Wstęp bezpłatny. Więcej informacji na stronie internetowej Awangarda BWA Wrocław.
HARMONOGRAM
7 maja 2017 / 16:00
Galeria Labirynt w Lublinie
27 maja 2017 / 19:00
Muzeum Sztuki w Łodzi
17 września 2017 /16:00
Awangarda BWA Wrocław
organizator
Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
współorganizator
IMiT/Scena dla tańca
partnerzy
Awangarda BWA Wrocław
Galeria Labirynt w Lublinie
Muzeum Sztuki w Łodzi
Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca
w ramach programu
Scena dla Tańca 2017.
Notatka z procesu #1 Miejsce
Ten dokument powstał podczas rezydencji w Poznaniu we wrześniu 2015 roku.
Nigdy nie byliśmy w Nowym Jorku. O Judson Dance Theater dowiedzieliśmy się z zagranicznych książek. W Polsce raczej nie tańczy się w kościołach.
A szkoda.
Projekt Przemka Kamińskiego i Mateusza Szymanówki opiera się na praktyce akumulacji cytatów, strategii i metod związanych z nowojorską awangardą taneczną lat 60. XX wieku. W trakcie performansu pamięć staje się pamiętaniem, a wspomnienia i fantazje wprawiane są w ruch za pomocą ciała i dźwięku, stając się podstawą nowej, tworzonej na oczach widzów kompozycji.
Specjalne podziękowania dla Magdy Garlińskiej, Niko Hallikainena, Joanny Leśnierowskiej, Ani Nowak, Julii Plawgo, Pawła Sakowicza, Xenii Taniko Dwertmann, Roberto Walchera, Melanie Jame Wolf, Kasi Wolińskiej i Marty Ziółek.
Przemek Kamiński - performer i choreograf. W 2016 roku kończył studia choreograficzne w HZT Inter-University Centre for Dance w Berlinie. Jego ostatnie prace to: stworzony we współpracy z Martą Ziółek i Mateuszem Szymanówką spektakl „So Emotional” (Nowy Teatr, Warszawa) oraz „Nowe nieskończone solo na obuwie sportowe, czas przeszły i grupę osób”, stworzone we współpracy z Mateuszem Szymanówką w ramach wystawy Let’s Dance w Art Stations Foundation w Poznaniu. Jego inne prace prezentowane były m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Galerii Labirynt w Lublinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Hamburger Bahnhof w Berlinie, podczas Prague Quadrennial of Performance Design and Space czy Malta Festival w Poznaniu. Od 2014 roku regularnie współpracuje jako tancerz z berlińską choreografką Isabelle Schad. Występował również w projektach takich artystów, jak: Juan Dominguez Rojo, Krzysztof Garbaczewski, Nicole Seiler, Kirstine Kyhl Andersen, Harakiri Farmers (Dominika Knapik, Wojciech Klimczyk), Julian Weber i inni.
Mateusz Szymanówka - dramaturg i kurator zajmujący się współczesnym performansem, tańcem i choreografią. Studiował kulturoznawstwo, wiedzę o teatrze i wiedzę o tańcu w Warszawie i Berlinie. Współpracował z Agatą Siniarską, Koriną Kordovą, Anią Nowak, Martą Ziółek, Przemkiem Kamińskim i Martinem Hansenem. Jako kurator tworzył projekty i programy m.in. dla Nowego Teatru (showcase „Generation After”), Teatru Studio w Warszawie (dwie odsłony Sceny Tańca Studio), Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu („Powrót (do) przyszłości” 2016), Muzeum Sztuki w Łodzi (wystawa „Układy odniesienia. Choreografia w Muzeum” – wspólnie z Katarzyną Słobodą 2016). W 2016 roku otrzymał Stypendium Badawcze Grażyny Kulczyk w dziedzinie współczesnej choreografii na projekt Think Tank Choreograficzny. Był uczestnikiem trzeciego cyklu programu „Critical Practice (Made in Yu)”.