Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


03.10.2011
19:00
Studio Słodownia +3
Cie Raimund Hoghe 36, Avenue Georges Mandel

premiera 
2007, Springwave Festival / Seoul Arts Centre, Seul (Korea)

koncepcja, reżyseria, choreografia i taniec 
Raimund Hoghe

tancerz gościnny 
Emmanuel Eggermont

współpraca artystyczna
Luca Giacomo Schulte

 

Taniec z Nadrenii Połnocnej-Westfalii

Podążając za kilkuletnią współpracą w ramach Europejskiej Sieci Domów Tańca, na zaproszenie Tanzhaus Düsseldorf, Stary Browar stanie się głównym centrum tanecznego programu Sezonu Kultury NRW w Polsce. Przez cały październik będziemy gościć w Poznaniu wiele spektakli i projektów artystycznych angażujących polskich i niemieckich artystów.

„Maria Callas zmarła w swoim domu przy Avenue Georges Mandel 36 w Paryżu w 1977 r. Łącząc występy słynnej artystki i wywiady z nią, spektakl solowy Raimunda Hoghe obiera życie i twórczość Callas jako punkt wyjścia dla podróży pełnej radosnych i gorzkich momentów. Kreśląc szkic życia divy odbywającego się w światłach rampy, artysta odkrywa w postaci Callas pokrewne sobie poczucie bezbronności, ukazując egzystencję naznaczoną smutkiem i poszukiwaniem odkupienia.

Swoim spektaklem Hoghe oddaje hołd Marii Callas. Podczas gdy widzowie słyszą jej głos wyśpiewujący arie o miłości – płomiennej choć nieodwzajemnionej i zdradzonej – obrazy tworzone przez choreografa ukazują refleksję artysty odnoszącą się do jego własnego życia, tak samo oddanego służbie sztuce i pięknu. Garbaty Hoghe usiłuje podważyć nasze patrzenie na obie te kategorie. Ten złożony spektakl wymaga nieustannej koncentracji widzów, lecz niezmiennie zapada w pamięć z racji niezachwianej uczciwości artysty.”

Mary Brennan, The Herald (2009)

 

www.raimundhoghe.com