Stary Browar Nowy Taniec na Malcie to festiwalowa „prezentacja w pigułce” wszystkich istotnych elementów całorocznej działalności Studia Słodownia +3 w Starym Browarze – unikatowego, kilkupoziomowego (spektakle, wykłady, warsztaty, produkcje i rezydencje) programu tańca współczesnego realizowanego od października 2004 roku, którego misją jest popularyzacja i promocja sztuki tańca, a zwłaszcza jej najnowszych awangardowych trendów (choreografia konceptualna, performance art, body art, zjawiska z pogranicza sztuk wizualnych i performatywnych) oraz wspieranie rozwoju młodej polskiej choreografii.
Podczas kończącego sezon 2007/2008 festiwalu w ramach Malty już po raz trzeci zaprezentujemy w Browarze światowej sławy artystów, a jednym z tematów przewodnich programu będzie zagadnienie artystycznej kolaboracji, pod znakiem której stał mijający rok w Studio Słodownia +3. Wszystkie spektakle i zdarzenia festiwalowe opierają się na twórczym dialogu silnych osobowości. Choreografowie zapraszają do współpracy innych choreografów (tańcząca rok temu z cała swoją rodziną Eszter Salamon/Węgry tym razem wychodzi na scenę z Christine De Smedt z brukselskiego zespołu Les Ballet C. de la B., a najzdolniejszy choreograf austriacki młodego pokolenia Philipp Gehmacher współtworzył swój spektakl w ciągu kilku etapów prób z trójką innych młodych artystów); zagraniczni performerzy (szwajcar Yann Marussich) występują z towarzyszeniem polskich kompozytorów (Dawida Szczęsnego i Radka Dziubka), a polscy i izraelscy tancerze i instrumentaliści przez cały festiwal spotykać się będą na kolejnych wieczorach improwizacyjnych – randkach w ciemno.
Zobaczymy również dobrze znaną już w Poznaniu parę – brytyjski duet New Art Club oraz święcącą triumfy na światowych festiwalach błyskotliwą produkcję amsterdamskiego kolektywu choreograficznego LISA pod wodzą reżyserki Ivany Müller. Jak co roku spektaklom będą towarzyszyły projekty warsztatowe dla młodych polskich tancerzy oraz zdarzenia z pogranicza tańca i sztuk wizualnych – tym razem zapraszamy na doskonałą wystawę-instalację filmów francuskiego reżysera Pierre’a Coulibeuf’a, który sportretował najciekawsze spektakle i sylwetki światowych choreografów współczesnych. W programie znajdzie się także pokaz zdjęć Jakuba Wittchena, który przez cały sezon fotografuje spektakle odbywające się w Studio Słodownia +3.