Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


Gwóźdź / Kordova / Siniarska Solo Projekt 2013

soloprojekt2013 rezydenci

Podstawową ideą powołanego w 2006 roku projektu jest wspieranie polskich twórców tańca w poszukiwaniach własnego, indywidualnego języka artystycznego. Program przeznaczony jest dla tancerzy i choreografów, których zainteresowania wychodzą poza tradycyjnie rozumiany „teatr tańca”. Szczególny nacisk, zgodnie z ideą całego programu, postawiony jest tutaj na proces twórczy i artystyczny eksperyment z nadzieją na podjęcie próby refleksji nad sztuką tańca i być może zredefiniowania samego jego pojęcia lub poszukiwania nowych środków cielesnej ekspresji. Mottem programu są słowa angielskiego choreografa Jonathana Burrowsa: „do stworzenia tańca potrzebne są dwie nogi, dwie ręce i przede wszystkim głowa” zachęcające młodych artystów do odrzucenia teatralnego sztafażu na rzecz skupienia się na poszukiwaniach cielesnych i formalnych.

Opiekunami artystycznymi projektu byli dotąd: reżyser światła Bruno Pocheron, choreografowie Hooman Sharifi i Peter Pleyer, Luca Giacomo Schulte i Ornella Balestra oraz Ria Higler. W roku 2013 opiekunem artystycznym będzie dyrektor artystyczny Dansehallerne w Kopenhadze, kurator tańca, dramaturg i performer Bush Hartshorn, który razem z kuratorem programu Joanną Leśnierowską dokona selekcji trzech młodych artystów-rezydentów i wesprze ich później w trakcie powstawania spektaklu.

Stypendystkami Solo Projekt 2013 zostały: Korina Kordova, Agata Siniarska oraz Barbara Gwóźdź

Opiekun artystyczny
Bush Hartshorn / UK
Po wieloletniej karierze kierowcy ciężarówki, Bush studiował i ukończył w 1982 roku Dartington College of Arts na wydziale teatru. Od tamtej pory pracuje jako dramaturg, performer, kurator festiwali i dyrektor artystyczny instytucji kultury w Anglii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Irlandii, a ostatnio w Danii, gdzie pełni funkcję dyrektora artystycznego domu tańca Dansehallerne Copenhagen. W 2009 roku Bush ukończył także kurs trenerski z zakresu Relational Dynamics, który znacząco wzmocnił jego pracę jako mentora/opiekuna młodych artystów. Poza tym wszystkim i wszystkiemu na przekór, Bush Hartshorn od zawsze jest kibicem Liverpool Football Club.

Rozwojem młodych artystów interesuję się od czasu, gdy sam byłem jednym z nich, czyli od prawie 30-tu lat. W 2009 roku uzyskałem kwalifikacje trenera Relational Dynamics. Okazało się, iż wiele z technik i zasad trenowania jest niezwykle ważnych i sprawdza się w procesie mentorowania młodych choreografów – w procesie, którego istotą jest wspierania kreacji ICH jak najlepszych dzieł. Czas spędzony na pracy z tymi trzema młodymi kobietami – Agatą, Baśką i Koriną – był dla mnie ogromną przyjemnością, a ich entuzjazm i zaangażowanie okazały się zaraźliwe. Mam nadzieję, że i Państwo docenią ich ciężką pracę i znajdą przyjemność w ostatecznym jej kształcie.
Bush Hartshorn, Dyrektor Artystyczny Dansehallerne Copenhagen w Danii

Baśka Gwóźdź, absolwentka Studium Wokalno-Baletowego przy Teatrze Muzycznym w Gliwicach oraz Kulturoznawstwa w specjalności Zarządzanie w kulturze. Studiowała również w PWST w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Współorganizatorka Wrocławskiego Festiwalu Ruchu Cyrkulacje oraz asystentka producenta Deltebre Dansa Festival w Hiszpanii w 2012. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca w Art Stations Foundation w Poznaniu, stażystka Teatru ZAR w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, a także słuchaczka Uniwersytetu Otwartego przy Instytucie im. J. Grotowskiego w latach 2010-2013. W przeszłości związana zawodowo ze Sceną Tańca w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, obecnie współpracuje z Art Color Ballet w Krakowie oraz jest rezydentką w Art Stations Foundation/Stary Browar Nowy Taniec w Poznaniu. Tańczy, tworzy choreografie do spektakli teatralnych i prowadzi warsztaty tańca oraz zajmuje się rytualnym masażem Lomi Lomi Nui.
baskagwozdz.blogspot.com

Korina Kordova, tancerka, choreograf. Pracowała w rodzinnej Brazylii oraz w Holandii, zanim przeprowadziła się do Polski, aby dołączyć do zespołu Śląskiego Teatru Tańca (PL). Przez 7 lat grała z nimi spektakle w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Pracowała z wieloma polskimi oraz zagranicznymi choreografami, takimi jak: Jacek Łumiński (PL), Anna Piotrowska (PL), Barbara Bourget (CAN), Mihai Mihalcea (RO), Idan Cohen (ISR), Kuik Swee Boon (SGP), Suzana Gomes (NL/BR), Irad Mazliah (ISR) i Helena Ganjalyan (PL). Współpracowała z Kokoro Dance (CAN), BalletMet (USA), Samovarteateret (NO) i Teatrem Tańca Zawirowania (PL). Jest autorką solowych spektakli: „Mobile Variations”, „Night”, „Karolina” oraz „Borderline”. Stypendystka organizowanej przez Art Stations Foundation Alternatywnej Akademii Tańca w 2012 roku. W 2013 roku rozpoczęła także pracę we własnym kolektywie artystycznym Flesh System, którego celem jest współpraca z innymi niezależnymi twórcami. W ramach Flesh Systemu współtworzyła duety „± 30 we are here for you” oraz „Once/Twice Simultaneously” z Przemkiem Kamińskim. Jest także członkiem Centrum w Ruchu – związku niezależnych tancerzy rezydujących w Warszawie.
korinakordova.com

Agata Siniarska to fikcyjna postać o wielu talentach i przeszłości kryminalnej, świadomie dziejąca się rozdział po rozdziale w przestrzeni choreograficznych sekwencji, żarliwie pracująca nad ideą kobiecej personifikacji. Dając szansę przez lata różnym rodzajom form teatralnych, obecnie studiuje zadania choreograficzne w Berlinie, nie zapominając jednak przeszłych doświadczeń i kultywując pragnienia wobec języka i pisania, kina i animacji. Uzależniona od fikcji Agata prowadzi swe dochodzenia pomiędzy życiem/śmiercią w obrazie a życiem/śmiercią poza kadrem, tworząc z siebie samej, poprzez przypisane jej kulturowe struktury, narzędzia wizualnej retoryki. Każdy wizerunek, podsycany przez energię głębokiej teoretycznej jękliwości, robi z pasją i wielką fascynacją. Wielokrotnie nie samotnie, ale w kompanii wielu wspaniałych awanturników.
cargocollective.com/agatasiniarska