Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


24.04.2020
20:30
Kaaistudio, Bruksela

info

Claire Croizé i Etienne Guilloteau POLE REPORTS FROM SPACE ON TOUR: Bruksela

Wydarzenie odwołane z powodu epidemii COVID-19.

Koncepcja i choreografia:
Claire Croizé i Etienne Guilloteau

We współpracy z:
Justyną Kalbarczyk i Krystyną Lamą Szydlowską

Taniec:
Justyna Kalbarczyk i  Krystyna Lama Szydlowska

Z muzyką:
Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia

Tomasz Sikorski  “Samotność dźwięków”
Eugeniusz Rudnik “Kamienne epitafium”
Arne Nordheim “Ode to Light”
Elżbieta Sikora “Rapsod na śmierć republiki”

Reżyseria światła:
Dominique Pollet

Kostiumy:
Anne-Catherine Kunz

Konsultacja dźwięku:
Roeland Luyten

Produkcja:
ECCE / Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

Przy wsparciu:
Norwegian Artistic Research Program- Norwegian Theater Academy Østfold University College

fot.: K. Wodiczko

k wodiczko SM

Wspektaklu  Pole Reports from Space dźwięki kultowego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia przyprawione zostają smakiem oldskulowej radzieckiej science fiction, która w l. 80. XX w. wykorzystywała muzykę  SEPR jako ścieżkę dźwiękową swoich filmów. Dwie tancerki, Justyna Kalbarczyk i Krystyna Lama Szydłowska, wkraczają odważnie w futurystyczny krajobraz inspirowany tym muzycznym dziedzictwem. Niczym kosmonautki dryfujące w przestrzeni, czy też duchy uwięzione za ścianą, desperacko próbują się komunikować. Pole Reports from Space zaprasza nas  do wspólnych  ćwiczeń  w kodowaniu i dekodowaniu ich wiadomości:  abstrakcyjne z pozoru gesty i dźwięki stopniowo odkrywają przed nami swoje zakorzenienie w  analogowym świecie; formy i treści ścierają się.

Choreografia belgijskiego duetu Claire Croizé i Etienne Guilloteau czerpie garściami zarówno  z samej muzyki , jak i historii SEPR -  odizolowanego za żelazną kurtyną i działającego tuż pod nosem  komunistycznej cenzury pionierskiego centrum wizjonerskiej muzyki elektronicznej z ukrytym wywrotowym przekazem. Artyści odsłaniają przed nami  wizję przyszłości ujrzaną bezpośrednio w przeszłości -  jednocześnie utopijną i nostalgiczną. Wizję utkaną z marzeń o podróży do odległych światów, nie mogącą jednak przewidzieć tego, co stanie się ze światem, w którym sami żyjemy.  Choć gdybyśmy tylko słuchali, pewnego dnia moglibyśmy odebrać wiadomość…

Spektakl w koprodukcji z Art Stations Foundation powstał na zamówienie  Instytutu Adama Mickiewicza (IAM) w ramach programu Niepodłegła 2017-22. 

Claire Croizé i Etienne Guilloteau (BE)

absolwenci prestiżowej szkoły PARTS założonej przez Anne Therese de Keersmaeker ; po kilku latach pracy jako artyści-rezydenci w wpZimmer w Antwerpii, założyli własną kompanię Action Scénique (2008), a od 2016 roku kontynuują współpracę artystyczną pod nową nazwą ECCE.
Ecce dosłownie znaczy" Oto "," Oglądaj ". Postrzeganie jako podstawowy akt spektaklu, który istnieje dzięki łasce widza. Choreograf wystawia ruchome ciało oku widza, ale jednocześnie przedstawia konkretną fizyczną osobę, która może być zarówno obserwowana, jak i obserwować, odwzajemniać wzrok, wchodząc z publicznością w kontakt, dialog.

ECCE oznacza także "Etienne i Claire, Claire i Etienne": dwoje artystów, każdy z własnym głosem, ale pracujący według wspólnej filozofii i doświadczenia.
Claire i Etienne działają jako spójna jednostka o przeciwnych, lecz nadal komplementarnych sposobach działania. Etienne cechuje podejście intelektualne, a dopiero potem podejście fizyczne – jego proces twórczy zaczyna sie od tekstów lub filozofii i koncentruje się początkowo na strukturze i dramaturgii utworu. Etienne lubi kwestionować interakcję elementów, które składają się na teatralne przedstawienie i próbuje uchwycić chemię, która przekształca te elementy w możliwą narrację, znaczenie, pamięć. Claire zaczyna pracę zazwyczaj od intuicyjnego rozumienia ciała. Jej twórczość polega na badaniu emocji, jednocześnie tworząc poprzez ruch intymny związek z publicznością. Claire angażuje się przede wszystkim w ruch, a koncentracja na fizyczności pozwala jej zacząć kompozycję od najmniejszych elementów składowych przedstawienia. W ostatnich latach Claire zaczęła eksperymentować z tworzeniem w ciszy, pozwalając jej tancerzom odkryć własną muzykalność i rozwinąć osobisty język ruchu.

Ich wcześniejsze wspólne projekty to m.in. Mer- (2017), EVOL (2016), Synopsis of a Battle (2013) i Mouvement pour quatuor (2012). Ze względu na fakt, że praca choreograficzna obojga ma silne zakorzenienie w muzyce klasycznej i współczesnej, od 2017 roku Claire Croizé i Etienne Guilloteau są artystami - rezydentami w Concertgebouw w Brugii, a ECCE intensywnie uczestniczy w programie artystycznym centrum z wykładami, warsztatami i występami tanecznymi. Obecnie Etienne przygotowuje także swój doktorat w norweskim Østfold University College/NTA.

www.ec-ce.be

Justyna Kalbarczyk, absolwentka NSCD. Zwyciężczyni w konkursie Das Beste Deutsche Tanz Solo w Lipsku. Związana artystycznie z Habemus Corpus Dance Company w Barcelonie, PLAN MEE w Norymbergii, DOT504 w Pradze, oraz CompanyHAA w Berlinie.

Krystyna Lama Szydłowska – performerka, choreografka, tancerka, animatorka kultury, pedagożka tańca, absolwentka studiów mgr na Akademii Muzycznej w Łodzi ( choreografia) oraz WSUS w Poznaniu na ( kompozycja i techniki tańca), stypendystka AAT 2015 oraz rezydentka programu Solo Projekt Plus 2018. Działa na pograniczu dyscyplin, tworzy własne choreografie, współpracuje z reżyserami teatralnymi i filmowymi , tańczy, improwizuje.

polereportsfromspace logo

Projekt Instytutu Adama Mickiewicza w ramach międzynarodowego programu kulturalnego NIEPODLEGŁA
z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Finansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP w ramach wieloletniego programu NIEPODLEGŁA 2017–22.