Rezydencja odbywała się w Studio Słodownia +3 / Art Stations Foundation w Poznaniu w terminie od 6 do 20 stycznia 2013.
13 gifts of the spirit (tytuł roboczy) stanowi ósme dzieło zespołu. Jest to koprodukcja z Mercat de les Flors (Barcelona) i stanowi część ich rezydencji w różnych instytucjach europejskich w ramach projektu Modul-Dance: Art Stations Foundation w Poznaniu (06-20.01), Centro per la Scena Contemporanea de Bassano del Grappa we Włoszech (01-16.02), DeVIR-CAPa Centro de Artes Performativas do Algarve w Faro, w Portugalii (14- 28.03) oraz Hellerau - European Center for the Arts Dresden w Niemczech (15-30.04).
13 gifts of the spirit (working title) (tytuł roboczy) to deklaracja woli, w którym ciało poddaje się służbie twórczemu duchowi, który nami porusza. W projekcie tym odniesiemy się do wszystkiego, co karmi naszego „ducha” z punktu widzenia tego, co jest czysto twórcze – naszego ugruntowanego niemniej stale ewoluującego języka scenicznego. Reagujemy, zatem na duchową dezorientację, której przeżywanie stało się naszym udziałem i której nie możemy ignorować ze względu na nasz fach. Nie udajemy, że staramy się stworzyć racjonalną teoretyczną refleksję na temat religii lub duchowości, ale zagłębiamy się raczej w doświadczanie fikcji i kreatywności jako duchowego faktu zarówno dla osoby w działaniu jak i osoby obserwującej. Tworzenie innych możliwych rzeczywistości jest naszą profesją i naszą wiarą. Utrzymywanie aktu tworzenia jako duchowego daru jest jednym z celów tej produkcji. Jeżeli wiara może przenosić góry, można sobie tylko wyobrażać, co może uczynić z teatrem. Chcemy stworzyć pogański rytuał performatywny w dążeniu do pogodzenia siebie samych z dzisiejszym dekadenckim postrzeganiem tego, co „duchowe” – idei, która choć zawłaszczona i zmonopolizowana przez religie, jest naturalną cechą wszystkich istot ludzkich, niezależnie od tego czy są one ateistami czy osobami wierzącymi.
loscorderos zostało założone w 2003 r. w Barcelonie, przy czym niektórzy z jego członków współpracowali ze sobą już od 1994 r. W 2006 otrzymali za swoje pierwsze dzieło pt. „Crónica de José Agarrotado” nagrodę Aplaudiment Sebastià Gasch. „[…] ryzyko zostaje ocenione poprzez nowe propozycje komunikacji, w której starannie zadbano o wszystkie rejestry, która pozwala nam odczuwać ludzkość, zaangażowanie i pracę zespołową […], która prowadzi do odważnej obietnicy poświęcenia się tańcowi i teatrowi ukazującemu wyraźną ewolucję w sztukach performatywnych.” W 2011 r. członkowie jury Nagrody Unnim Theater uznali „ryzyko i zaangażowanie propozycji, która bada różne języki i zajmuje się sprawami niezmiernie aktualnymi. Za rzucanie wyzwania publiczności każdą sekwencją i oszołamianie jej z wdziękiem i oddaniem siłą i techniką niektórych wykonawców, postanowiono przyznać nagrodę Unnim Theatre 2011 za najlepszą produkcję teatralną spektaklowi „El mal menor” (Mniejsze zło) zespołu loscorderos”. W listopadzie 2011 r. podczas festiwalu Temporada Alta w Gironie, odbyła się premiera nowego dzieła zespołu, „El cielo de los tristes” (Niebo smutnych), które zdobyło nagrodę za najlepszy spektakl w konkursie nowych teatrologów, CENIT III w Sewilli. loscorderos to projekt artystyczny, którego twórczość bada naturę istot ludzkich w dążeniu do opanowania zwierzęcych instynktów oraz mechanizmów ich zachowań i związków, zmienność ich reakcji… Język teatralny zespołu nie opiera się na słowie ale na wzajemnych związkach pomiędzy tekstem i fizycznością w celu znalezienia nowych sposobów narracji sięgających poza nasze codzienne światy, z dala od prostego obrazu rzeczywistości.
Przy wsparciu MODUL-DANCE i Programu Kultura Unii Europejskie