Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


WACH / ORLIK SOLO PROJEKT 2006

Janusz Orlik urodzony w 1981 roku, jest absolwentem warszawskiej szkoły baletowej. Studiował w Brucknerkonservatorium Linz (Austria). Podczas studiów rozpoczął pracę w zespole młodych tancerzy x.IDA Dance Co. (Austria). Z zespołem odbył międzynarodowe tournee (Austria, Niemcy, Polska, Kanada) występując w produkcjach choreografów m.in.: Olga Cobos (E), Peter Mika (SL), Catherine Guérin (D/USA), Rebekka Murgi (I), Nicole Caccivio (D) oraz Charlotte Vincent (UK), która zaprosiła go do pracy w swoim zespole w 2002 r. Od tego czasu Janusz jest stałym członkiem Vincent Dance Theatre (Sheffield, UK) i wziął udział już w czterech produkcjach.
Będąc aktywnym tancerzem od samego początku swojej kariery artystycznej, Janusz tworzy własne prace choreograficzne, prezentując je zarówno w Polsce, jak i za granicą. W zeszłym roku stworzył gorąco przyjęty przez krytykę i publiczność, spektakl „Exérese monobloc”, z udziałem byłej tancerki baletowej Pii Libickiej, prezentowany w Starym Browarze w Poznaniu.
W 2001 roku Orlik zdobył I nagrodę w konkursie choreograficznym „Das Podium” (Linz, Austria) za spektakl „Monodrama”, który był prezentowany również na „III Gdańskich Debiutach Młodych Choreografów”. W 2006 roku przyznano II nagrodę w konkursie „Jugend Tanzt” (Dortmund, Niemcy) uczennicy „Szkoły Tańca i Baletu Fouette” tańczącej w choreografii Janusza Orlika „Not perfect”.
Poza pracą sceniczną Janusz prowadzi warsztaty taneczne w placówkach edukacyjnych i szkołach tańca w kraju i za granicą. Główny nacisk w tworzeniu własnych prac kładzie na ruch, zadając sobie pytania jakie ma znaczenie, co przekazuje widzowi, i to czy jest wiarygodny.
www.januszorlik.com

Anita Wach (1974) przez pięc lat była tancerką Śląskiego Teatru Tańca, od dwóch lat niezależna tancerka współpracująca głównie z warszawskim Teatrem Bretoncaffe. Stypendystka Pro Helvetii (projket improwizacyjny z Thomasem Hauertem, 2003) oraz rezydentka Centrum Choreograficznego Zollwerein w Essen (jesień 2005). W 2004 wspólnie z innymi artystami wzięła udział w multidycsyplinarnym projekcie prezentowanym w Berlinie i Wrocławiu. Studiowała filozofię i pedagogikę. Pracuje i uczy tańca w Warszawie. Solo w ramach rezydencji w Browarze jest jej pierwszym w pełni autorskim projketem i debiutem choreograficznym.