Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


Anna Królica POKOLENIE SOLO

Książkę w cenie 35zł plus koszty wysyłki można zakupić składając zamówienie na adres e-mail.

Autor: Anna Królica
Wydawca: Cricoteka
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 484 strony
Format: 147×210 mm
ISBN: 978-83-61213-09-3
Oprawa miękka

Koszty przesyłki listowej:
polecony/ekonomiczny:  6zł
polecony/priorytet: 7,5zł

Przeczytaj fragment ksiązki.

English version currently not available.

Publikacja Pokolenie Solo. Choreografowie w rozmowach z Anną Królicą to cykl dwudziestu pięciu wywiadów przeprowadzonych z młodymi polskimi choreografami, który układa się w narrację pokoleniową. W kolejnych rozmowach powracają łączące ich wątki oraz powtarza się podobny cykl formacyjny: nauka pod okiem tych samych nauczycieli-mistrzów jak Henryk Tomaszewski, Jan Fabre Anna Teresa de Keersmaeker czy Iwony Olszowskiej, Leszka Bzdyla i Witolda Jurewicza, widoczne są także ślady razem przeprowadzanych projektów i warsztatów, kończonych szkół. Z wywiadów wyłania się obraz oraz specyfika organizacji pracy niezależnych choreografów, nierzadko oparta na strategii równoczesnego działania w kraju i zagranicą, nieustannym byciu w drodze, pomiędzy jednym a drugim projektem. Tymczasowość, nomadyczny tryb życia oraz dążenie do celu i perfekcji wyznaczają im codzienny rytm. Ten zapis spotkań i dyskusji o tańcu tworzy krajobraz polskiej sceny tańca ostatniej dekady, są one świadectwem przemian zachodzących w choreograficznej praktyce scenicznej. I tak niezaprzeczalnie obok teatru tańca pojawia się miejsce dla nowego tańca i towarzyszącej mu nowej wizji cielesności.

pokolenie solo

Anna Królica krytyczka, historyczka i kuratorka tańca. Ukończyła teatrologię oraz rusycystykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorką pierwszej książki o najnowszej historii tańca współczesnego w Polsce Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu (Tarnów, 2011). Prowadzi dwuletni program kuratorski Maszyna choreograficzna w Cricotece w Krakowie, w 2013 stworzyła także program per formatywny Archiwum Ciała w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Była członkinią Komisji Artystycznej Polskiej Platformy Tańca w latach 2008 i 2012. W latach 2011-2013 sprawowała funkcję przewodniczącej pierwszej Rady Programowej ds. tańca w Instytucie Muzyki i Tańca. Była także główną koordynatorką ds. merytorycznych I Kongresu Tańca w 2011 roku. W latach 2006-2011 wraz z Witoldem Mrozkiem współtworzyła opiniotwórczy portal o tańcu współczesnym NowyTaniec.PL.

Publikacja książki jest częścią programu Maszyna choreograficzna w ramach projektu Kto inspiruje? Tadeusz Kantor! realizowanego przez Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w latach 2013–2014 i dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Część wywiadów została przeprowadzona w 2012 roku w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.