Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


19.03.2011 - 20.03.2011
Studio Słodownia +3
Janusz Orlik Święto wiosny

reżyseria 
Janusz Orlik

choreografia i taniec 
Joel Claesson, Nicholas Keegan, Janusz Orlik

współpraca artystyczna, reżyseria światła 
Joanna Leśnierowska

światło i dźwięk 
Łukasz Kędzierski

muzyka 
Igor Stravinsky (New York Philharmonic, dyrygent Leonard Bernstein, 1958)

Produkcja spektaklu
Art Stations Foundation, 2011

Powstawaniu spektaklu towarzyszą otwarte lekcje w Studio w Słodowni Starego Browaru.

W ramach VI edycji poznańskiego Festiwalu Wiosny, odbyła się premiera najnowszego spektaklu Janusza Orlika „Święto wiosny”.

Święto Wiosny Janusza Orlika to autorska inscenizacja legendarnego utworu Strawińskiego (w wykonaniu nowojorskiej filharmonii pod batutą Leonarda Bernsteina), rozpisana na trzech tancerzy, którą artysta przygotował w Starym Browarze w 2011 roku i prezentował premierowo podczas Festiwalu Wiosny. Do współpracy przy spektaklu choreograf zaprosił Joannę Leśnierowską. Na scenie zobaczymy brytyjskich tancerzy: Darrena Andersona i Nicholasa Keegana. Jadwiga Majewska w swoim podsumowaniu Polskiej Platformy Tańca 2012 pisze: „Twórca postawił na żywiołowy ruch, na mocne partnerskie relacje, na poświęcenie totalne, na ofiarę z tańczącego ciała, na ciałoofiarowanie/ ciałozatańczenie. To już nie imitacja rytuału, to realne "odprawianie" ruchu, cielesne zmęczenie niemimetycznym działaniem, które w miarę jak rozwija się spektakl traci wszelki kostium postaci, żeby zostać samo z sobą, niczym biegacz u mety”. Witold Mrozek zwraca uwagę na inny aspekt choreografii: „Spektakl Orlika to przede wszystkim połączenie precyzyjnej wirtuozerii z tanecznym erotyzmem, którym wszystko to jest podszyte, a także witalnością i czarem”.  Marta Kula próbuje osadzić spektakl w kontekście nowej inscenizacji  legendarnego dzieła: „Udźwignięcie  Święta Wiosny to wyzwanie, na które Janusz Orlik odpowiedział adekwatnie, z energią pozwalającą umieścić na tym samym poziomie potencjał tańca i muzyki”. 

Janusz jest absolwentem warszawskiej Szkoły Baletowej. Pracował z takimi choreografami jak Nigel Charnock, Ugo Dehaes, Olga Cobos, Peter Mika, Catherine Guérin oraz z poznańską grupą towarzystwo gimnastyczne. Od 2002 r. jest stałym członkiem brytyjskiego zespołu Vincent Dance Theatre, od 7 lat związany jest równocześnie z poznańską sceną taneczną. „Święto wiosny” jest czwartym spektaklem Janusza współrealizowanym z Art Stations Foundation. Do współpracy przy spektaklu Janusz zaprosił dwóch wyjątkowych tancerzy. Joel Claesson pochodzi ze Szwecji, ukończył Laban Dance Centre w Londynie. Współpracował m. in. z Garym Lambertem, Mariną Collard, Kerry Nichollsem oraz Wayne Sables Project, Leila McMillan Dance Company. Obecnie jest członkiem grupy Van Huynh Company.Nicholas Keegan z Wielkiej Brytanii uczył się w Royal Ballet School, Rambert School oraz Northern School of Contemporary Dance. Tańczył w produkcjach choreografów takich jak Mark Baldwin, Robert Cohan, Kerry Nicholls i Fillip Van Huffel. Nicholas jest współzałożycielem grupy DankDance.

www.januszorlik.com

Zrealizowano w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektakl w ramach programu Co z tym tańcem? realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidn 2 logo festiwalwiosny