Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


24.06.2013 - 29.06.2013
Studio Słodownia +3
STARY BROWAR NOWY TANIEC NA MALCIE 2013

Program performatywny Fundacji Art Stations Grażyny Kulczyk pod nazwą Stary Browar Nowy Taniec powstał w 2004 roku czyniąc ze Studia Słodownia +3 w Starym Browarze pierwszą i wciąż jedyną w Polsce scenę konsekwentnie skupiającą się na prezentacji współczesnej poszukującej choreografii. Marzenie o stworzeniu przestrzeni artystycznej refleksji i kreacji (które oddaje motto „Sztuka nie potrzebuje wsparcia, Artyści TAK”) zdecydowało o położeniu szczególnego nacisku na zorganizowanie młodym twórcom tańca możliwości badawczych i produkcyjnych. W przeciągu 9 lat udało się zbudować i rozwinąć system wspierający rozwój najbardziej obiecujących, nie tylko polskich, choreografów. Awangardowa choreografia – czerpiąca z doświadczeń sztuk wizualnych, z eksperymentalnej muzyki, mediów czy kultury popularnej, brawurowo żonglująca gatunkami, swobodnie przemieszczająca się pomiędzy terytoriami współczesnej sztuki i anektująca je w obszar swoich poszukiwań, bezkompromisowa w zderzaniu nas z otaczającym światem i w kreowaniu własnej, autonomicznej rzeczywistości – znalazła w Starym Browarze swój dom i będzie bohaterem kolejnej odsłony programu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu pokażemy spektakle choreografów poruszających się po różnych obszarach współczesnej sztuki. Ich projekty wymykają się łatwym gatunkowym klasyfikacjom, zmuszają widza do porzucenia utartych ścieżek, a tym samym zapraszają do ekscytującej podróży po świecie, w którym choreografia zgodnie ze swym źródłosłowem nie oznacza już tylko „pisania ruchu”, ale także, a może przede wszystkim – „pisanie ruchem” ciał, obiektów, obrazów, idei, skojarzeń, wspomnień...

W Starym Browarze sztuki performatywne nieustannie spotykają się ze sztukami wizualnymi, nie może być inaczej podczas tegorocznej Malty! Tym bardziej, że wszyscy artyści występujący w ramach tegorocznej edycji Stary Browar Nowy Taniec na Malcie powiązani są z Fundacją Art Stations międzynarodowymi koprodukcjami i programami rezydencyjnymi.

malta2  malta2013 starybrowar2 moduldance EU pl3intpa blooms2