Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


26.06.2019
21:00
Studio Słodownia +3

bilety dostępne na sronie Malta Festival

Sofia Dias & Vítor Roriz OUT OF ANY PRESENT STARY BROWAR NOWY TANIEC NA MALCIE 2019

sbnt15 www logo2

Jubileusz
Stary Browar Nowy Taniec

90'
język angielski

reżyseria, scenografia i wykonanie:
Sofia Dias & Vítor Roriz

współpraca artystyczna
(obrazy na scenie):
Catarina Dias

z gościnnym udziałem:
Filipe Pereiry

światło i kierownictwo techniczne:
Nuno Borda de Água

koprodukcja:
Alkantara, Départs, Box Nova/CCB, O Espaço do Tempo, Jardin d'Europe, 4 Culture Association  oraz Culture Program of the European Union

fot.: Paulo Pacheco

Prezentacja na festiwalu możliwa dzięki wsparciu DGArtes.

PauloPachecojpg sofia vit SM

„Musimy wyruszyć. Musimy wyjść i znaleźć to, co istotne. Szukać tego, co zewnętrzne, ale nie geograficzne. Kosmiczna przestrzeń, niewpisująca się ani w klasyczną narrację o podróży, ani w migrację, uwidacznia porażkę teraźniejszości. Ruch odbywa się tutaj w inny sposób. Chodzi o utrzymywanie dystansu, a jednocześnie o skompletowanie rzekomo niekompatybilnych fragmentów – zmuszenie ich do dopasowania się do siebie, tak by stworzyć niezwykłe morfologie i przywołać to, co nieprawdopodobne”.

Sofia Dias & Vítor Roriz to duet niezależnych tancerzy i choreografów. Rozpoczęli współpracę w 2006 r. i od tamtej pory prezentowali swoje prace w 17 krajach. W ich spektaklach słowa, głos, dźwięk i przedmioty stają się narzędziem rzucając nowe  światło na związek między ruchem a gestem. W 2011 roku otrzymali nagrodę Prix Jardin d'Europe za spektakl „Gest, który jest niczym innym, jak zagrożeniem”, który kwestionował hierarchię między słowami a ruchem. Współpracują z wieloma artstami m.in. z  artystką wizualną Catariną Dias oraz z LaraąTorres, Marco Martinsem, Clarą Andermatt, Markiem Tompkinsem, a od 2014 r. perforują także w „Antony and Cleopatra” Tiago Rodriguesa oarz w „ Sopro ”(2017) tego samego reżysera. Kuratorzy  drugiej edycji PACAP - Advanced Program of Creation in Performing Arts, Forum Dança (2018/2019). Premiera ich najnowszego utworu „Co się nie wydarza” miała miejsce podczas Alkantara Festival 2018.