Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


05.06.2014
łódzkie podwórka

w ramach IV Festiwalu Teatralna Karuzela 2014

Kacper Lipiński MIĘKKA SIŁA on tour: Łódź

Warsztaty dla rodzin z dziećmi.

Więcej informacji na stronie IV Festiwalu Teatralna Karuzela 2014.

kac2

Prowadzący warsztaty jest twórcą systemu ruchowego F.G.D (Fight Gravity Dance), który łączy w sobie doświadczenia ruchowe oraz zasady operowania ciałem zaczerpnięte z technik tańca współczesnego i szeroko rozumianych sztuk walki. Jego zajęcia to połączenie siły oraz swobody i piękna tańca. To warsztaty, które przełamują stereotypy w myśleniu o ciele walczącego i tańczącego. Poprzez zaproszenie na nie rodzin pozwalają na odejście od tradycyjnych podziałów wewnątrz grupy. Prowadzący pokazuje, jak silne i zdecydowane mogą być dziewczynki i kobiety, jak pięknie może poruszać się tato, ile gracji drzemie w tańcu-walce pomiędzy ojcem a synem. Podczas tych warsztatówtata może pracować z córką, chłopcy mogą zobaczyć, że walka to nie przemoc, lecz piękno, mamy mają szansę poczuć się silne, a tatusiowie rozluźnieni poprzez taneczność sztuk walki.

Kacper Lipiński – tancerz, grafik, projektant, fotograf. Na początku trenował sztuki walki i pracował jako ich instruktor. Swój kontakt z tańcem rozpoczął natomiast od 2-letniego instruktorskiego kursu z dziedziny tańca współczesnego, ukończonego dyplomem w 2003 roku. W latach 2004-2008 związany był z Polskim Teatrem Tańca, początkowo jako adept, a następnie tancerz. Studiował również na wydziale Historii Sztuki poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Równolegle ze studiami rozpoczął działalność zawodową jako projektant (wnętrza, grafika, scenografia itp.), co spowodowało rezygnację z wcześniejszego kierunku studiów i wznowienie edukacji na wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie w 2006 roku otrzymał licencjat, a w lipcu 2009  –  dyplom magisterski, którego elementem był performans ruchowy „A słowo ciałem a z ciała słowo”, zaprezentowany w ramach programu performatywnego Stary Browar Nowy Taniec w lipcu 2009.

Debiutem choreograficznym Kacpra Lipińskiego było zrealizowane jako produkcja niezależna „solocIME EKTASI”, które swoją premierę miało także w poznańskim Starym Browarze w ramach cyklu „Co z tym tańcem?” (październik 2007). Najnowszy solowy spektakl artysty został zrealizowany w ramach programu rezydencyjnego Klubu Żak w Gdańsku (Rezydencja/Premiera) „wOkOłO”(opieka artystyczna: Trajal Harrell), którego premiera odbyła się w czerwcu 2013 w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca 2013. 

W latach 2011/2012 był stypendystą programu edukacyjnego Alternatywna Akademia Tańca organizowanego przez Art Stations Foundation w Poznaniu, biorąc też udział w warsztatach dedykowanych tworzeniu choreografii dla dzieci.

Od 2008 roku jest członkiem kolektywu Movements Factory, założonego w Poznaniu z inicjatywy Iwony Pasińskiej.

Od 2011 roku prowadzi zajęcia i rozwija autorski system ruchowy F.G.D (Fight Gravity Dance), łączący w sobie doświadczenia ruchowe oraz zasady operowania ciałem zaczerpnięte z technik tańca współczesnego i szeroko rozumianych sztuk walki, jak również elementy ćwiczeń wydolnościowych, charakterystycznych dla rozgrzewek i treningów sportowych.