Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


28.07.2019
Scena Tańca Studio, Warszawa
Agata Siniarska, Karolina Grzywnowicz DRUGA NATURA ON TOUR: WARSZAWA

sbnt15 www logo2

Jubileusz
Stary Browar Nowy Taniec

Pomysł:
Agata Siniarska, Karolina Grzywnowicz

Instalacja:
Karolina Grzywnowicz

Choreografia i perfomans:
Agata Siniarska, Katarzyna Wolińska

Pomoc dramaturgiczna:
Mateusz Szymanówka

Konsultacje:
Aleksandra Jach, Aleksandra Janus, Franziska Dieterich, Jacek Małczyński, Magdalena Zamorska

Produkcja:
Stowarzyszenie Twórców „Cztery wymiary to dla nas za mało”, Agata Siniarska, Karolina Grzywnowicz.

Koprodukcja:
HELLERAU European Centre of the Arts, Dresden

foto:
CC Missouri Botanical Garden, St. Louis, U.S.A.

Produkcja powstała w ramach projektu „Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy”, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca,  East European Performing Arts Platform, Art Stations Foundation of Grażyna Kulczyk, Lubelskim Teatrem Tańca.

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 oraz środków Fundacji Współracy Polsko-Niemieckiej.

Instalacja powstała dzięki wsparciu Instytutu Pileckiego.

Second nature lupinus SM

Punktem wyjścia dla projektu “Druga natura” jest życie i twórczość Poli Nireńskiej, polskiej Żydówki, tancerki i choreografki, która, mimo że całe życie była o krok przed nazistami, nigdy nie wymknęła się traumie Holokaustu, prześladowana przez swoje doświadczenia.
Zagłada, która dla człowieka stała się doświadczeniem granicznym, również dla środowiska naturalnego okazała się wydarzeniem przełomowym. Nazistowskie ludobójstwo pociągnęło za sobą daleko idące ekobójstwo. Nie można zaprzeczyć stwierdzeniu, że w wyniku działań eksterminacyjnych przyroda cierpiała wraz z człowiekiem.
Zniszczenie środowiska to nasza współczesna zagłada. Tak jak podczas Holokaustu, dzisiejsza natura jest po raz kolejny eko-świadkiem ludzkich destrukcyjnych aspiracji, a także ofiarą. Ponad 70 lat po zbrodni hitlerowskiej widzimy na naszych oczach, jak rozwija się kryzys ekologiczny. Naukowcy twierdzą, ze bez zmian naszej globalnej polityki za 70 lat większość z nas już tu nie będzie. Holokaust w powolnym tempie, a przez to mniej zauważalny dla ogółu.

W “Drugiej naturze” - jako przedstawicielki pokolenia urodzonego kilkadziesiąt lat po wojnie - nawiązując do historii Nireńskiej staramy się rozwijać naszą własną, osobistą wypowiedź dotyczącą pracy pamięci. Podejmując refleksję na temat natury - jej cierpienia i mocy uzdrowicielskiej - proponujemy współczesne spojrzenie na traumę Zagłady.

“Druga natura” będzie prezentowana jako instalacja w trakcie festiwalu “Erbstücke” w Hellerau w Dreźnie. W trakcie festiwalu artystki kilkakrotnie prezentować będą performans aktywujący instalację.

NIEPODLEGLA IAM EEPAP colour

IMiT logo SM            nowe logo ltt 1 300x80

FWPN rgbpileckiCztery wymiary logo horizontal