Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


17.01.2010
20:00
Studio Słodownia +3

bilety: 20/25 zł

PROBLEMS IN NEW YORK Minimetal performance KONCERT

koncert:
17.01.2010 20:00
Studio Słodownia +3

bilety:
20/25 zł do nabycia w punktach informacyjnych Starego Browaru

Koncert w ramach festiwalu Focus: Switzerland.

 

Kontekst: Od czasu ich występu w galerii Message Salon w Zurychu jako "Music Box" (1994), muzycy grupy Minimetal (Nik Emch i Laurent Goei) zajmują się kwestiami dotyczącymi przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej.

Scenicznie pudło (o wymiarach 3x3x3 metry) – tradycyjnie kluczowy element ich występów, spełnia rolę pomieszczenia do prób, areny kreacji doświadczeń. Jest też polem dla projekcji obrazów życia wewnętrznego. Na powierzchnie ścian rzutowane są obrazy: filmy przedstawiające życie wewnątrz pudła, a obok nich zapis luźno ze sobą skojarzonych wydarzeń z przeszłości i teraźniejszości.

Projekt "Problemy w Nowym Jorku": Piosenka "Problemy..." powstała w Nowym Jorku w 2003 roku. Dla współpracujacych ze sobą artystów grupy Minimetal był to czas niemałych konfliktów – choć obaj mieszkali i pracowali w tym samym studio na Manhattanie, potrafili nie odzywać się do siebie przez długie tygodnie. W 2007 muzycy zamienili piosenkę w performance teatralny. Opowiada on historię Kontenera, w którym dwaj pochodzący z Afryki czarnoskórzy mężczyźni mają za zadanie przetrwać pozostawieni samym sobie. Pozostając w zamknięciu, skazani na pudło, w którym się znaleźli, marzą o lepszym życiu, nie wiedząc co dzieje się dookoła nich.

MINIMETAL: zespół założony w 1994 w Zurychu przez Nika Emcha (ur. 1967, Berno) i Laurenta Goei (ur. 1964, Lozanna) - z wykształcenia projektantów grafiki, artystów i performerów, malarzy, rzeźbiarzy, muzyków. W swoich działaniach artystycznych reprezentują niepowtarzalny styl, który sam w sobie jest sztuką. Odwołują się do kultury punk, tworząc niesamowite „rzeźby dzwiękowe“. Otoczeni prowokacyjnymi obrazami, kreują zupełnie nowy wizualno-muzyczny świat.