Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


01.03.2016
ogłoszenie wyników
Solo Projekt Plus 2016 - beneficjentki stypendium

solo projekt plus

 

Niniejszym Art Stations Foundation ogłasza, że decyzją opiekuna artystycznego programu Solo Projekt Plus 2016, Busha Hartshorna (Wielka Brytania) oraz kuratorki programu performatywnego Stary Browar Nowy Taniec, Joanny Leśnierowskiej, rezydentkami tegorocznej edycji i beneficjentkami stypendium SPP zostają: KATARZYNA SITARZ i ANIA NOWAK

ania nowak headshot
© Melanie Jame Wolf

Ania Nowak - uprawia choreografię myśli, języka i sytuacji. Obecnie zajmuje ją aspekt czasowości w sztukach performatywnych oraz miłość jako sposób generowania wiedzy. Za istotną część swojej działalności uznaje uczestniczenie w nieformalnych strukturach wymiany i współpracy z innymi artystami oraz rozwijanie praktyk feministycznych. Jej ostatnia choreografia "Offering What We Don't Have To Those Who Don't Want It" miała swoją premierę na festiwalu Tanztage 2016 w Berlinie. Inne prace pokazane zostały m.in. w Amsterdamie, Barcelonie, Sztokholmie, Poznaniu i Berlinie. Pracowała przy tworzeniu choreografii do ceremonii otwarcia Pierwszych Igrzysk Europejskich w Azerbejdżanie; była rezydentką CK Zamek w Poznaniu i, wraz z Martinem Hansenem, Dancehouse Melbourne. Jest stypendystką programu Danceweb w ramach festiwalu Impuls Tanz 2014 w Wiedniu. Ukończyła studia filologiczne na UJ w Krakowie oraz choreograficzne w berlińskim Inter-University Center for Dance (HZT).
http://technologiesoflove.tumblr.com

K.S.2

Katarzyna Sitarz - tancerka, performerka, choreografka, instruktorka, podróżniczka.  Urodzona w Szczecinie, gdzie od wczesnych lat rozpoczęła edukację muzyczną, taneczną i artystyczną. Studiowała filologię słowiańską na Uniwersytecie Wrocławskim oraz ukończyła CODARTS/ Rotterdam Dance Academy, kształcąc się na wydziale tańca i choreografii. W 2007 r. za swoją pracę "When the last candle is blown out…" została wyróżniona nagrodą publiczności na 8th Solo Dance International Festival w Budapeszcie oraz podwójną nagrodą za wykonanie i choreografię na 11th International Solo­Dance­Theater Festival w Stuttgarcie. Występowała między innymi w Holandii, Niemczech, Czechach, Polsce i Brazylii. Stypendystka holenderskiego Ministra Kultury i Edukacji (Huygens Program), polskiego Ministra Kultury i Edukacji (Młoda Polska) oraz kilkakrotnie Prezydenta Miasta Szczecin. W 2010 została nominowana do programu The Rolex Mentor and Protégé Arts Initiative (USA/Szwajcaria), gdzie miała przyjemność poznać i pracować z amerykańską choreografką Trishą Brown. Stypendystka DanceWeb 2010 przy ImPulsTanz Festival w Wiedniu. W 2011, dzięki Tanja Liedtke Foundation, wyjechała do Australii, gdzie odbyła rezydencję artystyczną, pracując nad "home project" oraz współpracowała z australijską choreografką Lucy Guerin.  Wraz z zespołem 17th ASEF University (Asian­European Foundation), stworzyła w Malezji wystawę fotograficzną na temat światowego niematerialnego dziedzictwa narodowego. W 2012  zaproszona zostala do OMI International Dance Collective w Ghent, USA a w 2013 uczestniczyla w pierwszej edycji eksperymentalnego programu sztuk performatywnych - SMASH Berlin. Katarzyna jest jedna z inicjatorek niezależnego amsterdamskiego kolektywu Area59, ktory stanowi platformę artystycznej wymiany, współpracy oraz regularnego szeroko pojętego treningu performatywnego.

OPIEKA ARTYSTYCZNA
Opiekę artystyczną nad uczestnikami programu Solo Projekt Plus w roku 2016 sprawować będzie brytyjski dramaturg i kurator  Bush Hartshorn.

INTERNATIONAL bush hartshorn BW500x500 500x500

Bush Hartshorn (Wielka Brytania) po wieloletniej karierze kierowcy ciężarówki, Bush studiował i ukończył w 1982 roku Dartington College of Arts na wydziale teatru. Od tamtej pory pracuje jako dramaturg, performer, kurator festiwali i dyrektor artystyczny instytucji kultury w Anglii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Irlandii, a ostatnio w Danii, gdzie pełnił funkcję dyrektora artystycznego domu tańca Dansehallerne w Kopenhadze. W 2009 roku Bush ukończył także kurs trenerski z zakresu Relational Dynamics, który znacząco wzmocnił jego pracę jako opiekuna młodych artystów. Od stycznia 2015 roku  pracuje głównie jako  mentor wspierając początkujących choreografów m.in. w Australii, na Cyprze, w Anglii, Hiszpanii i Czechach.  Od jesieni 2015 jest także kuratorem programu tańca w  Sardegna Teatro w Cagliari (Włochy).
W 2013 roku Bush był opiekunem artystycznym 8. edycji Solo Projekt.  
Poza tym wszystkim i wszystkiemu na przekór, Bush Hartshorn od zawsze jest kibicem Liverpool Football Club.