Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


27.02.2015
20:00
Performing V4 - Biennial of VARP-PA Residents Performing V4 - Biennial of VARP-PA Residents (Tanec Praha / Ponec)

więcej informacji o biletach na stronie internetowej festiwalu Performing V4

Márta Ladjánszki JOSHA on tour: Praga

reżyseria, choreografia 
Márta Ladjánszki (Węgry)

wykonanie 
Joanna Leśnierowska (Polska)

muzyka
Zsolt Varga (Węgry)

reżyseria światła 
Tomáš Morávek (Czechy)

kostiumy 
Butterfly/Manier-Anikó Németh (Węgry)

produkcja
L1 Association / Art Stations Foundation

przy wsparciu 
Artists in Residence Programm at fabrik Potsdam and VARP-PA 2012

podziękowania dla 
Jánosa Kókai (Węgry), Zsolta Koroknai (Węgry), Edit Kozár (Węgry)

specjalne podziękowania za użyczenie przestrzeni do prób dla Freihandelszone - Ensemblenetzwerk Köln

MartaLadjanszki JOSHA cEditKozar2

Drobne wielokrotnie powtarzane gesty tancerki są precyzyjne i wymowne. (...) Jest całkowicie obecna w swoim ciele. Jej szczerość jest odważna i godna podziwu. Bo bycie sobą na scenie to najtrudniejsza rzecz: bez roli i kostiumów, za którymi można się schować, a to, co na twoim ciele się trzęsie, bez litości trzęsie się właśnie w tej chwili. Poruszający spektakl pod każdym względem. (Emese Kovács)

Ten wykonywany językiem tańca monodram elegancko zwraca uwagę swoim podtytułem na szczególny gatunek: portret. Spektakl Márty Ladjánszki ukazuje performerkę w zaskakująco prosty sposób, jednocześnie jednak radyklanie opowiadając się za nieformalnością tego ujęcia. Powstała spójna stylistycznie i intelektualnie intymna choreografia, której twórca pozostaje na drugim planie. Siła i prostota tego choreograficznego gestu jest w wykonaniu Ladjánszki czymś o wiele odważniejszym niż walka ramię w ramię z Joshą w pierwszym szeregu. (Glória Halász)

Márta Ladjánszki jest niezależną choreografką i tancerką pracującą w Budapeszcie. Jej inspiracją jest zawsze i przede wszystkim ciało, jego wewnętrzne życie i ekspresja poprzez ruch. Artystka wierzy, że każdy z nas wnosi w świat bogactwo swojej wyjątkowości (zarówno fizycznej, jak i du-chowej) i wyjątkowość tę czyni zawsze tematem swoich przedstawień.

Joanna Leśnierowska jest dramaturgiem, krytyczką i kuratorką tańca, performerką. Projekt Stary Browar Nowy Taniec w Poznaniu prowadzi od 2004 roku. Pracuje również jako dramaturg i kon-sultantka polskich i międzynarodowych artystów (m.in. Janusz Orlik, Renata Piotrowska, Arkadi Zaides, Minimetal, Lia Haraki). We wrześniu 2011 roku zadebiutowała jako choreograf spektaklem „Rekonstrukcja”.

Zsolt Varga jest węgierskim kompozytorem i multiinstrumentalistą, artystą dźwięku i ruchu. Za-czynał jako saksofonista, improwizując w budapesztańskich kolektywach MCLoecky oraz Bálvá-nyos Ensemble. Dziś gra w jednym z najlepszych węgierskich free jazzowych bandów McRibben-trop Trio. Nie tylko tworzy muzykę do spektakli Márty Ladjánszki, ale często w nich występuje.

VARPA PV4 supporters