2013) i Mouvement pour quatuor (2012). Ze względu na fakt, że praca choreograficzna obojga ma silne zakorzenienie w muzyce klasycznej i współczesnej, od 2017 roku Claire Croizé i Etienne Guilloteau są artystami - rezydentami w Concertgebouw w Brugii, a ECCE intensywnie uczestniczy w programie artystycznym centrum z wykładami, warsztatami i występami tanecznymi. Obecnie Etienne przygotowuje także swój doktorat  w norweskim Østfold University College/NTA. 

www.ec-ce.be

Full Videos link: http://www.ec-ce.be/pro-page/

Password to the pro page will be given on request by sending a mail to etienne@ec-ce.be or claire@ec-ce.be

polska100