Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


28.06.2013
20:00
Studio Słodownia +3
Sofia Dias & Vítor Roriz A Gesture That Is Nothing But A Threat STARY BROWAR NOWY TANIEC NA MALCIE 2013

dyrekcja artystyczna, reżyseria wykonanie 
Sofia Dias & Vítor Roriz

dźwięk 
Sofia Dias

współpraca artystyczna 
Catarina Dias 

kostiumy 
Lara Torres

kierownictwo techniczne i oświetlenie 
Nuno Borda de Água

koprodukcja 
Box Nova/CCB, O Espaço do Tempo, CDCE

partnerzy 
alkantara, ACCCA, O Rumo do Fumo, Negócio/ZDB, Bains Connective

administracja finansowa 
SUMO Associação de Difusão Cultural

obsługa trasy 
Materiais Diversos

niniejszy projekt został sfinansowany przez 
Governo de Portugal/Secretário de Estado da Cultura – DG Artes

podziękowania 
Pietro Romani, Maria Ramos, Câmara Municipal de Montemor-o-Novo, André Pires Calvário, Cláudia Mateus

W centrum spektaklu „A gesture that is nothing but a threat” (gest, który jest tylko groźbą) znajduje się słowo – nie jako nośnik znaczeń, lecz sam dźwięk, który można plastycznie formować. Twórcy chcą je uwolnić od semantycznych i syntaktycznych uwarunkowań, ponownie ustanowić jego relację z ruchem i gestem, i w ten sposób odzwierciedlić złożoność ludzkich przeżyć. Jak pisze Paul Auster w The Invention of Solitude: „Zabawa słowami ma jedynie na celu zbadanie, w jaki sposób działa mózg, odzwierciedlenie cząstki świata postrzeganej przez umysł. Tak samo świat nie jest tylko sumą istniejących w nim rzeczy, ale nieskończenie złożoną siecią związków pomiędzy nimi”. Spektakl otrzymał Prix Jardins d’Europe 2011 za „dogłębne przemyślenie i badanie związku między słowem, głosem, dźwiękiem i cielesnością”.

Sofia Dias & Vítor Roriz zaczęli współpracę w 2006 roku.

Sofia Dias ukończyła Narodowe Konserwatorium Tańca w Lizbonie. Była stypendystką portugalskiego Ministerstwa Kultury w Nowym Jorku (2001). Naukę kontynuowała następnie w C.e.M. (Centro em Movimento) oraz podczas licznych warsztatów. Pracowała m.in. z Lilią Mestre/Random Scream, Corinne Rochet/Co. Utilité Publique, Tânią Carvalho, Clarą Andermatt i Marciem Martinsem. Tworzy również pejzaże dźwiękowe do prac własnych i do projektów z innymi artystami.

Vítor Roriz studiował wychowanie fizyczne na Uniwersytecie w Porto. Pracował jako aktor w Oficina Theatre Company (1997-2000), a następnie kontynuował swoją edukację jako tancerz w Centro de Dança do Porto i Fórum Dança w Lizbonie. Brał udział w wielodyscyplinarnych projektach COLINA/Talino6. Uczestniczył w DanceWEB Scholarship Programme w ramach lmPulsTanz 2011 w Wiedniu. Pracował m.in. z Paolą Moreno, Brunem Dizienem, Wimem Vandekeybusem/Ultima Vez, Guilhermem Botelhem/Alias Compagnie, Lilią Mestre i Davisem Freemanem/Random Scream oraz Marciem Martinsem.

współorganizatorzy

Screenshot 35