Od pięciu sezonów Studio Słodownia +3 w Starym Browarze wciąż pozostaje jedyną w kraju sceną konsekwentnie skupiającą się na prezentacji i produkcji współczesnego poszukującego tańca. Marzenie o stworzeniu „domu tańca” na wzór centrów istniejących w innych krajach Europy, zdecydowało o położeniu szczególnego nacisku na stworzenie możliwości produkcyjnych oraz systemu wspierającego rozwój młodych polskich choreografów (rezydencje, produkcje, koprodukcje, programy edukacyjne). Misją programu stało się wykreowanie swego rodzaju centrum choreografii - nie tylko miejsca regularnych prezentacji spektakli, ale także (a może przede wszystkim) stworzenie „przestrzeni kreacji” - bezpiecznego miejsca do eksperymentowania i produkcji oryginalnych spektakli tanecznych.
W tegorocznej edycji festiwalu, który jak co roku podsumowuje całoroczne taneczne działania Starego Browaru, będziemy świętować 5 sezonów naszej obecności w Poznaniu i na Malcie. Te pięć sezonów to wiele niezapomnianych spektakli, artystycznych fascynacji i twórczych przyjaźni, dzięki którym Stary Browar stał się dosłownie „domem tańca”, miejscem, w którym spotyka się, i do którego wciąż powraca, całkiem spora „taneczna rodzina” : tancerze, choreografowie, taneczni specjaliści i oczywiście publiczność! Zapraszamy zatem na szczególny urodzinowy zjazd rodzinny ciesząc się, że świętujemy w tak doborowym maltańsko-tanecznym towarzystwie!
Stary Browar pulsuje energią tworzących w nim artystów! Trudno by nie było tak zwłaszcza w jubileuszowym sezonie programu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie!
Stąd będziecie mieli okazję spotkać tu wielu znajomych artystów, którzy pracowali wcześniej nad swoimi spektaklami w Studio Słodownia +3. Teatr Dada von Bzdülöw pod wodzą Leszka Bzdyla stworzył tu i dał światową premierę swojego Faktora T (2008), a na Malcie zagra ostatni grupowy spektakl – inspirowaną prozą Borisa Viana Czerwoną Trawę. (29.06)
Od czerwca 2009 roku między Poznaniem a Tel Avivem powstawał spektakl Arkadiego Zaidesa: palestyńsko- izraelski projekt Quiet, który na Malcie będzie miał swoją polską premierę. (30.06) Będący nie tylko artystycznym, ale i politycznym wydarzeniem, spektakl zmusi nas do bezpośredniej konfrontacji z konfliktem, który obserwowany przez nas z oddali, dla czterech wykonawców stanowi treść codziennego życia.
Po kilkuletniej przerwie powróci do Poznania Jonathan Burrows, którego słowa („do stworzenia tańca potrzebne są dwie nogi, dwie ręce i przede wszystkim głowa” ) towarzyszą Solo Projektowi od początku. Po ogromnym sukcesie ich wspólnej trylogii (pokazywanej na Malcie 2007) razem z kompozytorem Matteo Fargionem kontynuować będą swoją opowieść o związkach tańca i muzyki w najnowszym spektaklu Cheap Lecture (02.07). W ramach Alternatywnej Akademii Tańca Jonathan poprowadzi także kilkudniowy warsztat Writing dance nie tylko dla polskich zawodowych artystów, ale także krytyków i dramaturgów (29.06-01.07).
W ramach tanecznej browarowej Malty 2010 nie zabraknie też zupełnie nowych twarzy. Pierwszy raz w Poznaniu będziemy gościć berlińską artystkę Antonię Baehr (28.06). Jej spektakl Lachen zdobył uznanie w Europie, choć znów zmusi nas na pewno do rewizji swoich przekonań czym jest choreografia? Czym jest taniec? Jakżeby inaczej skoro jesteśmy w Starym Browarze…
Artystyczne przyjaźnie Starego Browaru to nie tylko twórcy, ale także podobne nam miejsca. W 2008 roku Art Stations Foundation została członkiem-założycielem Europejskiej Sieci Domów Tańca / EDN (partnerstwo już wkrótce zaowocuje choreograficznymi projektami w ramach europejskiego grantu MODUL DANCE). W tym roku gościem Starego Browaru będzie jednak nie tyle Tanzhaus co „workspace” - wP Zimmer z Antwerpii podobnie jak Stary Browar wspierający przede wszystkim młodych choreografów. (www.wpzimmer.be ). W ramach rezydencji na Malcie, Carine Meulders, artystyczna szefowa wp Zimmer, zaproponuje spektakle artystów ze swojej „stajni”. Kilkoro z nich już wcześniej mogliśmy oglądać w Browarze (Etienne Guilloteau, Claire Croize, Nada Gambier), tym razem poznamy nowe nazwiska, które zdążyły już zaistnieć na europejskich scenach – Varinię Canto Vila (26.06) oraz Tareka Halaby i Charlotte Vanden Eynde (1.07). wp Zimmer zaprosi nas także na wystawę zdjęć towarzyszącą spektaklowi Tareka oraz instalację video neverland amerykańskiego choreografa Androsa Zins-Browne’a.
Marzenie o stworzeniu dynamicznego centrum tańca/choreografii wychodzi dalej niż mury Słodowni – kto nie pamięta choćby działań Michaela Schumachera czy niezapomnianego spotkania z francuskim choreografem Borisem Charmatzem, który podczas Malty 2006 zbudował w Atrium wieżę dla swojego przejmującego spektaklu Aatt...enen...tionon? Wszystkie te akcje nie byłyby możliwe, gdyby nie filozofia całego Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar, która współczesną awangardową sztukę pragnie przybliżyć codziennemu życiu budując pomost pomiędzy jej odbiorcą i twórcą, odkrywając nowe przestrzenie i konteksty dla kolejnych dzieł sztuki. Jednym z wydarzeń tegorocznego programu na Malcie będzie premiera spektaklu, którego twórcy zostaną wyłonieni w rozpisanym specjalnie z okazji jubileuszu programu tańca konkursie. Dzięki niemu taneczna fiesta opanuje mamy nadzieję wszystkie przestrzenie Starego Browaru! (25, 26, 27.06)
Zresztą nie pierwszy już raz! Wielkim uznaniem maltańskiej publiczności od trzech lat cieszą się randki w ciemno – improwizowane spotkania artystów polskich i międzynarodowych zapraszające widzów do uczestnictwa w unikatowych sesjach, w ramach których zaskakiwani jesteśmy wciąż humorem i umiejętnościami artystów improwizatorów – nie tylko tancerzy, ale i muzyków. W jubileuszowej edycji festiwalu, jak na święto szczególne przystało, nie może zabraknąć króla światowych improwizatorów – Davida Zambrano – który 28.06 poprowadzi nas przez Stary Browar! A na finał festiwalu (03.07) kolektyw polskich artystów Melba zaprosi nas na improwizacyjne show zakończone wspólną Jam Session.
To właśnie wtedy urodzinowo udowodnimy, że tańczyć każdy może! Gorąco zapraszamy na urodzinową edycję programu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie!