Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


KNAPIK / PIOTROFSKA / SZYMAŃSKI SOLO PROJEKT 2007

Podstawową ideą Solo Projektu, którego pierwsza edycja odbyła się rok temu, jest wspieranie młodych polskich twórców tańca w poszukiwaniach własnego, indywidualnego języka artystycznego.

Program przeznaczony jest dla tancerzy i początkujących choreografów, których zainteresowania wychodzą poza tradycyjnie rozumiany "teatr tańca". Szczególny nacisk, zgodnie z ideą całego programu Stary Browar Nowy Taniec, postawiony jest tutaj na proces twórczy i artystyczny eksperyment z nadzieją na podjęcie przez artystów refleksji nad sztuką tańca i być może zredefiniowania samego jego pojęcia lub poszukiwania nowych środków cielesnej ekspresji.

Jedynym wymogiem formalnym projektów zgłoszonych w tym roku do konkursu była prośba o odrzucenie wszelkich rekwizytów i "ograniczenie" scenografii spektaklu do pustej przestrzeni co wynika bezpośrednio z towarzyszącemu tegorocznemu projektowi motta - słów angielskiego choreografa Jonathana Burrowsa: do stworzenia tańca potrzebne są dwie nogi, dwie ręce i przede wszystkim - głowa.

Wyłonieni w drodze konkursu tegoroczni rezydenci Starego Browaru - Dominika Knapik / Renata Piotrowska / Konrad Szymański - już od początku kwietnia intensywnie pracują nad swoimi spektaklami - gorąco zapraszamy na premierowe spotkanie z ich solami!

Dominika Knapik
Sama siebie nazywa "poszukującym aktoro-tancerzo-choreografem". Jest absolwentką Studia Baletowego Opery Krakowskiej i PWST w Krakowie i od zawsze porusza się pomiędzy tańcem i aktorstwem. Obecnie interesuje ją praca na przecięciu dyscyplin: teatru, tańca i filmu. Pochodzi z Krakowa, tam też współtworzyła grupę taneczną Hoplaaa. Po premierze "jak wam się podobam?" zajmie się intensywniej, produkcją tanecznych eksperymentów filmowych. SOLO PROJEKT to dla niej szansa stworzenia pierwszego w swoim życiu w pełni autorskiego projektu i możliwość zmierzenia się z własnymi choreograficznymi marzeniami.

Renata Piotrofska
Aktorka (absolwentka Akademii Teatralnej), contact improviser, choreografka, psychoterapeutka tańcem i ruchem (Instytut DMT).Wolny strzelec. Współpracuje na stałe z Teatrem Academia z Warszawy. Uczestniczyła w wielu warsztatach, stażach i projektach metody improwizacji i kontakt improwizacji w Polsce i za granicą (m.in. z Andrew Harwoodem, Carol Swann, Michaelem Schumacherem, The School of New Dance Development w Amsterdamie). Prowadzi warsztaty z improwizacji teatralnej i tanecznej. Tworzy własne choreografie i ruch sceniczny do spektakli. Pochodzi z Warszawy i tam obecnie mieszka. Praca w ramach PROJEKT SOLO 2007 będzie jej pierwszym spektaklem solowym.

Konrad Szymański
Obecnie jest studentem czwartego roku holenderskiej uczelni tańca współczesnego Rotterdam Dance Academy, na kierunku performer. To tu miał okazję pracować z doświadczonymi tancerzami i choreografami i współtworzyć projekty ze studentami z wydziału choreografii. Zaczynał jako tancerz tańca towarzyskiego, potem kursant warsztatów tańca. Rok przed rozpoczęciem profesjonalnej edukacji pracował w Operze na Zamku w Szczecinie. Poza tańcem pasjonuje się fotografią, w szczególności teatralną i portretową. W tańcu pasjonuje go siła improwizacji ruchowej jako droga do poznania... również życia.

Aleksandra Borys
od roku 2003 absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Łodzi, finalistka konkursu baletowego "Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych 2003" w Szczecinie. Przez dwa lata brała udział w projektach tanecznych w Polsce oraz uczestniczyła w warsztatach w kraju i za granicą. Obecnie studentka drugiego roku Codarts-Dance Academy w Rotterdamie.