Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


02.07.2006
21:00
Studio Słodownia +3
Cie. Willi Dorner 404 spektakl

koncept i choreografia 
Willi Dorner

występują 
Chloé Attou, Karmit Burian, Heide Kinzelhofer, Holly Warren, Jarek Cemerek, Martin Dewez, David Zagari, Martin Philadelphy

muzyka
Heine Ditsch

kostiumy
Katharina Pritz

światło 
Tim Skelly

asystent choreografa 
Mat Smith

realizacja 
Klaus Rink

administracja 
Kathy Punzmann

produkcja 
Willi Dorner & Partner

koprodukcja 
Tanzquartier Wien

willi dorner1

Po zeszłorocznym, owacyjnie przyjętym przez publiczność spektaklu threeseconds & No Credits, wiedeński choreograf Willi Dorner powraca do Poznania ze swoim najnowszym spektaklem „404”, którym kontynuuje swoje badania nad komunikacją i językiem tym razem dotykając problemu paradoksalnej niemożności skutecznej międzyludzkiej komunikacji w dobie Internetu. Tytuł spektaklu nawiązuje do internetowego slangu gdzie 4’0’4 znaczy Not found (http:error message /wiadomość o błędzie w transmisji) – nie mieć sygnału, niemożliwość połączenia. Dla Dornera 404 staje się symbolem niezdolności ludzi z pokolenia Internetu do tworzenia społecznych kontaktów i pielęgnowania związków. A wszystko to w zapierającej dech w piersiach, opartej na siłowym fizycznym kontakcie, ruchowej formie podlane typowym dla choreografa dystansem i rozpisane na 7 tancerzy i gitarzystę.

"Dorner przygląda się ułomnym związkom miedzy ludźmi. (...) zderza i łączy ze sobą na scenie 3 mężczyzn i 4 kobiety. Lecz gdy tylko formuje się grupa ciał, następuje katastrofa. Rozpad bliskości i zanik współczucia przypomina przepalenie się komputerowego procesora, rozpacz i śmierć stanowią trwałe zagrożenie. Płaszczyk skrywający pokazowe samozadowolenie jest cieniutki. Pod nim czai się chłód i brutalność. Ludzie są wykorzystywani, popychani, niemal miażdżeni. Nawet proste objęcie ramion może być zagrożeniem. miłość? Error!"

Isabella Wallnöfer, Tanzquartier Wien. 23.01. 2006

"(...)kompozycja Heinza Ditscha jest idealną fuzją dźwięków elektrycznej gitary i motywów filmowych, choćby Walkirii Wagnera – tematu muzycznego z „Apocalypse Now“. Muzyka oddaje tę samą przemoc i agresję, co taniec Dornera. Choreografia to nieustanne zmaganie, walka, zapasy, szarpanina. Dorner pozwala ciałom zderzać się, wciąż przepychać i upadać. (...) Udało mu się wykreować bezlitosne taneczne zdarzenie, które ukazuje się naszym oczom niczym naszpikowane niebezpieczna energią pole walki."

Verena Franke, Wiener Zeitung. 24.01.2006

Willi Dorner jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych choreografów niezależnej sceny austriackiej. Po ukończeniu nauki w Konserwatorium Wiedeńskim, kontynuował studia by w 1999 uzyskać certyfikat nauczyciela techniki Alexandra. Studiował także body mind centering i improwizację kontaktową z Andrew Harwoodem i Nancy Stark Smith oraz techniki realisingu u Stephena Petronio. Łączenie tych doświadczeń stanowi cechę charakterystyczną jego tańca.

Współpracował jako tancerz z Niną Martin (Nowy York) i Markiem Tompkinsem (Paryż). Od początku l.90 tworzy własne choreografie. Jego spektakle cieszą się popularnością na całym świecie (Cie. Willi Dorner występowała niemal w całej Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej) i uznawane są przez krytykę taneczną za jedne z najciekawszych zjawisk współczesnej awangardowej sceny tanecznej.

Willi Dorner jest laureatem wielu nagród choreograficznych, jego zespół wielokrotnie nagradzało Austriackie Ministerstwo Kultury, a spektakl mazy uznany został za najlepszą produkcję taneczną w Austrii w 2000 roku.

www.cie.w.dorner.at