Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


16.04.2015
19:00
Galeria Art Stations (poziom 1)

wstęp wolny

 

Lisa Nelson, Scott Smith i uczestnicy projektu Tuning Scores otwarte pokazy pracy

sbnt co z tym tancem

Otwarte pokazy odbędą się:

16.04, godz. 19:00, Galeria Art Stations, poziom 1 (pokaz)
18.04, godz. 16:00, Studio Słodownia +3 (drzwi otwarte)
19.04, godz. 16:00, Studio Słodownia +3 (drzwi otwarte)
22.04, godz. 16:00, pasaż Starego Browaru (przestrzeń handlowa)
23.04, godz. 19:00, Galeria Art Stations, poziom 1
(pokaz kończący + dyskusja)

Pokazy w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie:

25.04, godz. 15:00, park (w przypadku deszczu dziedziniec)
26.04, godz. 19:00, Sala Laboratorium

 

tuning

Tuning Scores to improwizacyjna praktyka kompozycyjna oraz badawcza, będąca także jednocześnie spektaklem samym w sobie. Praktyka opiera się na studiowaniu funkcjonowania naszych zmysłów – fizycznej podstawy wyobraźni.  Pytania jakie pojawiają się w procesie krążą wokół zagadnień : co tak naprawdę postrzegamy, gdy patrzymy na taniec? Oraz: co postrzegamy, gdy sami tańczymy? Poprzez świadome sterowanie zmysłami w czasie poruszania się, a także podczas oglądania tańca, zaczynamy identyfikować biologiczne, kulturowe oraz idiosynkratyczne (swoje własne, wrodzone) schematy, według których zmysły konstruują nasze doświadczenia. Schematy te mówią nam o tym jak i co postrzegamy w trakcie jakiejkolwiek aktywności, wpływają na nasz odbiór ruchu oraz na to, jak budujemy jego znaczenia, zwłaszcza podczas interakcji między tym, co w nas i tym, co poza nami. Skupiając się na wzroku, dotyku i słuchu, pozwalamy na spontaniczne kompozycje, dzięki którym oczywiste i percypowalne  stają się  nasze decyzje i opinie o nas samych i naszym komponowaniu się w przestrzeni. Kreując przestrzeń swobodnej gry, inicjujemy ”dialog w działaniu” – dialog z przestrzenią, czasem, ruchem i pragnieniem, by skomponować własne doświadczenie. Eksploracje te pozwalają na wnikliwy wgląd w procesy tworzenia oraz wykonywania tańca, ale także - na poszukiwania interdyscyplinarne, oraz zapraszają wszystkich uczestników (zarówno artystów, jak i widzów, w każdym wieku i o każdej sprawności) do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytania, które zadają. Przez ostanie 25 lat autorka Tuning Scores Lisa Nelson oraz muzyk Scott Smith angażują się w praktykowanie tej metody na wielu artystycznych obszarach i w wielu kulturowych kontekstach. Tuning Scores odnoszą się do wielu zagadnień związanych z fenomenem wewnętrznej i zewnętrznej komunikacji, a wychodząc  ze swej oryginalnej dziedziny (taniec), rozprzestrzeniają się na poszukiwania somatyczne karmiące dziś wydatnie wiedzę socjologiczną i liczne badania naukowe.  Projekt w Poznaniu jest bezpośrednim wynikiem tygodniowego laboratorium, jaki Lisa Nelson przeprowadziła w Starym Browarze w listopadzie 2012 roku w ramach Alternatywnej Akademii Tańca i jest dla polskich choreografów, artystów innych dziedzin oraz publiczności, okazją do pogłębienia rozpoczętego wcześniej „dialogu w działaniu”.

W tegorocznym projekcie biorą udział: Agnieszka Gotowała, Agnieszka Gut, Kaya Kołodziejczyk, Kacper Lipiński, Bartosz Nowakowski, Janusz Orlik, Martyna Poznańska Magdę Ptasznik, Katarzyna Sitarz, Marysia Stokłosa, Magda Tuka oraz Wojciech Urbański.

LNbrussScott11

Lisa Nelson amerykańska performerka, improwizatorka i twórca tańca – bada rolę zmysłów w procesie wykonywania tańca oraz podczas jego obserwacji/percepcji od blisko 40 lat. Zaczynając od analizy tańca l. 70 I 80. XX w. , także w kontekście sztuki video, opracowała metodę spontanicznej kompozycji i formę jej przedstawiania, którą nazwała „Tuning Scores”. Lisa Nelson jeździ po świecie występując, ucząc i tworząc spektakle, pielęgnując także wieloletnie współprace z innymi artystami wśród których najważniejsze to praca z legendarnym Stevem Paxtonem, improwizatorem Danielem Lepkoffem, muzykiem Scottem Smithem czy artystką video Cathy Weis. W 1987 roku Lisa otrzymała prestiżową nowojorską Bessie Award, a w 2002 roku Alpert Award in the Arts. Od ponad 30 lat jest współredaktorem prestiżowego magazynu Contact Quarterly. Mieszka w Vermont, USA.

Scott Smith jest kompozytorem i artystą dźwięku z doświadczeniem tanecznym i performerskim. Jest twórcą teatru i muzyki (dla tańca oraz filmów video), współpracuje z wieloma artystami różnych dziedzin i rozwija równolegle praktykę pedagogiczną.  Pochodzi z Kansas, ale mieszka w Wielkiej Brytanii ,

Lisa Nelson & Scott Smith współpracują od ponad 20 lat  ‘eksplorując improwizacyjne terytoria  Tuning Scores w ramach grupy Image Lab ( U.S. A.).  W 2001, stworzyli format duetu -  GO – który prezentowany był na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. wielu kastach Wielkiej Brytanii, w Bratysławie, Berlinie, Stanach Zjednoczonych, we Włoszech, Portugalii, Francji oraz w Polsce.