Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


Grażyna Kulczyk

Grana Kulczyk photo Beata Wielgosz2

Grażyna Kulczyk jest promotorką kultury i kolekcjonerką sztuki współczesnej. Jeszcze w czasie studiów zaczęła budować swoją prywatną kolekcję, która początkowo skupiona była wokół polskiej sztuki. Wraz z jej rozwojem kolekcjonerka nadawała zbiorom coraz bardziej międzynarodowy profil, umożliwiając polskiej publiczności spotkania z pracami największych światowych twórców.

Kolekcjonowanie nie stało się dla niej jednak wyłącznie prywatną przyjemnością ale także publicznym zadaniem. Potrzeba dzielenia się wciąż powiększanymi zbiorami z szeroką publicznością dała początek Kulczyk Foundation, która przekształciła się w Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyki galerie sztuki zlokalizowaną w samym sercu Starego Browaru.

Stary Browar to największy polski projekt Grażyny Kulczyk, dynamicznie komercjalizujący przestrzeń miejską i wprowadzający w nią działania kulturalne. Powstał on w wyniku rewitalizacji oraz rozbudowy XIX-wiecznych zabudowań Browaru Huggera i od samego początku miał być przestrzenią przeznaczoną dla działań artystycznych. Obecnie Stary Browar to miejsce ekspansji nowych marek w Polsce, przestrzeń dla wystaw, programu performatywnego oraz projektów edukacyjnych, w których rocznie bierze udział kilkanaście tysięcy osób. Kompleks urbanistyczny był wielokrotnie nagradzany zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Ambicją Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk jest ciągłe wzbogacanie pulsującego artystycznym życiem centrum Starego Browaru, umożliwianie spotkań oraz bezpośrednich konfrontacji publiczności z pracami wielu wybitnych twórców polskich i międzynarodowych. Realizację tego zamysłu umożliwia także rola Fundacji jako animatora sztuki w przestrzeniach komercyjnych czego przykładem jest prezentacja pochodzących z kolekcji dzieł sztuki poza budynkiem galeryjnym, w Starym Browarze oraz hotelu Blow Up Hall.

Równolegle do programu wystawienniczego Art Stations Foundation realizuje program performatywny, który stanowi nie tylko prezentację osiągnieć i upowszechnianie wiedzy o najnowszych awangardowych trendach w tańcu, ale również wspiera profesjonalny rozwój młodych polskich choreografów i tancerzy.

Od 2007 roku w Starym Browarze każdej jesieni organizowany jest Art & Fashion Festival - unikatowa inicjatywa Grażyny Kulczyk, której formuła Open University łączy sztukę, kreacje i rzemiosło współczesnego przemysłu i szkolnictwa modowego. Program edukacyjny obejmuje warsztaty dla młodych twórców i teoretyków mody (m.in. Fashion Design, Fashion Drawing, Fashion Writing, Jewellery Design, Fashion Photography, Fashion Video), a także AFF Open University.

Grażyna Kulczyk znana jest z odważnych i oryginalnych projektów, a także z żelaznej konsekwencji w ich wdrażaniu. Nie boi się ryzykownych decyzji ani eksperymentowania, a jest to szczególnie cenne w przypadku kolekcjonowania sztuki najnowszej. Jej kolekcjonerskie zaangażowanie i promocja kultury wykracza szeroko poza granice Polski, o czym świadczy wsparcie Kunsthalle Zurich czy członkowstwo Tate Modern Russian and Eastern Europe Acquisition Comitee. Wszystkie inwestycje Grażyny Kulczyk w kreatywny, a zarazem niezwykle racjonalny sposób, łączą biznes ze sztuką. „50 50” – to proste równanie opisujące jej nowoczesny styl prowadzenia biznesu i działań społecznych przecinających się z promowaniem kultury.