Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


18.12.2019 - 31.08.2020
book premiere

Książka dostępna w księgarni Prospero Instytutu Teatralnego

red. Marta Keil CHOREOGRAFIA: AUTONOMIE

Książkę w cenie 49zł plus koszty wysyłki można zakupić w księgarni Prospero

ISBN:
978-83-952929-1-0
978-83-949914-8-7
978-83-66124-21-9

Wydanie pierwsze:
Warszawa - Poznań - Lublin 2019

Pierwsze wydanie publikacji zostało zrealizowane we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu Wydawniczego 2019.

chor auton 01

„Choreografia: autonomie” pod redakcją Marty Keil składa się z kilkunastu tekstów wybitnych artystek i artystów oraz badaczek i badaczy przyglądających się sposobom wypracowywania autonomii przez współczesne praktyki choreograficzne. Wśród autorek i autorów znaleźli się: Guy Cools, Anka Herbut, Satu Herrala, Mette Ingvartsen, Andreja Kopač, Bojana Kunst, Hanna Raszewska-Kursa, Wojciech Klimczyk, Joanna Leśnierowska, Ramona Nagabczyńska, Lisa Nelson, Jeroen Peeters, Laurence Rassel, Alexander Roberts, Frida Sandström, Katarzyna Słoboda, Maria Stokłosa, Mateusz Szymanówka, Christophe Wavelet, Katarzyna Wolińska. 

Autonomia rozumiana jest tu jako samostanowienie; jako możliwość samodzielnego decydowania o sobie, a więc także możliwość zabierania głosu, decydowania o sposobie organizowania się, proponowania własnych rozwiązań oraz alternatyw wobec dominujących modeli - i jako taka jest warunkiem proponowania i zaprowadzania politycznych zmian. Choreografia wypracowuje własną autonomię w procesie ciągłych negocjacji, przesączając się pomiędzy rozmaitymi dziedzinami, obszarami, praktykami. Gest samostanowienia polega tu na wypracowywaniu własnego języka, na wyrysowywaniu terytorium oraz na poszukiwaniu rozmaitych form sprawczości - i właśnie wokół tych trzech obszarów skupione są teksty tej publikacji. 

Książka opublikowana została w wersji dwujęzycznej - polsko-angielskiej i jest kolejnym tomem z serii dotyczącej współczesnej choreografii zainicjowanej przez Art Stations Foundation i Martę Keil (tom pierwszy, „Choreografia: polityczność”, ukazał się w 2018 roku).

chor auton 02

IMiT logoInstytut Teatralnyeepap logos 0