Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


17.06.2018
17:00
Galeria +2

Spektakl odwołany

MARIA STOKŁOSA WYCHODZĄC OD DZIAŁANIA STARY BROWAR NOWY TANIEC NA MALCIE 2018

60 min

Wykonanie:
Maria Stokłosa

Obiekty:
Alicja Bielawska

Współpraca:
Eleonora Zdebiak, Maija Reeta Raumanni, Anna Nowicka, Katarzyna Sitarz, Kasia Słoboda, Karolina Gębska i inni

Produkcja:
Fundacja Burdąg / Katarzyna Sztarbała

fot.: PatMic

Marysia Stoklosa fot PatMic sm

W „Wychodząc od działania” Maria Stokłosa łączy wieloletnie doświadczenie w improwizacji tańca z pracą w obrębie choreografii eksperymentalnej. Improwizacja jest tu postrzegana nie jako intuicyjne działanie, ale jako praktyka wymagającą dyscypliny, podlegająca rygorowi zasad kompozycji oraz refleksji krytycznej. Jest także radykalną formą ekspresji opierającej się na studium nad uwagą, wyobraźnią i ucieleśnieniem. Początek tego projektu wyznacza zaproszenie Marii Stokłosy przez filadelfijską artystką Meg Foley do współpracy nad rozwojem praktyki Action is primary w 2015 roku. Intencja tej praktyki -  “holding what you are doing at the center of what you are doing, even as you let it slip towards new centers” - pozostaje kluczowa w pracy Stokłosy. W „Wychodząc od działania” artystka tworzy i transformuje zespół zadań ruchowych i performatywnych wykorzystywanych podczas kolejnych pokazów publicznych. Eksplorując możliwości badanej praktyki choreograficznej poddaje ją ciągłej konfrontacji z publicznością. Szczególnie dużo uwagi poświęca samemu udziałowi publiczności. Stokłosa korzysta z wielu strategii „wciągania” widzów w swoją pracę - prosi o pomoc i “wejście na scenę”, angażuje ich w podejmowanie decyzji dotyczących przebiegu pokazu, zachęca do wspólnego destabilizowania relacji widz - performer oraz angażuje w sytuacje odnoszące się do różnych relacji między ludźmi. Artystka praktykuje elastyczność i otwartość, dostosowując się do kontekstu w którym występuje.

Dotąd zrealizowane pokazy odbyły się m.in. w Nowym Teatrze w Warszawie, w Komunie/Warszawa, Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej U-jazdowski, w Centrum Sztuki Tańca w Warszawie z siedzibą w Domu Kultury KADR, Centrum w Ruchu w Wawerskim Centrum Kultury, w Warsaw Dance Department, a także w miejscach dedykowanych innym dziedzinom sztuki, jak na przykład: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, TR Warszawa, Ladom na Otwartym Osiedlu Jazdów (siedziba wytwórni Lado ABC), Rotacyjny Dom Kultury, Otwarta Pracownia Duży Pokój.

W ramach projektu „Wychodząc od działania” odbyły się dwa wyjątkowe pokazy zrealizowane we współpracy z Nowym Teatrem i TR Warszawa. Artystka pokazała swoją choreografię w scenografii do spektakli „Uroczystość” w reż. Grzegorza Jarzyny (TR Warszawa) oraz „Zew Cthulhu” w reż. Michała Borczucha (Nowy Teatr).

Maria Stokłosa jest choreografką i tancerką. Studiowała w London Contemporary Dance School i w School of New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie. Współpracuje z wieloma artystami takimi jak Wojtek Ziemilski (Come Together), Meg Foley (Action is Primary), Magdalena Ptasznik i Marta Ziółek (Złote demony), Peter Pleyer (Moving the Mirror), Iza Szostak, Wojtek Pustoła (Wylinka), Maija Reeta Raumanni, Jeremy Wade. Jest autorką ruchu scenicznego do opery Pawła Mykietyna „Czarodziejska Góra.” Maria jest zaangażowana w wiele działań na rzecz rozwoju lokalnej sceny tańca eksperymentalnego – zarówno jako inicjatorka projektów edukacyjnych i nauczycielka, jaki i jako prezeska Fundacji Burdąg i współzałożycielka Centrum w Ruchu.