Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


18.10.2014
10:00
Studio Słodownia +3

Wejściówki w cenie 10 zł od osoby dorosłej do nabycia w punktach informacyjnych w Atrium i Pasażu Starego Browaru oraz na ebilet.pl

Aneta Szlacheta ZAMOTANY AFRO DANCE WARSZTATY STARY BROWAR NOWY TANIEC DLA DZIECI

18 października 2014
godz. 10.00
godz. 13.00

Warsztat dla rodziców z dziećmi w chustach, kobiet w ciąży oraz par spodziewających się potomstwa.
Prosimy o zabranie wygodnego stroju i kocyków (do relaksacji).
Warsztat poprzedzi nauka wiązania chust.

Partnerem warsztatów jest Matecznik.

Rytm i ruch istnieją od zarania dziejów. Całe ludzkie życie jest z nimi związane, już w łonie płód tańczy w rytm bicia serca swojej matki. Wszystkie pierwotne i „prymitywne” społeczności miały potrzebę wyrażania emocji oraz komunikowania się z przodkami i duchami poprzez muzykę i taniec. Muzyka i taniec towarzyszą w Afryce zarówno wyjątkowym świętom, jak i są obecne podczas codziennego życia. Afrykańskie kobiety nie rozstają się ze swoimi maluchami, noszą je w chustach – wykonując właściwie wszystkie czynności dnia powszedniego. Aktywnie uczestniczą także w rozmaitych ceremoniach i rytuałach, w trakcie których śpiewają i tańczą. Takie dzieci bardzo szybko dorastają i rozwijają się, uczą życia, stają samodzielne, a także osłuchując się z dźwiękami bębnów – niezwykle muzykalne i uzdolnione ruchowo. Rytmiczny taniec rodzica z dzieckiem w chuście wzmacnia więzi, poczucie bezpieczeństwa, sprzyja rozwojowi maleństwa, relaksuje je i pomaga wyciszyć się, jest wspaniałą zabawą oraz sposobem na przywrócenie mamom sprawności fizycznej po ciąży i porodzie. Wspólny taniec rodziców z dziećmi – integruje i uczy współpracy w grupie.

photo: Matecznik / czerniejewska.pl

Taniec afrykański niezwykle wzmaga koordynację ruchową, rozwija świadomość ciała, wyzwala kreatywność, pomaga wyrazić emocje, zaspokaja potrzebę naturalnego „kontaktu z ziemią”, przez co ugruntowuje i wpływa na poczucie własnej wartości oraz dodaje pewności siebie.
Zajęcia przeznaczone są nie tylko dla tych rodziców, którzy noszą dzieci w chustach, ale również dla tych, którzy chcieliby nauczyć się sztuki wiązania chust (obecny będzie profesjonalny doradca chustowy). Ponadto w zajęciach mogą wziąć udział również kobiety w ciąży, ich partnerzy czy tatusiowie spodziewający się potomstwa.
Kobiety w ciąży mogą brać udział w warsztacie, jeśli nie ma przeciwwskazań od lekarza.

zamotany 3

Aneta Szlacheta instruktorka tańca afrykańskiego, konserwator przyrody, dyplomowany animator kultury, tancerka zespołów: Foliba, Sango (Wrocław), City Bum Bum (Łódź). Od lat zainspirowana kulturą Afryki Zachodniej, gdzie podróżuje, ucząc się tańca u źródeł od najlepszych tancerzy baletów afrykańskich („Les Ballets Africains”, „Surakata”)  oraz tradycyjnego tańca wioskowego z regionu Hamana (Gwinea Górna). Podczas swoich kilkumiesięcznych wypraw wielokrotnie miała okazję przyjrzeć się bliżej codziennemu życiu, rozmaitym festiwalom, ceremoniom oraz zwyczajom mieszkańców wiosek i miast Afryki Zachodniej. Prowadzi liczne autorskie warsztaty tańca w całej Polsce i za granicą (m.in Rosja, Szwajcaria) przeznaczone dla dzieci, młodzieży, dorosłych (w tym seniorów), warsztaty na imprezach integracyjnych i firmowych, a także audycje o tematyce afrykańskiej w szkołach i przedszkolach. Taniec afrykański wykorzystuje w różnorodnych projektach (teatr tańca, pokazy z ogniem, street art).

Warsztaty wspierane przez doradczynie noszenie z poznańskiego Matecznika:

Anna Furmaniuk spełniona żona Leszka oraz mama 7-letniej Zosi, 5-letniej Zuzi a od kwietnia 2013 r. Justynki urodzonej w domu. Od 4 lat próbuje zachować równowagę między pielęgnowaniem domowego ogniska a niesieniem kaganka chustowej oświaty pod poznańskie strzechy. Jest doradcą noszenia drezdeńskiej Szkoły Doradców Noszenia ClauWi®, członkiem-założycielem stowarzyszenia „Poznań w chuście”, instruktorem masażu shantala oraz inicjatorką Szkoły Rodzenia i Naturalnego Rodzicielstwa GAJA. Ania jest także uczestniczką szkoleń, kursów i konferencji organizowanych przez Fundację Rodzić po Ludzku, m.in. z prowadzenia aktywnej szkoły rodzenia oraz opieki nad matką i dzieckiem po porodzie.
Alicja Nowaczyk mama 2-letniego Kubusia, żona maratończyka, doula, doradca noszenia ClauWi®, Promotor Karmienia Piersią. Po pięciu latach pracy w korporacji, okres ciąży oraz pierwsze miesiące spędzone z synkiem w domu, utwierdziły ją w przekonaniu, że to właśnie ciąża, opieka nad kobietą w porodzie oraz noworodkiem to temat, którym chce się zajmować na co dzień. Swoją wiedzę zdobywa doświadczeniem (Kubusia nosiła w chuście od 2 tygodnia życia, karmiła piersią prawie półtora roku) oraz szkoleniami organizowanymi m.in. przez Fundację Rodzić po Ludzku, Stowarzyszenie Doula w Polsce, Centrum Nauki o Laktacji oraz ClauWi® Szkoła Noszenia. Stara się łączyć bycie pełnoetatową mamą buntującego się dwulatka z pracą w Mateczniku, nie zapominając o swoich pasjach w postaci jogi oraz podróżowania. 

 Partnerem warsztatów jest Matecznik
LOGO matecznik poziom