Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


06.06.2012
20:00
Studio Słodownia +3
Polski Teatr Tańca Double Trouble spektakl

choreografia 
Karolina Wyrwał

asystent choreografa 
Małgorzata Mielech

programowanie dźwięku / muzyka 
Paul Tinsley (UK) 

scenografia / kostiumy 
Zofia Jakubiec

realizacja świateł 
Arkadiusz Kuczyński

tańczą 
Urszula Bernat i Katarzyna Kulmińska

Początkową inspiracją do powstania spektaklu były prace amerykańskiej artystki Barbary Kruger, związanej z konceptualizmem i sztuką zaangażowaną. Kruger przedstawia w swoich kolażach przedrukowane z prasy wizerunki bohaterów zbiorowej wyobraźni, nanosząc na nie prowokujące napisy, takie jak zdanie „not stupid enough” widniejące na zdjęciu roześmianej Marilyn Monroe. Manipulacja, gra, układanka to słowa klucze, które łączą spektakl Karoliny Wyrwał z twórczością amerykańskiej artystki. Twórczyni „Double Trouble” pyta na ile obowiązująca moda, osobiste przekonania i preferencje zmieniają obraz tego co widzimy? Czy możliwe jest znalezienie wspólnego mianownika, jeśli dwie osoby patrząc na ten sam przedmiot widzą zupełnie co innego? Ostatecznie postrzeganie zawsze wiąże się ze zniekształcaniem, a kreowanie ideału z mistyfikacją. W spektaklu „Double Trouble” zostaną wykorzystane kostki smart wireless, służące do kontrolowania i tworzenia dźwięku na żywo. Sterowane za pomocą dotyku tancerek stworzą one niecodzienny interfejs muzyczny.

Kostki smart wireless zostały zaprojektowane w Belgii przez Berta Schiettecattedo do pracy z oprogramowaniem typu live performance, (takich jak Ableton Live). Są rodzajem elektronicznego instrumentu muzycznego, składającego się z kolekcji bezprzewodowych inteligentnych obiektów, które wykrywają nawzajem swoją pozycję i orientację. Na co dzień używane są przez DJów. W spektaklu „Double Trouble” pojawią się po raz pierwszy w przestrzeni teatralnej.

Karolina Wyrwał – absolwentka Northern School of Contemporary Dance (First class Honours Degree in Contemporary Dance) ze specjalizacją Movement Studies. Uczestniczyła w programie Dancer Development w Laban Centre w Londynie oraz Hofesh Shechter Company Residency w Leeds. Współpracowała z berlińskimi teatrami – Thikwa Theater (produkcja „Oh mein Gott, wir hatten so viel Spaß!”) oraz Tanztheater Global (projekty „Room with a View” i „Urban Delights”). W latach 2008-2012 była tancerką Polskiego Teatru Tańca, gdzie ramach Otwartych Zajęć Tańca Współczesnego i Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego prowadziła warsztaty oparte na technice Cunningham. Brała udział w warsztatach techniki GaGa, prowadzonych przez Yoshifumi Inao oraz Noę Paran z Batsheva. Autorka trzech choreografii zrealizowanych w ramach Atelier Polskiego Teatru Tańca: „Solo na Dwie Osoby” (2009) oraz „The Outline” (2010) i „Double Trouble” (2012). Obecnie współpracuje z teatrem niemieckim teatrem cie.toula limnaios.

Urszula Bernat rozpoczęła edukację w zakresie tańca w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Po uzyskaniu dyplomu w 2002 roku dołączyła do zespołu Opery na Zamku w Szczecinie, a następnie w latach 2006-2008 była tancerką Teatru Wielkiego w Poznaniu. W 2007 roku ukończyła studia na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie uzyskała tytuł magistra sztuki ze specjalizacją pedagoga baletu. W roku 2008/2009 kontynuowała naukę w Scottish School of Contemporary Dance, gdzie uzyskała tytuł Bachelor of Art, a następnie brała udział w programie apprentice dancer w Scottish Dance Theatre. Podczas studiów w Szkocji współpracowała z Janis Claxton, Thomas Small, oraz Victoria Fox. Urszula Bernat prowadziła szereg warsztatów jako nauczyciel barre au sol podczas corocznych spotkań – Lądeckie Lato Baletowe. Jest również pedagogiem Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego i Otwartych Zajęć Tańca Współczesnego. W 2009 rozpoczęła pracę w Polskim Teatrze Tańca. Tańczy m.in. w spektaklach: „Walk@ karnawału z postem”, „Carpe Diem”, „Wiosna – Effatha”, „Spotkania w dwóch niespełnionych Aktach”, „FootBall@...” (chor. Ewa Wycichowska), „Minus 2” (chor. Ohad Nahrin), „The Outline”, „Double Trouble” (chor. Karolina Wyrwał) oraz „Alexanderplatz” i „Desert” (chor. Paulina Wycichowska).

Katarzyna Kulmińska – absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej - Lipczyńskiej w Poznaniu. Jako uczennica Szkoły Baletowej odbyła praktyki sceniczne w Teatrze Wielkim w Poznaniu (spektakle „Jezioro Łabędzie”, „Giselle”, „Hrabia Monte Christo” oraz „Don Kichot”). Wielokrotnie brała udział w Międzynarodowych Warsztatach Tańca Współczesnego w Poznaniu oraz w warsztatach techniki GaGa, prowadzonych przez Yoshifumi Inao oraz Noę Paran z Batsheva Dance Company. Od sezonu 2008/2009 związana etatowo z Polskim Teatrem Tańca. Występuje m. in. w spektaklach: „Minus 2” (chor. Ohad Naharin), „Alexanderplatz”, „Desert” (chor. Paulina Wycichowska), „Carpe Diem”, „Walk@ karnawału z postem”, „FootBall@...” (idea i chor. Ewa Wycichowska), „Lato – Red Sun” (chor. Thierry Verger), „Spotkania w dwóch niespełnionych Aktach” (idea, reżyseria i choreografia Ewa Wycichowska) oraz „The Outline” i „Double Trouble” (chor. Karolina Wyrwał).

Double Trouble - choreography Karolina Wyrwal from Karolina Wyrwal on Vimeo.