Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


23.06.2017
19:00
Studio Słodownia +3

bilety na stronie malta-festival.pl
oraz w Punktach Informacyjnych Starego Browaru

Maria Stokłosa / Frédéric Gies walk+talk Poznań Stary Browar Nowy Taniec na Malcie 2017

coaching
Philipp Gehmacher

produkcja
Art Stations Foundation
by Grażyna Kulczyk

walk+talk to seria wykładów performatywnych zainicjowana w 2008 roku przez austriackiego choreografa i tancerza Philippa Gehmachera. W ramach walk+talk’ów choreografowie zaproszeni są do stworzenia prac solowych, w których mówią i ruszają się jednocześnie. Tematem są koncepty, którymi się posługują we własnej twórczości, ich indywidualne rozumienie ciał-w-ruchu, jak również historia ich praktyki.
W dotychczasowych odsłonach projektu, które miały miejsce w Wiedniu, Brukseli, Sztokholmie, Reykjavíku i Berlinie, udział wzięło ponad dwudziestu artystów. W trakcie poznańskiej edycji walk+talk, podczas dwóch wieczorów zaprezentowane zostaną cztery solowe prace choreografek i choreografów mieszkających i tworzących w Berlinie, Sztokholmie i Warszawie.
“walk oznacza czas, który mija, czas, którego ruch potrzebuje, żeby się rozwinąć. talk oznacza twierdzenie, komunikat albo mówienie otwarcie, jak również złożoność samego procesu wypowiadania prawd, które cię tworzą, które ucieleśniasz, prawd, które zyskują i tracą znaczenie, kiedy są wypowiadane”. (Philipp Gehmacher, fragment notatki z programu walk+talk, Tanzquartier Wien, marzec 2008)

walk+talk to praktyka i metoda robienia oraz dzielenia się publicznie, ale także praktyka mówiąca coś o własnej praktyce. Czasami mniej niż o opisanie albo wyjaśnienie, chodzi o samo pragnienie mówienia, które staje się gestem, gestem wyrażania, wydarzającego się równolegle z ruchem.”
(Philipp Gehmacher, fragment notatki z programu walk+talk, Kaaistudio’s, Bruksela, marzec 2011)

Transkrypcje 27 walk+talk’ów autorstwa 21 różnych choreografów dostępne są na Oralsite – belgijskiej stronie poświęconej wielomodalnej dokumentacji.
http://oralsite.be/pages/Walk_Talk_Documents

marysiastoklosa sm

Maria Stokłosa jest choreografką i tancerką. Studiowała w London Contemporary Dance School i w School of New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie. Współpracuje z wieloma artystami takimi jak Wojtek Ziemilski (Come Together), Meg Foley (Action is Primary), Magdalena Ptasznik i Marta Ziółek (Złote demony), Peter Pleyer (Moving the Mirror), Iza Szostak, Wojtek Pustoła (Wylinka), Maija Reeta Raumanni, Jeremy Wade. Jest autorką ruchu scenicznego do opery Pawła Mykietyna „Czarodziejska Góra.” Maria jest zaangażowana w wiele działań na rzecz rozwoju lokalnej sceny tańca eksperymentalnego – zarówno jako inicjatorka projektów edukacyjnych i nauczycielka, jaki i jako prezeska Fundacji Burdąg i współzałożycielka Centrum w Ruchu.

fred gies. sm

Frédéric Gies mieszka w Sztokholmie i pracuje na polu tańca eksperymentalnego. Jest kierownikiem studiów magisterskich z zakresu choreografii na Uniwersytecie Sztuk w Sztokholmie. Swoje prace tworzy sam lub we współpracy z artystami tańca (m.in. z Anną Pehrsson, Jeftą van Dinther, DD Dorvillier, Manuelem Pelmusem, Isabelle Schad, Alice Chauchat, Frédérikiem de Carlo i Odile Seitz) i  z artystami innych dyscyplin (Fiedelem, Antonem Stoianovem, Danieem Jenatsch, Andreą Keiz, Gavinem Youngiem). Tańczył również w spektaklach Cristiny Caprioli, Jefty van Dinthera, Antonji Livingstone, Petry Sabisch i Isabelle Schad. Jego ostatnie prace są ściśle powiązane z muzyką techno i doświadczeniami Freda wywiedzionymi z tanecznych klubów i rave’ów. Współpracował w nich z DJ-em Fiedelem oraz artystą wizualnym Antonem Stoianovem.

gehmacher sm

Philipp Gehmacher mieszka w Wiedniu i pracuje międzynarodowo. Jest choreografem, tancerzem i studentem programu „Rzeźba i przestrzeń” na Uniwersytecie Sztuki Stosowanej w Wiedniu. Jego prace dotyczące gestu, przestrzeni i dotyku prezentowane były na licznych festiwalach i w wielu instytucjach na całym świecie. Współpracował z przedstawicielami różnych dziedzin sztuki, między innymi z choreografką Meg Stuart. W 2008 roku Philipp zainicjował serię wykładów performatywnych walk+talk. W tej chwili koncentruje się przede wszystkim na pracy z obiektami i rzeźbie. Otrzymał renomowaną Jerwood Choreography Award oraz Austrian Advancement Award for Dance od austriackiego Ministerstwa Edukacji, Nauki i Kultury.

malta 2017 logo walktalk