Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


27.06.2008
19:00
Studio Słodownia +3
Ivo Dimchev lili handel / blood, poetry and music from a white whore's buduar spektakl

ivo2

Poznajcie jednego z najbardziej obiecujących młody twórców z Bałkanów! - artystę totalnego, scenicznego kameleona - choreografa, kompozytora i performera - Ivo Dimcheva. Zwrócił na siebie uwagę międzynarodowej krytyki i publiczności głównie dzięki swojej radykalnej pracy na polu teatru fizycznego. Jego mistrzowskie i kontrowersyjne solo Lili Handel (2005) było prezentowane ponad 100 razy na wielu festiwalach i przyniosło mu nagrodę dla najlepszego aktora na międzynarodowym festiwalu MASKA (Szeged, Węgry). Ostentacyjnie uteatralizowana Lili Handel eksponuje ciało jako multi-ekspresyjną rzeczywistość. Zwraca uwagę na fakt, że ciało to nie tylko forma, którą postrzegamy wzrokiem, ale także żyjące własnym życiem wnętrze. Dimchev angażuje w odsłonę swojego wnętrza bogactwo środków - głos, ruch, słowo, a nawet własną krew, pozwalając nam na doświadczanie spektaklu wszystkimi zmysłami.

Androgeniczny, demoniczny wykonawca pozwala nam na spotkanie z Ciałem, które wpadło w najsłodszy z nałogów - jednoczesną radość i niemożność bycia sobą samym.

Mateeva, "egoist"

Na rozgrzewkę przed tą teatralno-taneczną ucztą, Ivo Dimchev zaprezentuje także w ramach festiwalu swój najnowszy spektakl - Concerto - improwizacyjny performans, w którym głos i ciało Ivo konfrontowane są z sytuacją koncertu. W warstwie wykonawczej spektakl eksploruje możliwości nie tyle prezentowania/wykonywania muzyki, co "stawania sie muzyką". Sceniczna, i jednocześnie fizycznie namacalna, magia, której nie możecie przeoczyć na tegorocznej Malcie!

Ivo Dimchev choreograf, performer, kompozytor; karierę rozpoczął w 2001 roku tworząc ruch i muzykę do spektaklu sleeping dog w teatrze narodowym w Sofii. Od tamtej chwili stworzył wiele nagradzanych spektakli i performansów dla siebie oraz we współpracy z innymi zespołami w kraju (m.in. Teatr Narodowy, Ballet Arabesque, Theatre Laboratory Alma Alter) i zagranicą (La dance Co. Budapeszt) stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów bułgarskich. Największym osiągnięciem w jego karierze jest Lili Handel (2005) pokazana dotąd ponad 100 razy. W ciągu ostatnich trzech lat, mimo intensywnych prezentacji swojego solo, Dimchev stworzył ponad 10 mniejszych i większych nowych choreografii. Ivo jest także założycielem i dyrektorem fundacji HUMARTS organizującej co roku narodowy i międzynarodowy konkurs choreograficzny w Sofii. Ponadto prowadzi multi-dyscyplinarne warsztaty oparte na improwizacji z tekstem, głosem i ruchem, mające na celu osiągnięcie wysokiego poziomu koncentracji i koordynacji głosu i ciała aktorów i tancerzy.