Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


30.09.2017
19:00
Studio Słodownia +3

Bilety w cenie 20zł (normalny) i 15zł (ulgowy) dostępne w punktach informacyjnych Starego Browaru oraz na ebilet.pl

SOLO PROJEKT PLUS 2017 WIECZÓR PREMIER

SOLO PROJEKT PLUS 2017 – PREMIERY

30.09.2017, 19.00
Studio Słodownia +3

Kasia Wolińska
Dance, pilgrim, dance [ I see America dancing ]

Przemek Kamiński
Pharmakon (it radiates)

soloprojektplus2017 promo

Jak co roku, już po raz dwunasty (!) zapraszamy na premiery młodych polskich choreografów, którzy tego lata intensywnie pracowali nad swoimi spektaklami pod okiem wybitnego dramaturga Guy Coolsa.

Program rezydencyjno-produkcyjny, który fundacja Art Stations prowadzi od 2006 roku, przeznaczony jest dla artystów u progu choreograficznej kariery, których zainteresowania wychodzą poza tradycyjnie rozumiany „teatr tańca”, a szczególny nacisk położony jest w nim na proces twórczy i artystyczny eksperyment z nadzieją na podjęcie przez rezydentów próby namysłu i dyskusji nad sztuką choreografii oraz  poszukiwania przez nich własnego języka artystycznej ekspresji. Mottem programu stały się słowa angielskiego choreografa Jonathana Burrowsa, według którego do stworzenia tańca potrzebna jest „przede wszystkim głowa”, zachęcające młodych twórców do podejmowania artystycznego ryzyka i skupienia się na refleksji i (auto)refleksji oraz poszukiwaniach formalnych i cielesnych.

Blisko trzydziestu młodych artystów, którzy stworzyli swoje prace w ramach programu, stanowi dziś siłę napędową polskiej sceny tańca  – bardzo ciekawą grupę twórców nadająca ton polskiej choreografii , rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Do tego grona w tym roku dołączy dwoje artystów – Kasia Wolińska  i Przemek Kamiński. Ich solowe spektakle powstawały pod okiem wybitnego dramaturga Guy Coolsa, który od lat wspiera młodych twórców, ale także współpracuje ze światowej sławy choreografami jak akram Khan czy Sidi Larbi Cherkoui. 

Jako dramaturg towarzyszę choreografom w ich procesie twórczym – od pobudzających ich pragnienie tworzenia oryginalnych inspiracji i eksploracji aż po ostateczną kompozycję. Z wieloletniego doświadczenia wiem, że istnieją tak naprawdę  trzy główne źródła – przestrzenie inspiracji:
- tożsamość artysty i jego własne doświadczenie,
- to, jak  odnosimy się do otoczenia, w którym żyjemy zaczynając od  intymnej przestrzeni domu po makro-poziom całej  planety,
- inne dzieła sztuki, zarówno z obszaru własnej , jak i innych dyscyplin.

Dwoje tegorocznych choreografów Solo Projekt Plus - Przemek Kamiński i Kasia Wolińska – wybrali za punkt wyjścia do swej pracy dzieła innych artystów. Przemek postanowił skupić się na kolorze niebieskim  eksplorowanym dla przykładu w filmach Dereka Jarmana,  Kasia z kolei wybrała choreografię z początku XX wieku - „The Revolutionary” Isadory Duncan. Jestem jednak pewien, że podążając za swoją inspiracją, odsłonią przed nami  także pozostałe dwa źródła.

Guy Cools jest dramaturgiem tańca. Pracuje jako profesor w instytucie badawczym Art & Society w holenderskim  Tilburgu oraz jako gościnny profesor w Uniwersytecie w Ghent. W ciągu swej wieloletniej kariery Guy pracował jako krytyk tańca, kurator i dramaturg m.in.  z takimi artystami jak Koen Augustijnen (BE), Sidi Larbi Cherkaoui (BE), Danièle Desnoyers (CA), Lia Haraki (CY), Akram Khan (UK), Arno Schuitemaker (NL) czy Stephanie Thiersch (DE). Jego najnowsze publikacje to zbiór esejów   “The Ethics of Art: ecological turns in the performing arts” (współredagowany z Pascal Gielen) (2014), oraz “In-between Dance Cultures: on the migratory artistic identity of Sidi Larbi Cherkaoui and Akram Khan” (2015) I  “Imaginative Bodies: Dialogues in Performance Practices” (2016). Guy Cools mieszka obecnie w Wiedniu.

PS Trzecia tegoroczna rezydentka programu, Krystyna Lama Szydłowska, z powodów losowych, zaprezentuje przygotowywane w ramach rezydencji trio w przyszłorocznej edycji programu planowanej na maj 2018 roku.