Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


24.04.2015
20:00
deadline zgłoszeń
LET'S DANCE - konkurs na rezydencję choreograficzną

Aplikacje powinny zawierać CV wraz z dossier artystycznym oraz list motywacyjny będący jednocześnie szkicem planowanej rezydencji.

Materiały prosimy nadsyłać droga mailową na adres: taniec@imit.org.pl
do 24 kwietnia 2015 roku.

Konkurs organizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.

logo imit 640

Instytut Muzyki i Tańca, we współpracy z Art Stations Foundation, niniejszym ogłasza konkurs na rezydencję choreograficzną w ramach wystawy LET’S DANCE kuratorowanej przez Agnieszkę Sosnowską, Tomasza Platę oraz Joannę Leśnierowską (zaplanowanej w Galerii Art Stations w Poznaniu w okresie 18 czerwca - 18 października 2015 roku).

O WYSTAWIE
Taneczna scena przemieniona w siłownię? Albo w dyskotekowy dancefloor? czy w modowy catwalk? Taniec współczesny coraz częściej wydarza się w sferze pomiędzy: między konwencjami sztuki a przestrzenią zachowań potocznych. Choreografowie i artyści sztuk wizualnych coraz uważniej przyglądają się temu, co na wyciagnięcie ręki – jak poruszamy się na ulicy, w klubie, podczas joggingu, towarzyskiego spotkania, nawet podczas seksu. I czynią z tego swój temat. Oczywiście ich praktyka byłaby trudna do wyobrażenia (a przynajmniej niezbyt zrozumiała), gdyby wcześniej, w połowie lat 60., twórcy tańca post modern nie uznali, że tańcem może być wszystko – nawet zwykłe chodzenie i bieganie. Dziś nadal konfrontujemy się z konsekwencjami tamtego odkrycia: nie tylko widzimy na scenie najprostsze codzienne gesty, ale i na tańczących amatorów patrzymy nierzadko jak na bezpośrednich spadkobierców klasyków post modern dance.
Na naszych oczach taniec staje się coraz bardziej demokratyczny. Tańczą wszyscy – amatorzy, gwiazdorzy, celebryci. Ci, którzy w potocznym znaczeniu tańczyć „potrafią” i ci, którym nie do końca to wychodzi. Co więcej, jedni naśladują drugich. A zarazem coraz częściej uświadamiamy sobie, że podpowiadane nam przez kulturę masową ruchowe wzory subtelnie, lecz skutecznie nas dyscyplinują. Taniec nas wyzwala, ale i subordynuje. Obserwując dziś proces demokratyzowania tańca, trzeba więc dostrzec jego rewers: m.in. dokonania tych wszystkich artystów, w których pracach taniec to nie tyle obietnica nieskrępowanej ekspresji, ile metafora społecznego treningu.
Projekt Let’s Dance jest próbą opisania takiego napięcia. Fragmenty najważniejszych spektakli tanecznych ostatnich lat zestawiane są tu z pracami wybitnych artystów wizualnych, teledyskami, w których taniec staje się głównym bohaterem, amatorskimi filmami odnalezionymi w Internecie. Widzowie prowokowani są do działania w specjalnie przygotowanych instalacjach – by jeszcze wyraźniej uświadomić im, że także ich ruch zasługuje na miano tańca. Punktem wyjścia stają się ważne prace z obszaru minimal art, przede wszystkim nie pokazywana dotąd w Polsce instalacja Dana Flavina, jednego z najsłynniejszych amerykańskich minimalistów, bardzo istotnego jako punkt odniesienia dla post modern dance. Bo to właśnie Flavin jako jeden z pierwszych przekonywał, że ważniejszy od obiektów sztuki jest ruch przez nie generowany - swoisty taniec widzów między nimi.
Let’s Dance odbywa się w miejscu nieprzypadkowym. Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk jest unikalną instytucją, w ramach której od lat zgodnie koegzystują awangardowa choreografia i sztuki wizualne. To idealne miejsce dla projektu, w którym granica między tymi dwoma dziedzinami okazuje się ledwo widoczna, wręcz niezauważalna.

Pragniemy zaprosić polskich choreografów do twórczej konfrontacji z tematyką wystawy, szczególny nacisk w ramach rezydencji kładąc na inspiracje i być może także krytyczną rewizję dziedzictwa postmodern dance w kontekście dzisiejszej choreografii i indywidualnej praktyki twórczej. Na naszych oczach taniec staje się coraz bardziej demokratyczny. Utopia lat 60. zdaje się wreszcie realizować. Ale czy na pewno?
Rezydencję zaplanowano na okres między 1 września a 5 października, a efekty poszukiwań zaprezentowane zostaną publiczności w ramach weekendowego seminarium poświęconego popularyzacji, refleksji i dyskusji nad osiągnięciami choreograficznej rewolucji zapoczątkowanej przez artystów skupionych wokół Judson Church Theater, a także związkom tańca z popkulturą.
Do udziału w projekcie zaproszonych zostanie maksymalnie trzech artystów, którzy otrzymają w ramach programu przestrzeń do pracy (w terminie od 1 września do 5 października 2015 z możliwością negocjacji terminu w zależności od specyfiki zaproponowanego projektu rezydencyjnego), zakwaterowanie w Poznaniu oraz stypendium rezydencyjne w wysokości 5.000 złotych brutto.

 

logo imit 640