Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


24.07.2015 - 25.07.2015
The Archive Gallery, Londyn

więcej informacji na stronie wystawy Human Nature

ALEKSANDRA BORYS AIR MAPPING ON TOUR: LONDYN

Air Mapping będzie można zobaczyć 24 i 25 lipca w The Archive Gallery w Londynie, w ramach wystawy Human Nature

img 0632

W 2012 roku, podczas rezydencji w Cork w Irlandii, zaczęłam pracować z zagadnieniami współczesnej nauki. W ramach pracy nad Air Mapping kontynuującej wcześniejsze badania, skoncentrowałam się na teorii chaosu, strukturze gry, mappingu i nurcie walking art. Chciałam stworzyć przestrzeń, w której ruch zwiedzających pozostawiałby widoczny ślad. W ten sposób powstała gra Air Mapping. Jest to gra dla widowni poruszającej się w przestrzeni wystawy. Przy każdym obiekcie galeryjnym można znaleźć związaną z nim propozycję/ instrukcję, gra rozpoczyna się w momencie wybrania przez widza oraz zrealizowania jednej lub wielu z nich. Poprzez aktywne uczestnictwo odwiedzających wystawę, działających osób, uruchamia się również powietrze. Ten fakt zostaje udokumentowany przez ruch wypełnionych helem balonów, do których przymocowane są na sznurku węgle – ruch balona rejestruje graficznie ruch powietrza zostawiając ślad (rysunek) na papierze leżącym na podłodze.

Projekt Air Mapping powstał podczas tygodniowej rezydencji artystycznej podczas trwania wystawy „Dla każdego gestu inny aktor” w galerii Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk.

img 0476

Aleksandra Borys  ukończyła CODARTS/ Rotterdam Dance Academy w Holandii oraz Państwową Szkołę Baletową w Łodzi. Współpracowała m.in. z Aitaną Cordero Vico, Ugo Dehaesem, Lią Haraki, Joanną Leśnierowską, Marysią Stokłosą, Martenem Spangbergiem i Mimosą Moize. Była stypendystką: sympozjum IMPACT12 w PACT w Essen; programu DanceWeb 2011 w ramach ImPulsTanz Festival w Wiedniu; europejskiego programu dla młodych choreografów Tour d'Europe des Choregrapher; Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Jej solo „lost in details”, które powstało w ramach rezydencji Solo Projekt Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, zostało zaproszone do konkursu Jardin prix d'europe w ramach eXplore festival w Bukareszcie, jako jeden z 15 wybranych spektakli młodych choreografów. W roku 2012 solo zostało zakwalifikowane do listy Aerowaves 20 oraz wybrane do prezentacji na Polskiej Platformie Tańca 2012 w Poznaniu. Jest współzałożycielką warszawskiego Centrum w Ruchu. W 2013 wygrała konkurs na zrealizowanie spektaklu w ramach programu komuny//warszawa “Unisono- re//mix Anna Halprin”. W 2014 roku otrzymała Stypendium Grażyny Kulczyk.
(www.aleksborys.wordpress.com)