Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


18.04.2009 - 19.04.2009
Studio Słodownia +3
Arkadi Zaides Warsztaty GAGA

Warsztaty GAGA

Sobota 18.04 - Niedziela 19.04

Otwarty pokaz pracy

Piątek 24.04 / 19:00 / Studio Słodownia +3 / wstęp wolny

GAGA to “ język ruchu” Ohada Naharina, twórcy i choreografa izraelskiej Batsheva Dance Company. GAGA stanowi nieodłączny element codziennej praktyki tancerzy zespołu i powstała ponad 20 lat temu bezpośrednio po poważnej kontuzji pleców Naharina. “Potrzebowałem dwóch rzeczy: ponownie uruchomić swoje ciało i jednocześnie opracować szereg wskazówek dla tancerzy jak mają tańczyć by nie zrobić sobie krzywdy”. Postanowił więc wyjść od samoobserwacji i wyostrzenia świadomość swego ciała w ruchu, a relację jakie zdawał tancerzom z dokonanych odkryć zaczęły się stopniowo układać w „język i metodę”. Dziś mówi się o GAGA jako o „wyższej edukacji” dla tancerza”, i to takiej, która nie opiera się na żadnej wybranej technice – przeciwnie, pokazuje jak lepiej tańczyć w technice, która praktykuje się na co dzień.

Tańczysz klasycznie? Gaga pozwoli Ci być lepsza baleriną! Próbujesz sił w tańcu współczesnym, odkryj możliwości swego ciała by robić szybsze postępy! W ogóle nie tańczysz, a chciałbyś? Gaga pozwoli Ci skosztować przyjemności ruchu!

10 lat temu Ohad Naharin zaczął stosować swój „język” także w zajęciach z nie-tancerzami. W ten sposób Gaga przekroczyła granice tanecznego świata i stała się dla choreografa i wielu innych filozofią życia. Teraz i TY możesz spróbować GAGA! Arkadi Zaides, wieloletni członek Bathsheva Dance Company, pierwszy w historii tancerz, któremu Ohad Naharin kilka lat temu pozwolił samodzielnie prowadzić zajęcia z GAGA, poprowadzi w Starym Browarze weekendowy intensywny warsztat GAGA.

Zapraszamy wszystkich chętnych – tancerzy i tych, którzy nigdy nie próbowali nawet tańczyć!

Arkadi Zaides urodził się w 1979 na Białorusi. W 1999 wyemigrował do Izraela. W roku 1999 ukończył szkołę średnią “Misgav”, gdzie specjalizował się w sztuce i tańcu. Również w 1999 przeniósł się Tel Aviv'u, gdzie przyłączył się do Noa Dar Dance Group. Następnie, jeszcze tego samego roku, został członkiem Batsheva Ensemble, a w 2001 roku, również Batsheva Company (gdzie tańczył i tworzył do 2004 roku). Brał udział w choreografiach twórców takich jak: Ohad Naharin, Mats Ek, Yasmeen Godder, Sharon Eyal, czy Poul Norton. Od 2004 roku, Arkadi pracuje jako niezależny choreograf, tancerz i nauczyciel. Jego prace były prezentowane w Izraelu, Szwajcarii, Polsce, Włoszech, Republice Czeskiej, Chinach i Japoni. Tworzył dla Batsheva Ensemble. Zaproszono go również do pracy nad inter-dyscyplinarnym, wielo-gatunkowym spektaklem w Japoni. Został wybrany jako jeden z trzech finalistów podczas trzeciej edycji Rolex Mentor i Protégé Arts Initiative (2006-2007) w kategorii “taniec”. Od 2002, Zaides uczy “Gaga” - języka ruchowego Ohad'a Naharin'a. Jest nauczycielem tancerzy i nie-tancerzy w Izraelu i na świecie.

www.arkadizaides.com

gaga6