Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


05.03.2012 - 09.03.2012
Studio Słodownia +3
Gunilla Heilborn REZYDENCJA

Rezydencja odbywała się w Studio Słodownia +3 / Art Stations Foundation w Poznaniu w terminie od 5 do 9 marca 2012.

Gunilla Heilborn Portrait MODUL 1024x768 300x225

Gunilla Heilborn jest szwedzką choreografką i reżyserką filmową. Po skończeniu studiów w Tamalpa Institute w San Francisco oraz uniwersyteckiego kursu choreografii w University of Dance w Sztokholmie (lata 1995-1998) stworzyła wiele spektakli i filmów, które cieszą się ogromnym powodzeniem zarówno wśród widowni dorosłej jak i dzieci. Heilborn w unikatowy sposób spaja ze sobą tekst, ruch, wideo i obrazy, dodatkowo okraszając je duża dawką humoru i chłodnej ironii, co bezsprzecznie pozycjonuje ją w czołówce najbardziej interesujących szwedzkich artystów performatywnych i filmowych.

Premiera sztuki Heilborn zatytułowanej Potato Country (Kraina ziemniaka) odbyła się w Dansens Hus w Sztokholmie w 2007 roku. Jest ona połączeniem tańca, performensu oraz tekstu wypełnionym ciepłem i humorem.

Potato Country zaproszono do wielu krajów Europy i świata. Wystawiono ja m.in. na Białorusi, w Finlandii, Niemczech Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii w ramach Edinburgh Festival Fringe w 2010 roku. Spektakl The Five Year Plan (Plan pięcioletni) pokazany został po raz pierwszy w NorrlandsOperan w szwedzkim mieście Umeå 1 listopada 2009 roku. W ciepły i ironiczny sposób zgłębia on koncept wartości: rzeczy i spraw, które są nam drogie, które pozwalają nam przetrwać kolejny dzień i takich, które trwają przez lata. Z kolei jej najnowsza produkcja This is not a love story (To nie jest historia miłosna) miała premierę w sztokholmskim Danses Hus 6 maja 2011 roku zdobywając bardzo przychylne komentarze w szwedzkich mediach. Jej koproducentami są: NXT-Step, Göteborg Dance and Theater Festival, Dansens Hus oraz NorrlandsOperan w Umeå.

Wiosną 2009 roku Heilborg po raz pierwszy współpracowała z Göteborg Ballet, tworząc krytycznie przyjętą sztukę Alaska. W 2011 roku Gunilla wraca do Göteborgu by tym razem pracować w The Göteborg City Theater nad spektaklem Uppgifterna (Dane), którego premiera odbyła się 14 października 2011 roku.

Wśród jej filmów należy wspomnieć o The Lodge (Chatka), który został nominowany w kategorii Najlepsza Choreografia Filmowa podczas Dance Screen Brighton w 2005 roku oraz do szwedzkiej Guldbagge Award 2005 dla najlepszego szwedzkiego filmu krótkometrażowego. Kolejnym filmem Heilborn jest Rewind (Przewijanie) nominowany do nagrody Guldbagge 2003 w kategorii najlepszy film krótkometrażowy. What you do (To, co robisz), obraz stworzony wraz z Mårten Nilsson oraz Kim Hiorthøy został nagrodzony Guldbagge Award w kategorii najlepszy szwedzki film krótkometrażowy. Jej najnowszy film This is Alaska (To jest Alaska) został nagrodzony w kategorii najlepsza zagraniczny fabularny film krótkometrażowy na festiwalu Expresión en Córto 2010 w Meksyku.

  • 08.03.2012
    19:00
    Studio Słodownia +3
    Heilborn, Viiala, Wiklund, Thelander - pokaz otwarty

modul residency

Przy wsparciu MODUL-DANCE i Programu Kultura Unii Europejskiej

malta2013 moduldance