Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


17.06.2017 - 18.06.2017
galeria Art Stations
WOKÓŁ PROBLEMATYKI MIĘDZYKULTUROWYCH INSPIRACJI, ZAPOŻYCZEŃ i ZAWŁASZCZEŃ YANKA RUDZKA.GESTY I TROPY SYMPOZJUM

sobota, 17.06

12.00
prof. Maria Claudia Alves Guimarães - Między czasem i przestrzenią: trajektorie  Yanki Rudzkiej.

13.30
Lia Robatto - Historie tańczących kobiet: Yanka Rudzka i Lia Robatto - kultury, różnice i różnorodne inspiracje.

15.00
Yanka Rudzka - polska choreografka w Brazylii? – Anna Królica w rozmowie z Joanną Leśnierowską  o międzywojennej roztańczonej Polsce i problematyce „polskości” Yanki Rudzkiej.

niedziela, 18.06

12.00
Joanna Leśnierowska - Powtórzyć gest Yanki - o praktykowaniu spotkania i wyzwaniach Projektu Yanka Rudzka: ZACZYN.

13.30
dr Maciej Rożalski - Czarna sztuka sceniczna a koncepcja kultury afroatlantyckiej.

15.00
Izraelskie tańce ludowe Unplugged  - rozmowa z Hadar Ahuvia (NYC) o krytycznej praktyce tańców ludowych i  jej pracy nad spektaklem „Everything you have is yours?”.

Yanka Rudzka photo Silvio Robato 2

Maria Claudia Alves Guimarães - Jest profesorem i badaczką tańca, specjalizującą się szczególnie w obszarze historii tańca w Brazylii. Dyplom w dziedzinie sztuk scenicznych zdobyła w Uniwersytecie w São Paulo (1989), pracę magisterską (poświęconą Yance Rudzkiej) napisała  w Uniwersytecie Stanowym w Campinas (1998), gdzie obecnie pracuje, a doktorat w zakresie sztuk scenicznych zdobyła w  Uniwersytecie w São Paulo (2003). Pracowała jako tancerka i aktorka. Równolegle do praktyki scenicznej była dyrektorem-koordynatorem Regionu Południowowschodniego Narodowego Komitetu Ceremonii Publicznych. Była szefowa Ceremoniału Publicznego USP i OAB-SP.

Lia de Carvalho Robatto - Wybitna  reżyserka, choreografka, tancerka oraz profesor akademicki. Wieloletnia solistka i asystentka Yanki Rudzkiej. W 1949 roku zaczęła studiować balet klasyczny w Miejskiej Szkole Baletu miasta São Paulo i Akademii Baletu Aliny Biernackiej. W 1952 roku, rozpoczęła zajęcia taneczne z polską choreografką Yanką Rudzką, a w 1962 roku ukończyła prowadzoną przez nią  Szkołę Tańca w Uniwersytecie Federalnym w Salwadorze de Bahia. W ramach  Szkoły Teatralnej UFBA założyła eksperymentalną grupę taneczną (GED), z którą stworzyła znaczną część swoich profesjonalnych produkcji. W latach 1999 - 2004 była kuratorka w instytucji  Rynek Kultury (Salvador) oraz w latach 2003 -2006 organizatorem i pedagogiem warsztatów dla choreografów z regionu Bahia. W 2009 roku otrzymała tytuł honorowego obywatela Salvadoru. Od 1998 dyrektorka projektu społecznego Axé Capoeira. W roku 2010 była przewodniczącą Rady Kultury Stanu Bahia.

Anna Królica - kuratorka, krytyczka oraz historyczka tańca. Ukończyła teatrologię oraz rusycystykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2017 roku kuratorka i koordynatorka ds. programowych w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu. Pracuje również jako programatorka (obok Karoliny Garbacik, Joanny Chitruszko) Festiwalu „Kalejdoskop” w Białymstoku i współpracuje z Centrum Kultury w Mościcach.  Do jej najważniejszych projektów kuratorskich należą: „Maszyna choreograficzna. Schlemmer. Analogie” (2015-2016) i „Maszyna choreograficzna” (2014-2015) realizowanie w krakowskiej Cricotece; „ Z perspektywy żaby (2015) oraz „Archiwum ciała” (2013) przeprowadzone w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu oraz „Goodbye Superman” (wraz z Pawłem Łyskawą i Erykiem Makohonem w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie (2015). W latach 2014-2016 programowała comiesięczne wydarzenia Sceny Tańca Współczesnego w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, między innymi tam zrealizowała program „Portrety. Kobiety w polskiej choreografii" . Autorka książek: Pokolenie solo (Kraków, 2013), cyklu wywiadów stworzonych w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 roku oraz „Sztuki do odkrycia. Szkice o polskim tańcu” (Tarnów, 2011), pierwszej książki o najnowszej historii tańca współczesnego w Polsce. Jest autorką licznych tekstów wydanej przez Agorę kolekcji DVD Balet i taniec oraz współpracowała z „Dwutygodnikiem.com”, „Teatrem”, „Didaskaliami”, „Kontekstami”. W latach 2006-2010 prowadziła opiniotwórczy portal o tańcu współczesnym www.nowytaniec.pl.
Członkini Komisji Artystycznej Polskiej Platformy Tańca w latach 2008 i 2012 oraz przewodniczącą Rady Programowej ds. Tańca Instytutu Muzyki i Tańca w latach 2011-2013. W 2011 roku sprawowała funkcję koordynatorki ds. merytorycznych I Kongresu Tańca w Warszawie. W latach 2008-2015 prowadziła autorskie zajęcia o tańcu teatralnym na Uniwersytecie Jagiellońskim – w Instytucie Kultury Współczesnej i w Katedrze Performatyki. Obecnie przygotowuje doktorat na temat pamięci i ciała w Teatrze Śmierci Tadeusza Kantora i Tanztheater Wuppertal Piny Bausch.

Joanna Leśnierowska - kurator, choreograf  i dramaturg tańca;  jako krytyk współpracowała z „Didaskaliami”, publikowała także w “Teatrze”, “Autoportrecie” oraz  poza Polską, m.in. w Theater der Zeit (Berlin), Dance Today (Izrael), Dance Zone(Praga). W latach 2011-2014 była  członkiem rady programowej ds. tańca Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie. Od 2004 roku jest kuratorem tańca w Art Stations Foundation, w ramach której stworzyła i prowadzi program Stary Browar Nowy Taniec. Jako dramaturg/konsultant artystyczny, reżyser światła  i performer współpracuje z artystami z Polski (Janusz Orlik, Renata Piotrowska, Marysia Stokłosa) i z zagranicy (Arkadi Zaides/ Izrael; Minimetal/Szwajcaria; Lia Haraki/Cypr; Marta Ladjanski/Węgry, Jurij Konjar/ Słowenia). Od 2011 roku realizuje autorskie projekty choreograficzne (m.in. „Rekonstrukcja”, „..(rooms by the sea)”.  W 2014 roku podczas Polskiej Platformy Tańca otrzymała  razem z Januszem Orlikiem nagrodę MKIDN za najlepszą choreografię ( spektakl INSIGHT).  Twórca koncepcji i kurator Projektu Yanka Rudzka oraz współtwórca (razem z Januszem Orlikiem) kompozycji ZACZYN.

Maciej Rożalski - Absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie wykładowca - profesor mianowany w północno-brazylijskim uniwersytecie federalnym - Universidade Federal de Reconcavo - gdzie prowadzi badania (oraz praktykę) z zakresu tańca współczesnego, teatru i obrzędów afro-brazylijskich. Pracę doktorską napisał w Instytucie Sztuki PAN pod kierunkiem prof. dr hab. Wiesława Juszczaka („Współczesna i pierwotna obrzędowość mityczna w projektach teatru alternatywnego”). Współpracownik pisma „Konteksty”. Przez pięć lat współpracownik Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. W swojej pracy badawczej skupiony na tematyce wielokulturowości, estetyki post-kolonialnej oraz współczesnych, wielokulturowych sztuk scenicznych. W okresie 2012 – 2014 przebywał w brazylijskim Salvadorze na stypendium po-doktorskim przyznanym przez Ministra Nauki. Badania tam przeprowadzone skupione były na temacie afro-brazylijskiego teatru i tańca. Współtwórca „Projektu Yanka Rudzka” (część badawcza) zrealizowanego w 2016 roku w brazylijskim stanie Bahia.

Hadar Ahuvia jest performerką, choreografką i postępową żydowską pedagożką mieszkającą na Brooklynie. Współpracuje z choreografami zarówno uznanymi, jak i młodymi z Nowego Jorku i innych krajów. Jej prace prezentowano w NYLA i Movement Research at the Judson Church oraz w wielu innych miejscach w Nowym Jorku i północno-wschodnich Stanach. Beneficjentka DTW/NYLA Fresh Tracks Artists 2012, Movement Research Artists in Residence 2015, Laba Fellow at the 14h St. Y 2016 i CUNY Dance Initiative 2017. Obecnie można ją oglądać z Kathy Westwater i Reggie Wilson / Fist & Heel Performance Group.

malta 2017 logo yanka sympozjum