Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


17.01.2009
19:00
Studio Słodownia +3
Scena Tańca Współczesnego Alfa premiera

choreografia 
Janusz Orlik z zespołem

taniec 
Natalia Draganik (Joanna Gronek), Ewa Dziarnowska, Gaja Karolczak, Katarzyna Klatkiewicz, Martyna Lorenc, Karina Przach

Alfa posiada wiele znaczeń: testowa wersja programu komputerowego, przywódca stada, pierwsza litera alfabetu greckiego, w systemie liczbowym oznaczająca liczbę 1...
Alfa symbolizuje początek czegoś, często odnosi się do pierwszego, jednego, do początku....

W najnowszym spektaklu Sceny Tańca Współczesnego Alfa symbolizuje jednostkę postawioną i przedstawioną na tle grupy - może być zarówno początkiem, przewodnikiem, liderem - jednostką pierwszą, silną - jak i jednostką słabą, nijaką, nieokreśloną i bardzo często - niezrozumianą.

Scena Tańca Współczesnego działa w poznańskim Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 od ośmiu lat, jej pedagogiem i choreografem jest Natalia Draganik. Zespół skupia młodzież poznańskich liceów i studentów uczelni wyższych. Młodzi tancerze pracują w oparciu o klasyczne techniki tańca współczesnego (Graham, Limon), a także wykorzystują elementy technik: release, physical, „polskiej techniki tańca”. W spektaklach młodzież poprzez ruch stara się zawsze opowiadać o współczesnych im ludziach, sytuacjach, jakie ich spotykają i o tym, jak sobie z nimi radzą.

W sezonie 2008/2009 Natalia Draganik zaprosiła do współpracy nad spektaklem tancerza i choreografa Janusza Orlika, który jest autorem najnowszego spektaklu Sceny Tańca Współczesnego pod tytułem "Alfa".