Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


15.03.2012 - 16.03.2012
Studio Słodownia +3
Márta Ladjánszki JOSHA

koprodukcja
L1 Association / Art Stations Foundation

przy wsparciu 
Artists in Residence Programm at fabrik Potsdam and VARP-PA 2012

reżyseria/choreografia 
Márta Ladjánszki (HU)

taniec 
Joanna Leśnierowska (PL)

muzyka 
Zsolt Varga (HU)

reżyseria światła 
Tomáš Morávek (CZ)

podziękowania dla 
Jánosa Kókai (HU), Zsolta Koroknai (HU), Edit Kozár (HU)

kostiumy 
Butterfly/Manier - Anikó Németh (HU)

produkcja powstała dzięki wsparciu
 L1 Association, Art Stations Foundation, NKA Dance Department, NEFMI, International Visegrad Fund VARP-PA, Fabrik Potsdam, cie. Public In Private, Studio 142 Berlin, Polish Institute Budapest, Műhely Alapítvány, Bakelit M.A.C., Salvador Cabaret

wsparcie medialne 
Magyar Színházi Portál, FÜGE, fidelio, tancelet.hu

 

 

“Márta Ladjánszki kolejny raz eksperymentuje wnosząc na węgierską scenę tańca oryginalność i niezmiennie ekscytujace prace. Ich tematy, pytania i poszukiwane głęboko w niej samej i w jej artystycznych partnerach odpowiedzi, domagają się każdorazowo naszej uwagi.”
Ágota Seszták

Márta Ladjánszki jest niezależnym choreografem i tancerzem pracującym w Budapeszcie. Jej inspiracją jest zawsze i przede wszystkim ciało, jego wewnętrzne życie i ekspresja poprzez ruch. Marta wierzy, że każdy z nas wnosi w świat bogactwo swojej wyjątkowości (zarówno fizycznej, jak i duchowej) i wyjątkowość tę czyni zawsze tematem swoich przedstawień.
„Ciało jest widzialnym znakiem osobowości.” – Mary Starks Whitehouse

Joanna Leśnierowska dramaturg, krytyk i kurator tańca, performer. Od 2004 roku prowadzi w Poznaniu projekt Stary Browar Nowy Taniec (www.starybrowarnowytaniec.pl) prezentujący najnowsze osiągnięcia współczesnej choreografii oraz intensywnie wspierający rodzimych twórców. Podążając za pracą w Browarze, Joanna pracuje także jako opiekun młodych choreografów w ramach programu SOLO PROJEKT oraz jako dramaturg, performer i artystyczny konsultant polskich i międzynarodowych artystów (takich jak Janusz Orlik/PL, Renata Piotrowska/PL, Arkadi Zaides/IL, Minimetal/CH, Lia Haraki/CY). We wrześniu 2011 roku Joanna zadebiutowała jako choreograf spektaklem „rekonstrukcja”. „JOSHA” jest pierwszą współpracą z Mártą Ladjánszki/HU.

Zsolt Varga jest węgierskim kompozytorem i multiinstrumentalistą, artystą dźwięku i ruchu. Zaczynał jako saksofonista improwizując w budapesztańskich kolektywach MCLoecky oraz Bálványos Ensemble, ale wkrótce zaczął komponować dla artystów wielu dziedzin sztuki – pisarzy, artystów wizualnych i performerów. W ostatnich latach Zsolt koncentruje się na współpracy z Mártą Ladjánszki nie tylko tworząc muzykę do jej spektakli, ale także często w nich występując. Niezmiennie jednak oddaje się grze na saksofonie w jednym z najlepszych węgierskich free jazzowych bandów McRibbentrop Trio.

www.martaatwork.com
www.L1.hu
www.starybrowarnowytaniec.pl
www.bakelitstudio.hu
www.elledanse.dus.sk

Koprodukcja

JOSHA logo 1