Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


SBNT DLA DZIECI 2011

Ruch jest naturalną formą ekspresji dziecka. Przed i ponad słowami jest zawsze dynamika ciała. Koncentracja na tym, co fizyczne, cielesne łączy taniec współczesny z percepcją dziecka. Dzieci w doskonały, wręcz sensoryczny sposób rozumieją język tańca. Wciąż jednak brakuje w naszym kraju ciekawych propozycji artystycznych wykorzystujących ten potencjał – spektakli teatru tańca współczesnego, tworzonych z myślą o dzieciach. Polski teatr dla dzieci jest obecnie w okresie swojego rozkwitu, spektakle dla najmłodszej publiczności tworzą tak ważni reżyserzy jak chociażby Agnieszka Glińskia, Piotr Cieplak czy Paweł Łysak, w repertuarze rodzimych choreografów nie znajdziemy jednak wielu spektakli dla dzieci. Na świecie ta sytuacja wygląda inaczej, dlatego inicjując program Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci, postanowiliśmy zaprosić do Polski najciekawsze propozycje tego nurtu ze świata. W ciągu pół roku pokażemy trzy przedstawienia cenionych na świecie grup teatralnych z Danii, Izraela i Niemiec. Spektakle reprezentujące bardzo różne stylistyki, których cechą wspólną jest przede wszystkim świetna jakość artystyczna oraz traktowanie tańca, jako dominującej formy ekspresji.

DZIECI sbntdladzieci

Duński teatr dla dzieci uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie. Każdego dnia roku w różnych częściach globu grane jest przynajmniej jedno przedstawienie dla najmłodszej publiczności przywiezione z tego skandynawskiego kraju. Z okazji inauguracji projektu, specjalnie na Dzień Dziecka zaprosiliśmy teatr Aaben Dans z Roskilde, który pokaże jeden z najlepszych swoich spektakli. Ja Ty i My stworzone zostało z myślą o widzach w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. To nie tylko pierwsze przedstawienie tego teatru w Polsce, ale przede wszystkim pierwszy spektaklu teatru tańca kierowany do tak malutkich dzieci prezentowany w naszym kraju.

Dominującą formą używaną przez Train Theater z Jerozolimy jest teatr lalek. Izraelscy artyści cenieni są jako mistrzowie tej dziedziny. Dzięki otwarciu na różne sztuki, twórcy grupy sięgają również po elementy tańca współczesnego, czego efektem są takie przedstawienia jak Cyrk kwadratów – z powodzeniem prezentowany w różnych częściach świata. To dopracowany w każdym szczególe, ale jednocześnie niezwykle uroczy i zabawny spektakl dla całej rodziny.

Świetne tradycje teatru tańca w Niemczech nie omijają również twórczości dla dzieci, a cenieni niemieccy choreografowie z ogromną precyzją przygotowują zarówno spektakle dla dorosłej, jak i dziecięcej publiczności. Nigdzie indziej na świecie nie ma również tak doskonale rozwiniętej pedagogiki teatralnej. Prezentowany w ramach projektu spektakl Magiczne jajo odwołuje się do nowoczesnych zasad edukacji poprzez swobodną kreację i rozwijanie wyobraźni. Zwariowana, dynamiczna historia pełna magii biegnie dwutorowo, stanowiąc świetną zabawę dla małych i dużych.

W ramach projektu przygotowane zostaną również warsztaty dla dzieci oraz wykłady i dyskusje dla dorosłych. Chcemy zaprosić najmłodszych do fantastycznej teatralnej zabawy, a dorosłym – również tancerzom – pokazać jak można tworzyć dobry teatr tańca dla dzieci. Zaprosiliśmy do Poznania grupy specjalizujące się w wybitnych, cenionych na całym świecie przedstawieniach dla dzieci, ale tworzące na równych prawach także spektakle dla dorosłych. Chcemy pokazać, że w obu dziedzinach najważniejszy jest profesjonalizm i pomysłowość.

kurator: Alicja Morawska-Rubczak

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

mkidn15

Patronat medialny

dzieci qlturka12