Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


03.01.2015 - 08.01.2015
Studio Słodownia +3
Márta Ladjánszki / Joanna Leśnierowska / Zsolt Varga JOSHA REZYDENCJA

Rezydencja odbywać sie będzie w Studio Słodownia +3 / Art Stations Foundation w Poznaniu w terminie od 3 do 8 stycznia 2015.

Stanowić będzie przygotowanie do prezentacji spektaklu w Pradze, podczas festiwalu Performing V4 - Biennial of VARP-PA Residents .

JOSHA image FO photo KozarEdit

Márta Ladjánszki jest niezależnym choreografem i tancerzem pracującym w Budapeszcie. Jej inspiracją jest zawsze i przede wszystkim ciało, jego wewnętrzne życie i ekspresja poprzez ruch. Marta wierzy, że każdy z nas wnosi w świat bogactwo swojej wyjątkowości (zarówno fizycznej, jak i duchowej) i wyjątkowość tę czyni zawsze tematem swoich przedstawień.
„Ciało jest widzialnym znakiem osobowości.” – Mary Starks Whitehouse

Joanna Leśnierowska dramaturg, krytyk i kurator tańca, performer. Od 2004 roku prowadzi w Poznaniu projekt Stary Browar Nowy Taniec (www.starybrowarnowytaniec.pl) prezentujący najnowsze osiągnięcia współczesnej choreografii oraz intensywnie wspierający rodzimych twórców. Podążając za pracą w Browarze, Joanna pracuje także jako opiekun młodych choreografów w ramach programu SOLO PROJEKT oraz jako dramaturg, performer i artystyczny konsultant polskich i międzynarodowych artystów (takich jak Janusz Orlik/PL, Renata Piotrowska/PL, Arkadi Zaides/IL, Minimetal/CH, Lia Haraki/CY). We wrześniu 2011 roku Joanna zadebiutowała jako choreograf spektaklem „rekonstrukcja”. „JOSHA” jest pierwszą współpracą z Mártą Ladjánszki/HU.

Zsolt Varga jest węgierskim kompozytorem i multiinstrumentalistą, artystą dźwięku i ruchu. Zaczynał jako saksofonista improwizując w budapesztańskich kolektywach MCLoecky oraz Bálványos Ensemble, ale wkrótce zaczął komponować dla artystów wielu dziedzin sztuki – pisarzy, artystów wizualnych i performerów. W ostatnich latach Zsolt koncentruje się na współpracy z Mártą Ladjánszki nie tylko tworząc muzykę do jej spektakli, ale także często w nich występując. Niezmiennie jednak oddaje się grze na saksofonie w jednym z najlepszych węgierskich free jazzowych bandów McRibbentrop Trio.