Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


SOLO PROJEKT PLUS 2015

spp

Kalendarium Solo Projekt Plus

25 stycznia 2015
ostateczny termin składnia aplikacji

13-14 lutego 2015
warsztat selekcyjny

9-12 lipca 2015
obowiązkowe konsultacje z Daliją Aćin Thelander

13-31 lipca 2015
rezydencje/próby (Studio Słodownai +3 w Poznaniu)

12-16 października 2015
obowiązkowe konsultacje z Daliją Aćin Thelander

od 23 listopada 2015
rezydencje/próby w stronę premiery (obowiązkowo w Poznaniu od 30.11)

12/13.12.2015
termin premier Solo Projekt Plus 2015  

BENEFICJENCI PROGRAMU SOLO PROJEKT PLUS 2015

A.Kryst photoW.Rudzki

Agnieszka Kryst absolwentka Szkoły Głównej Handlowej oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale Choreografii i Teorii Tańca. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2013 (Stary Browar Nowy Taniec, Poznań). Jako tancerka i performerka współpracowała z Karoliną Kroczak, Tomasem Nepsinskim, Juanem Domìnguezem Rojo, Noą Shadur i Kondradem Smoleńskim czy Małgorzatą Haduch. Ostatnio jako tancerka współpracowała z Sjoerdem  Vreugdenhilem przy spektaklu Skutki niezamierzone, którego premiera odbyła się podczas festiwalu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie 2014 oraz Rebecą Lazier przy spektaklu "They might be others", którego pokaz odbył się w ramach Malta Festiwal 2015. Finalistka festiwalu/konkursu choreograficznego New Europe Festival 2013 w Pradze, w czasie którego zaprezentowała (jako choreografka i tancerka) solo Pressure oraz duet Liquid state of mind.
W 2014 roku jako tancerka uczestniczyła w mulidyscyplinarnym projekcie Aleksandry Hirszfeld (koncepcja i reżsyeria) i  Marty Ziółek MONadOLOGIa. Traktat o relacyjności, którego premiera  odbyła się w listopadzie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W roku 2015 została rezydentką programu Solo Projekt Plus prowadzonego przez Art Stations Foundation/Stary Browar Nowy Taniec.
Brała udział w projekcie Friv Move w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu – laboratorium improwizacji muzyków i tancerzy. Uczestniczka wielu warsztatów w Polsce i za granicą (m.in podczas ImPulsTanz Festival w Wiedniu). Uczyła się u takich pedagogów jak: Maria F. Scaroni, Sjoerd  Vreugdenhil, Rosalind Crisp, Laura Aris Alvarez, Peter Jasko, Benoît Lachambre, Keith Hennessy czy David Zambrano.

IMG 0915 Paweł Sakowicz photo by jakub Wittchen

Paweł Sakowicz jest niezależnym tancerzem i choreografem. Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów magisterskich w London Contemporary Dance School w zakresie performansu i choreografii. Współpracował m.in. z Sashą Roubicek, Jeannie Steele, Paolem Mangiolą, Marią Stokłosą, Ramoną Nagabczyńską, Sjoerdem Vreugdenhilem, Mikołajem Mikołajczykiem, Martą Ziółek, Isabelle Schad. Od kilku lat pracuje z artystami i kuratorami w Londynie, Warszawie i Berlinie. Jego ostatnia solowa praca "Bernhard" (2014) została zakwalifikowana do Polskiej Platformy Tańca 2014. W choreografii najbardziej interesują go zagadnienia roli publiczności w spektaklu oraz improwizacja. Paweł był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu rezydencyjnego Instytutu Muzyki i Tańca oraz Alternatywnej Akademii Tańca Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. 

OPIEKA ARTYSTYCZNA
Opiekę artystyczną nad uczestnikami programu Solo Projekt Plus w roku 2015 sprawować będzie serbska choreografka Dalija Aćin Thelander.

DalijaAcin SPP

Dalija Aćin Thelander zajmuje się sztuką performatywną jako choreografka, twórczyni teatralna i animatorka kultury. Jej prace prezentowane były podczas wielu międzynarodowych festiwali, takich jak ImPulsTanz, Tanz im August, Les Particules, Perforations czy BITEF. W 2008 r. otrzymała pierwszą w historii Prix Jardin d’Europe za spektakl „Handle with great care” pokazywany podczas programu 8:tension na ImPulsTanz Festival w Wiedniu.  Dąży do wzbogacenia koncepcji choreografii jako rozszerzonego ćwiczenia i skupia się na partycypacyjnej roli widzów, czego mogliśmy doświadczyć również w Poznaniu w ramach Malta festiwal 2013.
Pięć lat temu Dalija zaangażowała się w intensywne badania nad tańcem współczesnym dla dzieci i niemowląt. Jej spektakle dla najmłodszych były wielokrotnie nagradzane i pokazywane zarówno w Europie jak i w Azji (Japonia, Korea). Multimedialna instalacja  „Baby Space” miała także swoją drugą realizację w Starym Browarze (2013).
Dalija jest współzałożycielką i koordynatorką „Station, Service for Contemporary Dance” w Belgradzie oraz współzałożycielką Nomad Dance Academy,  w ramach której była  kuratorką i producentką licznych programów i produkcji. Jest również współtworcą i jednym z kuratorów festiwalu sztuk performatywnych Kondenz w Belgradzie. Pracowała z wieloma reżyserami teatralnymi i zdobyła liczne nagrody za choreografie dla teatru dramatycznego.  Od 2012 r. mieszka w Sztokholmie, gdzie pracuje jako artystka niezależna.