Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


07.11.2021
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
Orlik/Leśnierowska KODA (A TRIBUTE) ON TOUR

choreografia:
Janusz Orlik / Joanna Leśnierowska

wykonanie:
Janusz Orlik

muzyka:
Krzysztof Komeda („Svantetic”, „Nightime, Daytime Requiem”, „Litania”)

przestrzeń i światło:
Joanna Leśnierowska

realizacja technicza:
Łukasz Kędzierski

oprawa wizualna:
Michał Łuczak

produkcja:
Art Stations Foundation

sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

Spektakl „Koda (a tribute)” to kolejna odsłona artystycznego dialogu między Januszem Orlikiem a Joanną Leśnierowską. Powstał jako podsumowanie ich piętnastoletniej współpracy – zatopiony w muzyce Krzysztofa Komedy, jest zarówno hołdem złożonym wybitnemu artyście i jego muzyce, jak i okazją do refleksji nad wielopoziomową relacją i nieprzerwaną rozmową dwojga poznańskich artystów.

KODA M Zakrzewski

fot. Maciej Zakrzewski

„Ta ‘rozmowa’ ma wiele nieoczekiwanych brzmień, zwrotów i barw i – co dla mnie najważniejsze – wciąż jest wyzwaniem. (…) Koda ma znamiona premiery, która powinna zostać zapisana w historii, nie tylko dlatego, że formalnie stanowi ukoronowanie piętnastoletniej, intensywnej pracy duetu Leśnierowska – Orlik. Sama okoliczność premiery zawiera w sobie ambiwalencję – (…) nie pozwala zapomnieć o zbliżającym się finale pewnej epoki. (…) Struktura Kody rozpięta jest więc na osi czasu – jako rodzaj podsumowania w naturalny sposób odnosi się do przeszłości, ale czyni to w celu wypracowania nowego języka, czyli pójścia o krok dalej, w przyszłość.”

(Anna Królica, taniecpolska.pl)

Spektakl znalazł się w ostatnim zestawieniu „Najlepszy, najlepsza, najlepsze” pisma „Teatr” (kategoria  „Najlepszy spektakl taneczny w sezonie 2019/2020”)