Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


Rebecca Lazier THERE MIGHT BE OTHERS

koncepcja, choreografia
Rebecca Lazier

występują
Aleksandra Bożek-Muszyńska, Simon Courchel, Natalie Green, Kaya Kołodziejczyk, Agnieszka Kryst, Jan Lorys, Ramona Nagabczyńska, Christopher Ralph, Paweł Sakowicz, Anna Steller

światło
Ewa Garniec

produkcja
Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

autor zdjęć Jakub Wittchen

czas trwania 50 min.

Wydarzenie jest częścią Campus Project organizowanego przez:

culturepl logo

 

ASF PL pobierz promo

 

318A8178

There Might Be Others to spektakl nawiązujący do amerykańskiej tradycji open scores – choreograficznych zdarzeń, w ramach których tancerze komponują spektakl w czasie realnym korzystając z wypracowanych wcześniej zestawów zasad, różnego rodzaju zadań i gier. Punktem wyjścia dla choreografii jest partytura i zestaw wskazówek spisany dla wykonawców aleatorycznego dzieła Terry’ego Riley'a In C, a podstawowy budulec choreografii stanowią moduły ruchowe - od popisów wirtuozerskich, przez propozycje prostych zadań (tasks), aż do interakcji z publicznością. Wykonawcy dysponują swobodą gry i  wielokrotnego wedle upodobań powtarzania modułów i wymieniania się nimi. Choreografia powstaje na naszych oczach dzięki indywidualnym decyzjom tancerzy i ich instynktownym odpowiedziom na ciągle zmieniającą się wokół nich sytuację i przypadkowe spotkania z innymi wykonawcami. Chwilami wyciszony, a za chwilę zaś iskrzący energią, spektakl pozwala na obserwację procesów decyzyjnych tancerzy i nieprzerwaną ewolucję dzieła.

318A8227

Praktyka There Might Be Others eksponuje indywidualność performerów przy jednoczesnym nacisku na kolektywne działanie. Aleatoryczne, przypadkowe elementy partytury pozwalają na  balans między ściśle określonym ruchowym słownikiem i spontaniczną nim grą – kreacją. Praktyka ta będzie także przedmiotem coachingu, jaki Rebecca Lazier przeprowadzi w ramach AAT 2015 w ostatnim tygodniu stycznia. Artyści zainteresowani udziałem w projekcie gorąco zaproszeni są do udziału w całym coachingu!

Polska odsłona There Might Be Others, realizowana razem z Instytutem Adama Mickiewicza, połączy 7 tancerzy polskich i 3 amerykańskich. Pokaz projektu zaplanowany jest na początek Malta Festival Poznań 2015 (próby w Poznaniu rozpoczną się po 20.05; spektakl 8.06.2015), zaplanowano także pokazy w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca (bezpośrednio po prezentacjach poznańskich) oraz prawdopodobnie także w USA (wrzesień 2015).

318A4247

Rebecca Lazier to nowojorska choreografka i tancerka. Własne prace tworzy od 1995 roku. Prezentowała je na najważniejszych nowojorskich scenach – w La MaMa, Danspace Project, The Kitchen, Muzeum Guggenheima oraz w wielu miastach w USA i poza nimi. Jej ostatnią produkcję – stworzony w Grecji spektakl Coming Together / Attyka – krytyk Eva Yaa Asantewaa okrzyknęła jednym z najważniejszych doświadczeń 2013 roku. Film powstały na bazie tej pracy prezentowany był m.in. w ramach Biennale Architektury w Wenecji. Rebecca Lazier była artystą-rezydentem Movement Research, Fundacji Teatru Joyce, Yard i Djerassi Resident Artist Program i stypendystką wielu międzynarodowych programów i instytucji. Obecnie jest profesorem tańca na Uniwersytecie w Princeton, a wcześniej wykładała na UCLA w Kalifornii, w Sinan Konserwatorium w Stambule, w Trinity College w Hartford Ballet i na Wesleyan University. W latach 2002-2006 była dyrektorem artystycznym festiwalu White Mountain Summer Dance Festival. Brała udział w wielu konferencjach i kongresach (m.in. w ramach Dance USA, Institute for Advanced Study Uniwersytetu w Minnesocie, podczas Congress on Research in Dance, oraz w The Juilliard School w Nowym Yorku).

IAM logo PL    culturepl logo