Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


25.06.2008
21:00
Studio Słodownia +3
Philipp Gehmacher inkubator spektakl

koncept i choreografia 
Philipp Gehmacher

wystepują 
Clara Cornil, Philipp Gehmacher, Rémy Héritier, David Subal

dramaturgia 
Peter Stamer

przestrzeń 
Philipp Gehmacher

światło
Victor Duran

produkcja
Angela Glechner

muzyka
Antony and the Johnsons, soundtrack "Gerry" (reżyseria Gus van Sant) oraz "Woman under the influence" (reżyseria John Cassavetes)

produkcja
Philipp Gehmacher/Mumbling Fish

koprodukcja
Tanzquartier Wien, Hebbel am Ufer Berlin, Kaaitheater Brüssel, Les Subsistances Lyon

inkubator1

Spektakl Inkubator jest efektem dwunastomiesięcznej, rozpiętej między czterema krajami, pracy badawczej jaką austriacki choreograf Philipp Gehmacher przedsięwziął ze swoimi tancerzami w sezonie 2004/2005. Przedstawienie dla czwórki wykonawców podejmuje szeroki temat komunikacji, koncentrując się zwłaszcza na sile pojedynczego gestu, dotyku i najprostszej międzyludzkiej interakcji.

Podstawowym problemem poruszanym w "Inkubatorze" jest dla mnie pytanie o to, jak fizyczna / cielesna komunikacja koresponduje z rozumieniem języka, piosenek i innych gotowych produktów naszej kultury.
Philipp Gehmacher

Philipp Gehmacher urodził się w 1975 r. w Salzburgu. Ukończył London Contemporary Dance School (1996), a po solowym projekcie Mumbling Fish rozpoczął taneczne studia w Laban Centre w Londynie (1999). Po dziesięciu latach w Londynie, od 2003 roku Gehmacher znów pracuje w Wiedniu i uznawany jest za najciekawszego austriackiego choreografa młodego pokolenia. Ma na koncie wiele uznanych choreografii, także we współpracy z gwiazdami światowego tańca. Przełomem w jego karierze był sezon 2004/2005 i praca nad projektem Incubator (Inkubator), który powstawał w czterech etapach (w Wiedniu, Berlinie, Kaaitheater w Brukseli i w Les Subsistances w Lyonie). Podczas wszystkich czterech etapów, prezentowane były kolejne unikatowe wersje rozwijającego się projektu. W roku 2007, miały miejsce dwie premiery kolejnych stworzonych przez niego przedstawień: tria Like There's No Tomorrow oraz duetu Maybe Forever stworzonego z Meg Stuart.

W 2002 Gehmacher został laureatem Bonnie Bird New Choreography Award oraz prestiżowej Jerwood Choreography Award. W tym samym roku został również rezydentem w Dietheater (Wiedeń), jak również w Tanzquartier (Wiedeń) w sezonie 2003/2004. W roku 2006 została opublikowana książka Incubator (autorstwa samego Philippa Gehmachera, Angeli Glechner i dramaturga Petera Stamera).