Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


09.07.2011
21:00
Studio Słodownia +3
Cie Gilles Jobin A + B = X spektakl

premiera 
4. grudnia 1997 r., Arsenic, Lozanna (Szwajcaria)

ponowne wystawienie 
10. grudnia 2010 r., Centre Culturel Suisse, Paryż (Francja)

choreografia 
Gilles Jobin

muzyka 
Franz Treichler i The Young Gods

tancerze w premierowej wersji 
Ana Pons Carrera, Gilles Jobin, Nuria de Ulibarri

tancerze dziś 
Susana Panadés Díaz, Isabelle Rigat, Louis-Clément da Costa

udział w filmie 
Franko B

reżyser światła 
Daniel Demont

A + B = X to podróż przez ludzki umysł i oczyszczenie własnego ciała. Na pół-kobiece i na pół-męskie ciała posługują się dziwacznym językiem, który nie opisuje niczego, a pomimo to jest bardzo znaczący. Zniekształcanie i narzucanie, ciało jako więzienie, ciało jako żywy obiekt sztuki.

„Kontynuowałem swoja pracę tam, gdzie zamknąłem ją w ostatnim spektaklu solowym pt. Only You. Poddając się pewnej chronologii, naturalne było rozpoczęcie właśnie od tego miejsca. Ciało jako rzeźba, ciało jako mowa, ciało jako znaczenie; tworzone obrazy sugerują więcej, aniżeli mówią. To widz musi zajrzeć w głąb siebie aby nadać prezentowanym obrazom ich prawdziwe znaczenie. Moja praca opiera się na złożoności ludzkiego umysłu i jego związku z ciałem, ze współczesnym postrzeganiem ciała. W swojej pracy jako kostium wykorzystuję nagość z właściwą jej mocą sugestii. Moje dzieło zajmuje się ciałem w chwili obecnej; intryguje mnie łączenie płci, nie tyle jako stworzenie jedności lecz jako źródło różnorodności i bogactwa.”

Gilles Jobin, jeden z najważniejszych dziś choreografów szwajcarskich, mieszka i pracuje w Genewie. Tańca klasycznego uczył się w Centre international de danse Rosella Hightower w Cannes i w Ballet Junior w Genewie. Następnie współpracował z różnymi artystami tańca współczesnego, m.in. Fabiennem Bergerem, Philippem Saire’em i Angelsem Magaritem. Stworzone w 1997 rokuA+B=X daje początek współpracy choreografa z Franzem Treichlerem, kompozytorem i liderem rockowej grupy The Young Gods. Spektakl zwraca uwagę europejskiego środowiska tanecznego rozpoczynając na wielką skalę międzynarodową karierę Jobina. Do jego najważniejszych spektakli zalicza się: The Moebius Strip i Under Construction tworzone dla Théâtre de la Ville w Paryżu orazTwo-Thousand-and-three dla Grand Theatre w Genewie, a także oglądane w Poznaniu Steak house oraz Black Swan. Od 2007 artysta prowadzi studios 44 w Genewie propagujące rozwój tańca współczesnego w Szwajcarii (projekty edukacyjne, warsztaty tańca, rezydencje twórcze, wymiany). Był kuratorem programu festiwalu Focus Switzerland jaki odbył się w Starym Browarze w 2010 roku.

www.gillesjobin.com