Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


18.06.2016
12:00
Słodownia +2

Wstęp wolny

Hanna Kanecka, Gaja Karolczak, Regina Lissowska GRUPA SAMOCZYTAJĄCA Stary Browar Nowy Taniec na Malcie 2016

W ramach spotkania w Słodowni +2 wspólnie czytany będzie tekst Jacquesa Rancière’a "Widz wyemacypowany".

Wydarzenie zrealizowane dzięki wsparciu Fundacji Sens Ruchu.

SOMmbez 

zdjęcie © "Work with schools : after a book talk, showing boys gathered..." ze zbiorów New York Public Library

4497093060 0aa46b666d o

Poznańska Grupa Samoczytająca gorąco zaprasza na wspólne czytanie głośnego tekstu francuskiego filozofa Jacquesa Rancière’a , którego tezy stały się punktem wyjścia dla tegorocznego idiomu Festiwalu Malta.
Czytając (po polsku) „Widza wyemancypowanego”, zastanowimy się na nad możliwymi pozycjami widza wobec sztuki.
Wspólne czytanie i rozmowa będą doskonałą okazją do przyjrzenia się bliżej kuratorskiej idei tegorocznego festiwalu (idiom: „Paradoks widza”), jak i teoretycznym wprowadzeniem do tanecznego programu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie. Zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę pogłębić wiedzę nie tylko na temat tańca współczesnego, ale również w większym gronie podjąć refleksję na temat pozycji widza w sztuce w ogóle.
Wcześniejsze przygotowanie merytoryczne absolutnie nie jest wymagane. Kopie tekstów będą dostępne na miejscu.

Grupa Samoczytająca:
Po lutowym coachingu Współczesność tańca współczesnego z Rudim Laermansem, trzy stypendystki Alternatywnej Akademii Tańca 2016 – Hanna Kanecka (UAM), Gaja Karolczak (Fundacja Sens Ruchu) i Regina Lissowska (UAM) postanowiły kontynuować wspólne czytania anglojęzycznych tekstów o tematyce szeroko pojętego tańca współczesnego w ramach Grupy Samoczytającej – praktyki głośnego czytania i dyskutowania tekstów z zakresy teorii sztuki zainicjowanej przez Fundację Sens Ruchu w 2015 roku. Przy logistycznym wsparciu Centrum Amarant i w asyście żywego filozoficznego słownika - Bartosza Mroczkowskiego (UAM, Machina Myśli), rozpoczęliśmy cykl spotkań poświęcony ciału, ruchowi, choreografii i kwestii polityczności tańca. Założeniem regularnych spotkań (każdy piątek o 12.00 w Amarancie) jest tworzenie przestrzeni, w której możemy swobodnie błądzić myślą i przywoływać spontaniczne skojarzenia, wymieniać się spostrzeżeniami i poszukiwać znaczeń aktualizujących czytany tekst. Tematy czytań są każdorazowo uzgadniane przez ich uczestników, a kierunki rozważań wspólnie negocjowane. Wśród czytanych dotąd autorów znaleźli się między innymi Jacques Rancière, Mark Franko, André Lepecki, Erin Manning, Brian Massumi.

Współorganizatorem wydarzenia w ramach Stary Browar Nowy Taniec na Malcie jest Fundacja Sens Ruchu.