Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


16.03.2016 - 19.03.2016
New York Live Arts

bilety dostępne na stronie teatru New York Live Arts

REBECCA LAZIER THERE MIGHT BE OTHERS ON TOUR: PREMIERA W NOWYM JORKU

spektakl zostanie zaprezentowany czterokrotnie pomiędzy 16 a 19 marca 2016
o godz. 19.30
w teatrze New York Live Arts

polska premiera:
8 czerwca 2015,
Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

koncepcja, choreografia
Rebecca Lazier

z udziałem polskich artystów
Agnieszka Kryst, Paweł Sakowicz, Ramona Nagabczyńska i Jan Lorys

koprodukcja
Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

Wydarzenie jest częścią Campus Project organizowanego przez:

culturepl logo

czas trwania 1h.

fot. Jakub Wittchen dla Art Stations Foundation by  Grażyna Kulczyk

Podczas otwarcia zeszłorocznej edycji Stary Browar Nowy Taniec  na Malcie zaprosiliśmy Was na premierę spektaklu THERE MIGHT BE OTHERS w choreografii Rebecki Lazier. Polska odsłona projektu, która połączyła 7 tancerzy polskich i 3 amerykańskich, powstała w ślad za podobnymi realizacjami w Grecji, Turcji i Kanadzie, i została zrealizowana razem z Instytutem Adama Mickiewicza.
Teraz przyszedł czas na finał i ekscytujące sceniczne spotkanie – nowojorskie pokazy THERE MIGHT BE OTHERS  z udziałem międzynarodowego grona wykonawców (także z Polski!) w towarzystwie akompaniamentu dwóch, połączonych orkiestr:Mobius Percussion i Sō Percussion!

318A9210

There Might Be Others to spektakl nawiązujący do amerykańskiej tradycji open scores – choreograficznych zdarzeń, w ramach których tancerze komponują spektakl w czasie realnym korzystając z wypracowanych wcześniej zestawów zasad, różnego rodzaju zadań i gier. Punktem wyjścia dla choreografii jest partytura i zestaw wskazówek spisany dla wykonawców aleatorycznego dzieła Terry’ego Riley In C, a podstawowy budulec choreografii stanowią moduły ruchowe - od popisów wirtuozerskich, przez propozycje prostych zadań (tasks), aż do interakcji z publicznością. Wykonawcy dysponują swobodą gry i wielokrotnego wedle upodobań powtarzania modułów i wymieniania się nimi. Choreografia powstaje na naszych oczach dzięki indywidualnym decyzjom tancerzy i ich instynktownym odpowiedziom na ciągle zmieniającą się wokół nich sytuację i przypadkowe spotkania z innymi wykonawcami. Chwilami wyciszony, a za chwilę zaś iskrzący energią, spektakl pozwala na obserwację procesów decyzyjnych tancerzy i nieprzerwaną ewolucję dzieła.

318A9251

Praktyka There Might Be Others eksponuje indywidualność performerów przy jednoczesnym nacisku na kolektywne działanie. Aleatoryczne, przypadkowe elementy partytury pozwalają na  balans między ściśle określonym ruchowym słownikiem i spontaniczną nim grą – kreacją.

5421172 300x300

Rebecca Lazier to nowojorska choreografka i tancerka. Własne prace tworzy od 1995 roku. Prezentowała je na najważniejszych nowojorskich scenach – w La MaMa, Danspace Project, The Kitchen, Muzeum Guggenheima oraz w wielu miastach w USA i poza nimi. Jej ostatnią produkcję – stworzony w Grecji spektakl Coming Together / Attyka – krytyk Eva Yaa Asantewaa okrzyknęła jednym z najważniejszych doświadczeń 2013 roku. Film powstały na bazie tej pracy prezentowany był m.in. w ramach Biennale Architektury w Wenecji. Rebecca Lazier była artystą-rezydentem Movement Research, Fundacji Teatru Joyce, Yard i Djerassi Resident Artist Program i stypendystką wielu międzynarodowych programów i instytucji. Obecnie jest profesorem tańca na Uniwersytecie w Princeton, a wcześniej wykładała na UCLA w Kalifornii, w Sinan Konserwatorium w Stambule, w Trinity College w Hartford Ballet i na Wesleyan University. W latach 2002-2006 była dyrektorem artystycznym festiwalu White Mountain Summer Dance Festival. Brała udział w wielu konferencjach i kongresach (m.in. w ramach Dance USA, Institute for Advanced Study Uniwersytetu w Minnesocie, podczas Congress on Research in Dance, oraz w The Juilliard School w Nowym Yorku).

 IAM logo PLculturepl logo