Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


22.03.2007
21:00
Studio Słodownia +3
Grupa Koncentrat 2moreless spektakl

reżyseria
Anka Jankowska, Rafał Dziemidok

wykonanie 
Anka Jankowska, Rafał Dziemidok

projekt oświetlenia 
Ewa Garniec

muzyka 
Michał Zybert, Marek Kałuszka, Piotr Staniszewski

produkcja 
eferte Funacja Rozwoju Tańca, wolna strefa, Dom Wojska Polskiego (wsparcie rzeczowe)

manager produkcji 
Anna Piotrowska

mecenat 
Miasto Stołeczne Warszawa Dzielnica Mokotów

Światy równoległe - mikrokosmos umysłu

Przestrzeń się kurczy, kiedy patrzymy sobie w oczy. Wzlatujemy w górę i rozpraszamy się bez lęku, bo cały czas mamy świadomość, że i tak jesteśmy jednością.

Dwie postaci będące swoimi przeciwieństwami i zarazem jednością badają swój wpływ na siebie nawzajem. Nie ma dla nich ograniczeń czasowych, ponieważ czas w ich mikroświecie nie istnieje. Przestrzeń zamyka się wokół nich nieubłaganie. Cienka błona dzieląca poranek od nocy to ich miejsce konfrontacji. Chcieliby się zrozumieć ale ich zachowania zawsze są przeciwstawne i zaprzeczają sobie wzajemnie. Ich emocje wobec siebie są intensywne i dla nich samych niezrozumiałe. Ćwiczą ostateczne przewagi, chwytają się każdej możliwości udowodnienia sobie własnej siły. Są jednocześnie ostrożni i brutalni w trakcie tej analizy, bo spojrzenie sobie w oczy może oznaczać zrozumienie, które będzie dla nich ostateczne.

Podjęliśmy temat, który wydaje nam się uniwersalny i podstawowy. Autodestrukcja wynikająca z negacji stanu istniejącego. Podwójność w jedności, podczas kiedy podwójność nie jest czarno - biała. Część istnienia, która zawsze podąża za falą i ta druga, która ocenia syntetycznie i neguje intelektualnie. Żadna z nich nie jest jednolita i zawiera w sobie elementy tej drugiej. Zadajemy sobie pytanie, czy walczą ze sobą, czy próbują się zmieniać nawzajem, czy tylko się obserwują i boleśnie odczuwają. Czy mogą ze sobą współpracować w sytuacjach, kiedy warunkiem jest przetrwanie? Czym jest dla nich przestrzeń, w której bytują, czym jest czas, który jednocześnie nie istnieje i jest ograniczony trwaniem ich żywiciela. Prawdopodobnie nie poszukują rozwiązania i konkluzji, choć w ich trwaniu istnieją momenty przełomowe. Widz zastaje ich przy ich rytuałach, badaniach i dialogach, które same w sobie stanowią sens i treść, tego czym są.

Anka Jankowska - rocznik 71. Tancerka, choreograf, projektant świateł, aktorka i wokalistka. Ukończyła School On Wheels teatru Derevo, studiowała metodę teatru Odin w Holstebro. Założyła i współtworzy berliński teatr TRAVA, z którym występowała na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach. Juror i wykładowca tańca współczesnego. Jest również autorką ruchu scenicznego do spektakli dramatycznych. Współpracowała z teatrem Remus, Akademia, Company Maru. W 2005 wzięła udział w Interdyscyplinarnym Laboratorium Dla Choreografów: Jagniątków Move the Mount. Od 2005 współtworzy Grupę Artystyczną KONCENTRAT.

Rafał Dziemidok - rocznik 71. Niezależny tancerz, aktor i choreograf.
Pracował z Dada von Bzdulow, Gdańskim Teatrem Tańca, Compagnie Yvette Bozsik. Od 1997 roku pracuje niezależnie tworząc sola (Odlot-Przylot, Osobność, Tak, tak, tak, tak, i inne), duety (Duet z Patrycją Kujawską, Sny o wełnianej rzece z Magdaleną Jędrą), i uczestnicząc w projektach z innymi artystami (Plik 01 z Made Inc., Strzałka Czasu z Dorotą Brodowską i Mirosławem Zbrojewiczem, Kilka Błyskotliwych Spostrzeżeń Dada von Bzdulow, 2moreless TRAVA). Jego choreografie pokazywane są na polskich i zagranicznych scenach i festiwalach tańca. Ponadto choreografuje i występuje w teatrze oraz w filmie. Od 2005 współtworzy Grupę Artystyczną KONCENTRAT.

www.koncentrat.com