Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


BORYS / NOWICKA / URBACKI SOLO PROJEKT 2010

Podstawową ideą programu Solo Projekt (którego pierwsza edycja odbyła się w 2006 roku) jest wspieranie polskich twórców tańca w poszukiwaniach własnego języka artystycznego. Program zakłada pomoc zwłaszcza tym, którzy gotowi są do podejmowania artystycznego ryzyka jakie niesie ze sobą eksperymentowanie z własnym ciałem i poszukiwanie oryginalnej formy spektaklu. Stąd główny nacisk projektu położony został nie tyle na stworzenie produktu-spektaklu, ale na samym procesie twórczym, a młodzi artyści wspierani są w ramach programu nie tylko produkcyjnie, ale i merytorycznie. Dzięki temu w ramach poprzednich edycji Solo Projektu powstało w Starym Browarze 11 spektakli o zupełnie odmiennej estetyce, eksponujących każdorazowo indywidualne zainteresowania i osobowość każdego choreografa.

Program przeznaczony jest dla profesjonalnych tancerzy i początkujących choreografów, których zainteresowania wychodzą poza tradycyjnie rozumiany „teatr tańca”. Mottem projektu są słowa brytyjskiego choreografa Jonathana Burrowsa: „do stworzenia tańca potrzebne są dwie nogi, dwie ręce i przede wszystkim głowa”.

Do tej pory w ramach programu swoje spektakle stworzyli Anita Wach, Janusz Orlik, Dominika Knapik, Konrad Szymański, Renata Piotrowska, Barbara Bujakowska & Marcin Janus, Tomasz Bazan, Karol Tymiński, Małgorzata Haduch, Ramona Nagabczyńska i Magdalena Przybysz.

W 2010 roku opiekę artystyczną nad młodymi artystami sprawuje Peter Pleyer, choreograf i szef festiwalu Tanztage w Berlinie.

Pater Pleyer studiował w European Dance Development Centre / Art Academy w Arnhem w Holandii. Pracował jako tancerz i asystent choreografa z Yoshiko Chuma (Nowy Jork) i Markiem Tompkinsem (Paryż). Wieloletni współpracownik artystyczny Ezster Gal (Budapeszt), z którą stworzył wiele choreografii i improwizacji (pokazy na festiwalach improwizacji w Nowym Jorku czy w Paryżu w ramach XX-stej rocznicy powstania improwizacji kontaktowej). W latach 1994-2000 Peter pracował nad swoimi pracami w Holandii, od 2000 roku rezyduje w Berlinie, gdzie zgłębia także teorię tańca i choreografii. Tutaj powstał spektakl-wykład choreographing books przedstawiający autorską wizję rozwoju badań nad tańcem w Ameryce i Europie. Peter współpracował także przy powstawaniu programu studiów choreograficznych w Berlinie, a od 2007 roku jest dyrektorem artystycznym festiwalu dla młodych choreografów Tanztage Berlin. Od 2009 r. pracuje także jako dramaturg polskiej choreografki Marysi Stokłosy (Prawa półkula, Let’s Dance Chopin). Opracował także własny kurs history in practice na potrzeby Alternatywnej Akademii Tańca w Starym Browarze (Poznań), Kontakt (Budapeszt, Węgry), programu P.O.R.C.H. (Stolzenhagen, Niemcy), MA course na ArtEZ / Art Academy (Arnhem, Holandia) oraz poprowadził warsztat dramaturgii tańca w Instytucie Teatralnym w Warszawie.

Aleksandra Borys ukończyła Codarts / Rotterdam Dance Academy w Holandii oraz Państwową Szkołę Baletową w Łodzi. Uczestniczy w programie dla młodych choreografów Tour d’Europe des Chorégraphes. Współpracowała z choreografami z Hiszpanii, Polski, Izraela, Anglii, Belgii, Holandii i Włoch. Stworzyła oraz współtworzyła kilka spektakli, które wystawiane były w Holandii, Polsce, Chorwacji oraz Anglii. W roku 2010 stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
www.myspace.com/borysaleksandra

Anna Nowicka tancerka, choreograf, pedagog i psycholog, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Salzburg Experimental Academy of Dance, dyplomowany instruktor tańca współczesnego. Brała udział w spektaklach tanecznych i teatralnych w Polsce i zagranicą. W Warszawie przez wiele lat uczyła się u Anny Godowskiej, uczestniczyła w projektach Przemysława Wasilkowskiego. Za jedno z najważniejszych dowiadczeń uznaje pracę z Malą Kline. W sezonie 2008/2009 uczestniczyła w Słowenii w podyplomowym programie Tomiego Janezica dla performerów, występowała gościnnnie w En-Knap Group. Nieustannie rozwija własne spektakle. Współpracuje z Draganą Alfirević. Obecnie studiuje choreografię w Berlinie.

Rafał Urbacki mover, humanista, student III-go roku Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Studiował również kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim i wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Edukację ruchową rozpoczął jako tancerz w Teatrze Tańca Kierunek w Bytomiu. Tańczył w choreografiach Gessel Mason, Victorii Fox i Phila Williamsa. Performer w autorskich projektach solo 7 Up, Urodziny, BezSen, Zrównywanie. Współautor i tancerz w video-dance (The Lift i The Adventures of Giraffi and Charming Seally). Reżyser projektu Mover. Projekt społeczny (XVII MKTWiFST, Bytom). Uczestnik warsztatów i coachingów contemporary dance, Body Mind Centering, contact-improvisation, athentic movement.