Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


Stary Browar Nowy Taniec na Malcie 2011

Program STARY BROWAR NOWY TANIEC NA MALCIE to festiwalowa prezentacja w pigułce projektu Stary Browar Nowy Taniec - unikatowego wielopoziomowego (spektakle, wykłady, warsztaty, produkcje i rezydencje) programu tańca współczesnego realizowanego przez Art Stations Foundation  od października 2004 roku. Misją projektu jest popularyzacja i promocja sztuki tańca,  zwłaszcza jej najnowszych awangardowych trendów (choreografia konceptualna, performance art, body art, zjawisk z pogranicza sztuk wizualnych i performatywnych) oraz wspieranie rozwoju młodej polskiej choreografii poprzez stworzenie regularnej „przestrzeni kreacji” - miejsca prób i produkcji oryginalnych spektakli oraz wymiany doświadczeń między artystami różnych krajów.

Goszczące od sześciu lat w programie festiwalu Malta taneczne prezentacje podsumowują całoroczne działania Starego Browaru spełniając jednocześnie niezwykle ważną rolę promocyjną dla sztuki choreografii w Polsce. Program składający się ze spektakli uznanych światowych choreografów  koncentruje się zazwyczaj wokół jednego tematu, a korespondujące ze sobą przedstawienia odsłaniają zawsze obecną w sztuce najnowszej choreografii auto-refleksję i odwołania twórców do własnej tradycji oraz potrzebę dyskutowania i kreowania teorii tanecznej sztuki.

Podążając za idiomem tegorocznego festiwalu, zapraszamy publiczność na taneczną ucztę będącą manifestem PRZECIWKO WYKLUCZENIU z wąskiej definicji choreografii wszystkich tych zjawisk i fenomenów, które w Polsce niekoniecznie uznawane są za przynależne do świata  tańca. Stąd obecność w programie prezentacji, których język i forma na pierwszy rzut oka daleko odchodzą od tradycyjnie rozumianej formy spektaklu tanecznego. Humor, auto-dystans, inteligencja i choreograficzna refleksja - oto słowa–klucze tegorocznej starobrowarowej fiesty.

Rozpocznie ją spektakl pod znamiennym tytułem KOMPOZYCJA autorstwa czterech pań pod wodzą wiedeńskiej choreografki Anne Juren. Polska artystka Marysia Stokłosa zaprezentuje intymny spektakl PRAWA PÓŁKULA, który powstawał wciąż nieznanymi w Polsce na szerszą skalę metodami świadomościowych technik pracy z ciałem (body-mind centering, authentic & idiosyncratic movement). Specjalnie dla Starego Browaru szwajcarska grupa choreografów, architektów i artystów wideo Anna’s Kollektiv przygotowuje nocną akcję, na którą zaprosi nas do parku przy Starym Browarze. Wydarzeniem będzie pierwsza wizyta w Polsce jednego z najciekawszych performerów amerykańskich – Keitha Henessy’ego – który przywiezie do Poznania utytułowany nowojorską nagrodą Bessie spektakl CROTCH. Miłośników absurdalnej minimalistycznej sztuki zapraszamy także na pierwsze polskie spotkania z artystą-filozofem Gaëtanem Bulourde oraz z tańczącym ze szklanką na głowie Clementem Layesem. Dobrze znany poznańskiej publiczności Gilles Jobin przywiezie tym razem do Poznania jeden ze swoich pierwszych spektakli – rekonstrukcje eksperymentalnej choreografii A+B = X, która ponad dziesięć lat temu otworzyła mu drzwi na światowe choreograficzne salony. Spektakl wznowiony jest specjalnie z okazji jubileuszu kultowego kompozytora Franza Treichlera – twórcy muzyki do przedstawienia. I wreszcie last but not least, program tegorocznego Starego Browaru Nowego Tańca na Malcie zaprasza na festiwalowe prezentacje także dzieci – najbardziej wykluczoną spośród wszystkich grup publiczności. Utytułowany spektakl The Cube Circus izraelskiego Train Theatre udowodni, że dobre choreografie powstają także (choć nie w Polsce) dla najmłodszych widzów i bawić się na nich mogą całe rodziny.

Nikt i nic nie będzie w tym roku wykluczone w Starym Browarze! Przybywajcie zatem i bawcie się tańcem i choreografią razem z nami!

logo maltafestival3